Sivu 1/1

2 kiloa parta veikkoja

Lähetetty: Su 18.12.2005 22:27
Kirjoittaja Akseli
Dwarffi lista tomb kingejä ,kaamosta ja skaveneitä vastaan.

Characters
Thane 111pts
-RO recistance
-MRO gromling
-great weapon
-light armour

Runesmith 155pts
-2 RO spell breaking
-gromling armour
-shield
-rune of fury

Runesmith 155pts
-2 RO spell breaking
-gromling armour
-shield
-RO fury

Core

19 Warriors 196pts
-shields
-heavy armours
-hand weapons
-full command
runesmith tähän

16 crosbowmen 233pts
-crossbows
-shields
-hand weapons

19 warriors 196pts
-shields
-heavy armours
-hand weapons
-full command
toinen runesmith tähän

12 Miners 174pts
-great weapons
-heavy armours
-full command

10 Warriors 90pts
-great weapons
-light armours

10 Warriors 90pts
-great weapons
-light armours

Special

Cannon 135pts
RO forging

Cannon 135pts
RO forging

19 Ironbreakers 327pts
-gromling armours
-shields
-hand weapons
-full command
RO slowness

yht:2015pts

Elikkä warrut ja ironbreakerit pysyy paikallaan ja odottaa vihollista yrittää päästä chargaamaan (kovin epätodennäköistä) 10 warrun unitit kylkiin.
Tykit ja crosarit pehmittää vihollisen unitteja.





Rakentavia kommentteja otetaan mielellään vastaan.

Lähetetty: Ma 19.12.2005 12:07
Kirjoittaja Luna
Kummallakin Runesmithilläsi on täsmälleen identtiset runevarustukset joka on kiellettyä säännöissä, sama saattaa koskea myös cannoneitasi, tosin sotakoneiden riimuttamisesta en ole täysin varma, kun en kääpiöillä itse pelaa.

Lähetetty: Ma 19.12.2005 15:31
Kirjoittaja Aco
Luna kirjoitti:Kummallakin Runesmithilläsi on täsmälleen identtiset runevarustukset joka on kiellettyä säännöissä, sama saattaa koskea myös cannoneitasi, tosin sotakoneiden riimuttamisesta en ole täysin varma, kun en kääpiöillä itse pelaa.
Koskee myös kanuunoita, laita toiselle vaikka ro Fire, niin on laillinen. Thane ainakin kestää tällä hetkellä, voihan sitä noin kalliinakin pitää. Minä tykkään laittaa sille vain Gromril Armour+Stonen sekä Wepan. Itse vaihtaisin seppien ro furyt Kiviriimuihin, ja ehkä toiset Spellbreakerit joko Spelleateriin tai Balanceen.

Mitä nuo kaksi 10 warrun yksikköä tekevät? Vaihda vaikka toinen tuplapulttereihin. Crossarit voisi joko upgradettaa lipulla tai tiputtaa 10-12 modeliin.

Spessu näyttää edellä mainittujen jälkeen hyvältä, itsekin käytin paikallisessa turnauksessa 19 Breikkaajan ryhmää, ja aika pirun kova se olikin. Toisen kanuunan vaihto stonikkkaan olisi tietysti osaa armeijoista vastaan hyvä, mutta jos haluat tuplakanuunat, niin mikäs siinä.

Yleisesti näyttäisi ihan hyvältä, jalkaväkiblokkejakin on mukavasti. Armeijasta varmasti vaikea repiä pisteitä, jos deployaat yksiköt hyvin. Plussaa mainereista, turhan harvoin näkee vaikka ovatkin aika juustoa.