Sivu 1/1

Yhden miehen rykmenttien liikkuminen

Lähetetty: Ti 13.12.2005 13:22
Kirjoittaja Archerman
Onko missään Games Workshopin julkaisussa koskaan selitetty, että kuinka liikkuu ryhmä, jonka koko on pudonnut yhteen.

Esimerkki

Viiden hengen osasto keisarikunnan hilparimiehiä menettää neljä miestä vihollisen nuolisateesta johtuen. Jäljelle jäänyt lipunkantaja Hanz von Schlagenheim empii - liikkuakko nopeasti kuin sankari vaiko uljaasti manööverätä lippua kantaen.


Fantasy Battlen 3., 4. ja 5. laitoksessa ei asiaa ole kommentoitu millään lailla joten sääntöjen mukaan lukumäärältään yhteen henkilöön pienentyneet rykmentit liikkuvat kuin normaalit täysmääräiset rykmentit. (Loogisemmallehan se tietysti tuntuisi, että jos yksittäiset rivisotilaatkin pystyisivät liikkumaan kuten sankarit.)

Tuolta löytyvästä GW:n FAQista löytyy seuraavanlainen tieto:

http://uk.games-workshop.com/chronicles/faq/1/

"Where models are ranked into units, they follow the normal rules for unit movement given in the Warhammer rulebook"

Alapuolella olevassa taulukossa kerrotaan:

Model type Movement Unit Strenght
Roughly man sized As skirmishers 1

Re: Yhden miehen rykmenttien liikkuminen

Lähetetty: Ti 13.12.2005 13:39
Kirjoittaja Guzlob
oldskoolslann kirjoitti:Onko missään Games Workshopin julkaisussa koskaan selitetty, että kuinka liikkuu ryhmä, jonka koko on pudonnut yhteen.
Ei julkaisussa. Foorumi-faqin neljänneksi viimeinen pykälä mainitsee. Täysin epävirallista, kasiedikkaa odotellessa.

Lähetetty: Ti 13.12.2005 17:10
Kirjoittaja Amazing Slug
Lukekaahan se chronicles faq:in us ja movement taulukko uudestaan. Otsikossa ja ensimmäisessä kappaleessa todetaan, että näin liikkuvat single modelit. Yksikön viimeinen jäsen on imo blindingly obviously single model.

Lähetetty: Ke 14.12.2005 08:55
Kirjoittaja Half-breed
Mitäs siitä järjen käytöstä GW:n peleissä on sanottu Slugi?

Olethan tietysti maalaisjärjellä ajateltuna oikeassa, mutta ennenkuin GW laittaa tuosta asiasta Q&A:n, niin ei ole tehtävissä mitään.

Lähetetty: Ke 14.12.2005 15:51
Kirjoittaja Amazing Slug
Half-Breed,
Kuva
Single model on single model. Paras argumentti tämän puolesta on se, että single model on single model, halusit tai et.

Näytät selkeästi perustavan oman näkökantasi siihen, että joku random arvovaltainen fooruminkäyttäjä, joka on lähes aina oikeassa ja vieläpä hauska (Guzlob), sanoi ettei asiaa missään olla määritelty. Kaikella kunnioituksella, Guzlob vastasi huolimattomasti ja on väärässä.

Lähetetty: Ke 14.12.2005 18:29
Kirjoittaja Avatari
Amazing Slug kirjoitti:Kaikella kunnioituksella, Guzlob vastasi huolimattomasti ja on väärässä.
Onhan se toki mahdollista että Guz on väärässä, vaikkakin erittäin epätodennäköistä. Se että Guz vastasi huolimattomasti ei taasen ole todennäköistä, ei niin mitenkään.

Marko

Lähetetty: To 15.12.2005 11:53
Kirjoittaja Half-breed
Amazing Slug kirjoitti:Half-Breed,
Kuva
Single model on single model. Paras argumentti tämän puolesta on se, että single model on single model, halusit tai et.

Näytät selkeästi perustavan oman näkökantasi siihen, että joku random arvovaltainen fooruminkäyttäjä, joka on lähes aina oikeassa ja vieläpä hauska (Guzlob), sanoi ettei asiaa missään olla määritelty. Kaikella kunnioituksella, Guzlob vastasi huolimattomasti ja on väärässä.
En ehdi kuolla nyt, liikaa tekemistä.

Ja en perustanut mielipidettäni Guzlobin tekstille, vaan sanoin oman mielipiteeni asiasta.