Sivu 1/1

2K kääpiöitä

Lähetetty: To 15.12.2005 17:43
Kirjoittaja Wizard Lord
Heroes

Thane (55pts)
- GW (4pts), light armour (2pts)
- MRO Gromril (25pts)
total: 91pts

Runesmith (75pts)
- HW, gromril armour (8pts), shield (2pts)
- RO spelbreaking (25pts), MRO Balance (50pts)
total: 160pts

Runesmith (75pts)
- HW, gromril armour (8pts), shield (2pts)
- RO spelbreaking x 2 (50pts)
total: 135pts

Dragon slayer (65pts)
- HW
- MRO Switnes (25pts)
Total: 90pts

Core

Warriors (x15, 105pts)
- Hw, light armour, shield (15pts)
- full command (25pts)
Total: 145pts

Warriors (x12, 84pts)
- Hw, light armour, shield (12pts)
- Full command (25pts)
total: 121pts

Crosbowmens (x10, 120pts)
- Hw, light armour, crosbow, shield (10pts)
Total: 130pts

Crosbowmens (x10, 120pts)
- Hw, light armour, crosbow, shield (10pts)
Total: 130pts

Rangers (x12, 144pts)
- Hw, Gw, light armour, shield (12pts)
- crosbow (60pts)
- full command (30pts)

Special

Longbeards (x15, 210pts)
- Hw, Gw, heavy armour, shield
- full command (30pts)
- RO battle (25pts)
total: 265pts

Slayers (x11, 121pts)
- Hw
- full command (33pts)
Total: 154pts

Cannon (100pts)
- 3 crew

Stone thrower (85pts)
- 3 crew
- Ro penetrating (25pts)
Total: 110pts

Rare

Organ gun (125pts)
- 3 crew

Grand total: 2002pts
Dispel: 7

Tuli sitten laadittua tälläinen armeja. ´
Seuraavaksi hieman taktiikkaa:
Tykit, katapultti ja jouset ryhmittyvät jonnekkin kukkulalle tai muulle hyvälle ampumapaikalle. Samoojat painelevat pusikkoon, josta ne ampuvat vihollisia tai ryntäävät kimppuun, jos joku tulee liian lähelle. Peikonsurmat + lohikäärmeensurama ryntäävät taisteluun päätä pahkaa, pienemmän soturi ryhmän kanssa. Isompi soturi ryhmä ja pitkäparrat ryntäävät myös taisteluun.

Vastaan voi tulla mitä vain. Toden näköisiä vastustajia ovat örkit, skavenit ja mahdollisesti joskus tulevaisuudessa ogret ja gnoblarit. Kaveri on suunnitellut kokoavansa gnoblar armeijan (armeija lista Valkoisessa
kääpiössä)

Lähetetty: To 15.12.2005 19:11
Kirjoittaja Lancer-91
Hmmm... Ihan kiva lista ja taktiikka. Se voi vaan kusta siihen, että metsä on hirveän kaukana.

Lähetetty: Pe 16.12.2005 07:53
Kirjoittaja white dwarf
Ei näin.

Ironbreakerit pitäisi olla, Flame cannon parempi, Slayereilta commandi helvettiin, tykkiin RO Forging!, Stonariin +RO Accuracy -hyödyllinen, ja lopuksi miksei lordia?

Lähetetty: Pe 16.12.2005 08:07
Kirjoittaja Iceman
white dwarf kirjoitti:Ei näin.

Ironbreakerit pitäisi olla, Flame cannon parempi, Slayereilta commandi helvettiin, tykkiin RO Forging!, Stonariin +RO Accuracy -hyödyllinen, ja lopuksi miksei lordia?
Kovin mieluusti kuulisin perusteluita miksi ottaa lordi, koska itsekin olen sellaisen pistesyöpön heivannut yli laidan.

Näin pöytälaatikkokenraalipohjalta miellän kaverin helposti vievän reilun pari sata pistettä eli kymmenisen prosenttia koko armeijan pisteistä. Vastustaja varmaan arvaa lordin olevan pumpattu, joten kiertää kyseisen veijarin ja 6" vuorossa ei tarjoa kauheasti apuja ympäri kenttää vihollisen jahtaamiseen. Kevyesti varustettu lordikin maksaa thanea enemmen sen verran paljon, että sen Ld10:n takia pelkästään en ole nähnyt sijoitusta mieleiseksi.

Listassa täytyy ottaa huomioon sen olevan parissa viikossa vanhan kirjan pohjalta ja esim. longbeardit tulevat olemaan jatkossa corea, joten specialiin vapautuu yksi lisäpaikka. Miten sen käytät en lähde kommentoimaan olemattoman kääpiö-pelikokemuksen takia.

Lähetetty: Pe 16.12.2005 12:51
Kirjoittaja Wizard Lord
Iceman kirjoitti:Listassa täytyy ottaa huomioon sen olevan parissa viikossa vanhan kirjan pohjalta ja esim. longbeardit tulevat olemaan jatkossa corea, joten specialiin vapautuu yksi lisäpaikka.
Olen ottanut tuon pienen seikan huomioon. Kun uusi armeija kirja ilmestyy, laadin uuden, erilaisen armeijan.