Sivu 1/2
Lahmia VC:t
Lähetetty: La 03.12.2005 20:30
Kirjoittaja Pink Knight
Armoton visio iski kallooni aivan yllättäen katsoessani Strokerin Draculaa ja muita vampyyrin tappo elokuvia. Ja siitä sitten heti GW:n sivuille VC figuja tutkiskelemaan. Ei kuitenkaan heti iskenyt miltä pohjalta lähdetään rakentelemaan, joten jätin ideani hautumaan takaraivon perukoille viikoksi. Sen viikon aikana muistin aiemmin pitämäni äidinkielen esitelmän vampyyreistä ja siitä miten vampyyrit olivat kauniita olioita, jotka eroottisesti viettelivät uhrinsa. Tästä seurasi uusi retki GW:n sivujen sokkeloihin ja silloin se välähti: Lahmia, jossa kaikki Charrut ovat naisia (kauniita).
No tästä innostuneena sitten lisää suunnittelua ja Charrujen etsiskelyä. Tulin sitten siihen tulokseen, että GW:n oma Lahmia vampyyri kelpaa mainiosti (se jolla toinen reisi näkyy kunnolla) toiseksi vampyyriksi ja Mordheimin vampyyri assassin toiseksi.
Sitten pompsahti ongelma.... Mistä ihmeestä repästään Necrot (kauniita tulisi niidenkin olla...)?.
Olisi valtavan hyvä juttu jos olisivat GW:n figuja (edes pohjana konversiolle) Reaper ja Rackham ovat sitten se viimeinen vaihto ehto (jep olen mieletön FanBoi

)
Muu armeija koostuu sitten lurkeista, lepakoista, susista, bansheista ja 'hosteista. (en pidä zombien ulkonäöstä--> niitä ei tule armeijaani ollenkaan ja wighteja en saanut sovitettua fluffiin)
Niin eli ellei joku vielä hoksannut niin olisi siis hyvännäköisiä naispuolisia Necroja hakusessa, Sinä voit olla juuri hakemamme henkilö jos olet kaunis ja pidät kuolleista etkä liiemmin välitä rahasta ota yhteyttä numeroon 04... njoo. Saahan sitä toki antaa parannus ehdotuksia tms. teemaan/ideaankin.
Re: Lahmia VC:t
Lähetetty: La 03.12.2005 20:46
Kirjoittaja The Captain
Bretonnian damselia olen nähnyt käytettävän useammin kuin kerran.
Lähetetty: La 03.12.2005 20:51
Kirjoittaja Samuli.H
Geeweeltä löytyy ainakin
tämmönen.
Reaperilta
tämmönen typykkä. (reeperilta löytyy kyllä muutakin, mutta tolla ei oo vaatteita turhan paljoa)
Noista voisi saada hyviä necroja, jos konvertointi taitoja löytyy. Tiedä sitten onko turhan haltiamaisia.
tätä
Lähetetty: Su 04.12.2005 01:05
Kirjoittaja Jurpo
Dark Elffien joukosta löytyy muutamia tosi viekkaan näköisiä naisfiguja. Sorceressi muuttuu pienellä konversiolla vampyyriksi ja Witch Elffit ovat miltei sellaisinaan kelvollisia. Erityisen hurja on command-blisterissä oleva komentaja ja Cauldron of Bloodin mukana oleva Hag Queen.
Itse käytän Morathin figua Winged Nightmare-Ruhtinattarena. Pirullinen vain koota, mutta näyttää tosi stärältä. Ja lyö aika lujaa myös. Bretonnian Damselit ovat kelvollisia samaten.
Ja luonnollisesti Harpyja noiksi Fell Bateiksi. Ovat hurjan näköisiä. Susia saa paljon Goblin Wolf Riders-boksin mukana ja niitä gobboja voi käyttää vaikka Spirit Hosteiksi.
Lähetetty: Su 04.12.2005 07:44
Kirjoittaja Heretic
Reaperillä on pari kaunista naisvelhoa...ne vois käydä jos et päädy GW:n tuotteisiin
Fellbateiksi demonetteja fellbatin siivillä..ne on hienoja
eikös wightit vois fluffin mukaan olla vampyyrin kuolleita rakastajia,jotka tämä on herättänyt henkiin?
Lähetetty: Su 04.12.2005 12:15
Kirjoittaja Blackguard
Lähetetty: Su 04.12.2005 13:02
Kirjoittaja Rutabaga
Miten olisi Wood Elffien naismaagit pienellä konvauksella?
http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=13
Myös Morathista voisi saada ihan jonkun vampyyrinkin. Sopisi ainakin teemaan.
http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=13
Lähetetty: Su 04.12.2005 13:14
Kirjoittaja Skrixqueek
Lähetetty: Su 04.12.2005 16:45
Kirjoittaja Grom
Pink Knight kirjoitti:Mistä ihmeestä repästään Necrot (kauniita tulisi niidenkin olla...)?.
Lähetetty: Su 04.12.2005 17:02
Kirjoittaja Lihamestari
Grom kirjoitti:
Pink Knight kirjoitti:Mistä ihmeestä repästään Necrot (kauniita tulisi niidenkin olla...)?.
Kauneus on katsojan silmissä.
Lähetetty: Su 04.12.2005 18:27
Kirjoittaja dead flesh penalty
Tai niiden puutteessa.
Lähetetty: Su 04.12.2005 19:41
Kirjoittaja Skrixqueek
me wad kiddin' guys, r u stoo-peed?
Lähetetty: Su 04.12.2005 20:32
Kirjoittaja Pink Knight
Kyllähän tuo Skrixqueekin ehdottama nappi on näyttävä ja monesti olen sen perään kuolannutkin (usko pois), mutta kun se vaan ei käy fluffiini *miau*. Kiitos kaikille ehdotuksista (niin täällä kuin kavereiltakin)... Tarkan harkinnan alla ovat nyt nuo Reaperin muutamat figut sekä Delffien molemmat jalkaisin kuljeskelevat Beastmasterit (kovalla konvertoinnilla). Ehkä ennemminkin on vaakakuppi kallistumassa Delffien puoleen ja ideaakin on jo konversiolle olemassa. Niillä on jo valmiiksi oman käsitykseni mukaiset naispuolisen Necron vaatteet (ainakin melkein, mutta onhan olemassa aina se kaikkien kaveri GS). Väriteemaa ei ole sen kummemin tullut mietityä, mutta luonnonvalkoista voisi olla mukava päästä harjoittelemaan/maalailemaan sitten kaveriksi joku hyvin tumma punainen tai sininen. Ehdotuksia siis tältäkin osa-alueelta otetaan vastaan.
Mutta ainakin nyt odotellaan Joulun yli meinaan eihän sitä koskaan tiedä, mitä se yllätysmomentti nimeltä Joulupukki tuo tullesansa.
Täytyypä tästä lähteä lukemaan kokeisiin... ARGHH!
Lähetetty: Ma 05.12.2005 14:50
Kirjoittaja shadowdancer
Tomb king khalida käy aivan mainiosti Necroksi kun vaan vähän säätää.
Lahmia <--- klikkaappa tätä

Lähetetty: Ma 05.12.2005 17:50
Kirjoittaja Vladimir von Carstein
Toi sun necro on tosi nätti, shadowdancer!
Onks sitä konffattu paljon?
Lähetetty: Ti 06.12.2005 00:09
Kirjoittaja Omenapoika
Juu, kaikki haltiat on niin akkoja että niistähän löytyy
Spellsinger2
http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=13
Ehkä näistä pienellä konversiolla
http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=13
witch elffien champpa ja stanu sopii kyllä
http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=13
Khalida oli kyllä hyvä oivallus.
Lähetetty: Ti 06.12.2005 14:18
Kirjoittaja The Boss
Drog II of blood peak kirjoitti:Toi sun necro on tosi nätti, shadowdancer!
Onks sitä konffattu paljon?
Se on itseasiassa minun, shadow on konffannu sitä.
Lähetetty: Ti 06.12.2005 15:25
Kirjoittaja shadowdancer
Huppu ja kaulaliina tehty greenstuffista. Käärö käteen ja olkapäihin eläimen pääkalloja (skeleton boxista). Keppiin myös pääkalloja. Korsetti tuli heti mieleen ja teimpä sen myös greenstuffista. Siinäpä ne tärkeimmät, mutta itse kannattaa myös kokeilla omia ideoita.
Omenapoika kirjoitti:witch elffien champpa ja stanu sopii kyllä
aivan loistavasti tuo champion kävisi. Laittaa vaan miekan tilalle kepin. Jotain huppua ja vaatteen repaletta että ei ihan haltialta näytä. Vaalea iho ja mustat vaatteet

Lähetetty: Pe 09.12.2005 18:12
Kirjoittaja daider
Sotataidosta löytyy muutamia hienoja naisvampyyreita.
Lähetetty: Pe 09.12.2005 19:42
Kirjoittaja Mr_Fineday
daider kirjoitti:Sotataidosta löytyy muutamia hienoja naisvampyyreita.
Katsoin tuota linkkiä, niin miltei kaikki naiset mitä tuossa oli (siis Foundry/fantasia) yläosattomissa. Ei sillä että se mitään haittaisi, mutta saattaapa se taistelukentällä hieman hämmennystä tuoda, ja ainakaan terroria/fearia hahmo ei voisi aiheuttaa. Päinvastoin.
Ainakin hyvä hämäys se on, jos figu on hyvin maalattu. Saattaa vastustajan ajatukset lennälle, tai sitten ei. (tietyissä tapauksissa) On mahtanu suunnittelijoilla olla kivaa. (Juu, tiedän daemonettesit, mutta niillä on IMO rumat kädet)
Mutta juu, kyllähän noista kauniita saa, ei siinä mitään. Itse asiassa figuinakin hienoja, ja lahmiaan sopivia.
Over and out.