Sivu 1/1

LOTR uusi rulebook?

Lähetetty: Ma 26.12.2005 21:35
Kirjoittaja Bumba
Mjooh, todella pitkän tauon olen LOTR figuissa pitänyt enkä mitään figuuudistuksia tai uutisia ole seurannut. Nyt olen kuitenkin ikäänkuin uudelleen aloittamassa tätä jaloa keskimaalais peliä ja jostain sain luettua hajanaisen sanan: uusi sääntökirja?. Mittääääh! lisää sääntökirjoja? eikös niitä ole jo joka leffasta ja ties mitä tilpehööri 'battle for pelennor fields' ym. kirjoja. Joku taisi jossain mainita myös tammikuun. Siis kertokaa tästä vai johtuuko tämä näistä sienistä jota pimeässä huoneessa syön vaahtokarkkien sijassa?

Edittoh!: Miksi muuten kaikilla on nykyään 600pts. listat? eikös ne ollut aikoinaan 500?

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:05
Kirjoittaja Tankki
Totta se on nykyään on ilmestynyt kovakantinen sääntökirja, joka sisältää kaikki ennen sitä julkaistut statit muutamaa pientä poikkeusta lukuun ottamatta. Lisäksi on Mom (mines of moria) aloitus pakkaus ilmestynyt josta saa sääntövihkosen, jossa on kaikki elokuva statit (eli ei esim. beregondia). Ja tuo 600 pisteen armeijat on luultavasti nyt suosiossa (johtuu Gw:n grand tournamentista, jossa käytetään nykyään 600 pisteen armeijoita).

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:10
Kirjoittaja Bumba
Eli tämä uusi sääntökirja ei ole pakollinen mutta kannattava ostos jos ei muita ole ennestään? ja sääntöjä/statteja ei ole mitenkään muutettu eli turnauksiinkin voi mennä tuolla RotK kirjalla saamatta turpaansa ja räkäisiä nauruja?

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:14
Kirjoittaja Sauron
Väärin. Monien hahmojen sääntöjä on muutettu. Eli jos menet turnauksiin tarvitset joko Mines of Morian TAI kovakantisen kirjan. Kovakantinen on IMO parempi ostos, koska siinä saa myös turnaus-skenaariot...heh!

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:15
Kirjoittaja Oberon
Turpaansa ei saa(mehän ollaan kaikki ihan kädettömiä nörttejä ;) ) mutta naurua kyllä tulee. Eli tuo ROTK kirja on kyllä vanhentunut, ellet pelaa goblineilla ja kääpiöillä(ilman dainia ja gimliä). Joka rodun statteja on käytännössä vähän muutettu, mutta perussäännöt menee vielä suht vanhan mallin mukaan, turnauspelaajana ostaisin.

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:26
Kirjoittaja Bumba
Tämä GW:n LotR politiikka on ihan ankkalinnasta! perkeles, ensin ostaa FotR kirjan, vuoden päästä joutuu ostaa TTT kirjan vielä sen ymmärrän että RotK ikäänkuin kerää nämä kaikki yhteen ja se on hyvä ja lopullinen kirja johon voi lisätä niitä pieniä SoG ym. vihkosia niin eihän se GW:n verenimijöille riitä! pitää tehdä uusi. Ei jumalavita kun vihdoin ajattelee että saa samalla kirjalla aloittaa uudestaan. Voihan perseensuristin sanon minä! nyt saa tällä kirjalla heittää vesilintua ja uusi maksaa mansikoita.

Ediithoo!: siis moriakin riittää? ei tarvitse kovakantista?

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:36
Kirjoittaja Oberon
Ei riitä. MoM-kirjassa ei ole edes puolia profiileista, eikä varsinkaan niitä tärkeimpiä turnauspelaajien voiton avainnipusta.

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:46
Kirjoittaja Bumba
ja tämä kyseinen rulebook saapuu tammikuussa?

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:47
Kirjoittaja Oberon
Ei, iso kirja on ollut kaupoissa jo "pitkään" ja se on *must*. Tammikuussa saamme lisää niitä lisäosakirjoja kuten pelennor fields, jossa ompi päivitetyt easterlingit ja muuta sälää pahiksille. ei välttämätön jos et noilla pelaa, mutta niiden tietoja ei tietenkään ole isossa kirjassa ^^

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:52
Kirjoittaja Bumba
Ja isokirja maksaa 40€. noh, nyt kun taas verenpaineet on saatu laskemaan lähes inhimillisiin lukemiin voin taas huokaista että kaipa sen voi neljään pekkaan kavereiden kanssa ostaa. Son LOTRaus niin hieno laji ^^ Onko Minas Tirithin mosurien/cahracterejen hintoja nostettu? en koe tätä mitenkään sääntöjen pilkkimisenä joka SoTun säännöissä kielletään.

Edithaa!: 50€:hän se olikin...

Lähetetty: Ma 26.12.2005 22:59
Kirjoittaja Oberon
perusminakset säilyivät samana, rangerit ja herot vaihtui vähän, ei kaikki. Muut armeijat koki enemmn muutoksia kui minakset.

Lähetetty: Ti 27.12.2005 19:21
Kirjoittaja Garoth
Oberon_ kirjoitti:Ei riitä. MoM-kirjassa ei ole edes puolia profiileista, eikä varsinkaan niitä tärkeimpiä turnauspelaajien voiton avainnipusta.
Jaa... Itse kun laskin, niin MoM:issa on 94 profiilia ja 43 puutuu. yhteensä niitä on siis 137 (tuossa saattaa olla parin heitto suuntaan tai toiseen, mutta ei sillä väliä). Eli MoM-kirjassa on noin 70% stateista, vain 30% puuttuu. Noista 30%:sta löytää suurimman osan muuttumattomina vanhoista lisäosista (S&F, SoG, BoPF ja SotS). Jos sinulla on MoM + lisäosat, sinulta jää puuttumaan viiimeisimmät profiilit vain kolmesta hahmosta (Dain, Captain of Dol Amroth ja Radagast).

Eli kyllä sitä MoM-settiä kannattaa harkita, varsinkin jos ei meinaa tarvita niitä puuttuvia statteja tai omistaa ne jo lisäosien kautta.

Tarkempia tietoja siitä mitä MoM-setissä on ja mitä puuttuu löytää tämän ketjun tokasta viestistä.

Lähetetty: Ti 21.03.2006 01:40
Kirjoittaja Behell
Ajattelin lisätä kysymykseni tänne, vaikkei täällä ole vähään aikaan puhuttukkaan, mutta asia koskee kumminkin tätä "uutta" sääntökirjaa.

Muuttuneista stateista löytyy varmaan 5+ threadia, mutta minua kiinnostaisikin, että onko säännöt muuttunut yhtään mitenkään? (mikä tää tällänen tyyppi on, kun ei stateista kysele? :P)

Lähetetty: Ti 21.03.2006 06:22
Kirjoittaja tneva82
Behell kirjoitti: Muuttuneista stateista löytyy varmaan 5+ threadia, mutta minua kiinnostaisikin, että onko säännöt muuttunut yhtään mitenkään? (mikä tää tällänen tyyppi on, kun ei stateista kysele? :P)
On muuttunut juu. Sitäsun tätä pientä. Volley ammuntaan osallistuvien minimimäärää lisätty, monstorous mountit taisi kokea uudistusta, will arvoa voi käyttää courage heittoihin, courage säännöissä uudistusta jne pientä sääntöä.

Lähetetty: La 01.04.2006 13:05
Kirjoittaja j.s.r
Jaahas 50€ pitäis maksaa tuosta tiiliskivestä. No siihen loppu mun uudelleen herättely Lotrin suhteen. Ja mikä järki tossakin on että perusukkopakettien hintoja pitää nostaa vuoden välein tollaset 2.5€, ainakin Faban puolella ja äsken kävin kattomas Uruk-hai paketin hintaa ni seki oli 7,5€ kalliimpi ku sillon ku viimeks sellasen ostin. Eikö alkais koht jo riittämään tuo kusettaminen :@ No, GW menetti nyt ainakin yhden asiakkaan. ( Tosin ei se kait paljoa paina ku 12v. penskoja jotka pöllii töisten figuja ku oot pelaamassa tulee miljoona päivässä liikaa maailmaan alkaa uusrikkaiden vanhempien rahoilla leikkimään.. petskules että laittaa vihoiks. Pitää ihan puida nyrkkiä.. *pui nyrkkiä* )

Lähetetty: Su 02.04.2006 09:13
Kirjoittaja tneva82
j.s.r kirjoitti: Ja mikä järki tossakin on että perusukkopakettien hintoja pitää nostaa vuoden välein tollaset 2.5€,
Olettaen että viittaat tuohon 17.5e->20e muutokseen niin ehkä se että tähän asti suomessa oltiin saatu 2.5e halvemmalla kuin esmes englannissa...

Lähetetty: Ma 03.04.2006 15:41
Kirjoittaja Tero
tneva82 kirjoitti:
j.s.r kirjoitti: Ja mikä järki tossakin on että perusukkopakettien hintoja pitää nostaa vuoden välein tollaset 2.5€,
Olettaen että viittaat tuohon 17.5e->20e muutokseen niin ehkä se että tähän asti suomessa oltiin saatu 2.5e halvemmalla kuin esmes englannissa...
Olin suuresti yllättynyt kun vertailin on-line storen ja katalogin/kaupan hintoja. Sääntökirja on on-line storesta ostettuna 43e + rahti. Kaupassa Morian setti on 50e ja online storesta tilattuna 57e (£40 punnista euroon laskettuna) + rahti 11e kilo + mahdolliset tullimaksut.

Riders of Rohan setti on sitten vuorostaan ~17,20e (+ rahti) katukaupan 20e verrattuna, Isildur foot and mounted setti 17,20 (+ rahti) vs 17,50 katalogissa.