Sivu 1/1

Line of Sight vihollisen läpi toiseen viholliseen

Lähetetty: Ke 28.12.2005 20:40
Kirjoittaja Gorbag
Jee tuli tässä jouluna vihdoin tuo sääntökirjakin, joten kysäisisin yhen jutun.

Jos on vaikka space marine tactical squad, IG:n jalkamosuriryhmä ja sen takana on komentoryhmä.

Niin olettaen että tactical squadin edessä ei ole mitään esteitä (wreckkejä, immotettuja skimmereitä, maastoa) niin näkeekö ja pystyykö se ampumaan sitä komentoryhmää, joka on jalkaväkiryhmän takana mikäli kantama riittää?

Vai pitääkö ottaa se joku ld testi että ampuuko lähintä kohdetta, joka olisi tuo jalkaväkiryhmä?

Re: Line of Sight vihollisen läpi toiseen viholliseen

Lähetetty: Ke 28.12.2005 20:44
Kirjoittaja Air Defence
Gorbag kirjoitti:Vai pitääkö ottaa se joku ld testi että ampuuko lähintä kohdetta, joka olisi tuo jalkaväkiryhmä?
Juuri noinhan se sääntö tuossa tapauksessa menee.

Lähetetty: To 29.12.2005 12:03
Kirjoittaja Tanara
Selvennyksenä vielä:

koska commandsquad ei ole lähin vihulainen, niin tarvitsee LD-testin.
Välissä oleva vihulaisen unitti ei estä ampumista sen läpi.

vielä: jos tuossa commansquadissa olisi jokin mostrous creature niin ei tarttisi edes tuota LD-testiä.

Lähetetty: To 29.12.2005 16:31
Kirjoittaja Samsson
Ja lisätään vielä se että jos jonkun vehiclen (size 3) edessä on joku jalkaväki unitti (size 2), niin ei tarvitse testata mitään. Saat ampua isompaa kohdetta vapaasti vaikkei olis lähin. Muista kuitenkin että jos vehiclen edessä on osittain toinen vehicle (niin että on edessä, muttei estä Line of Sight kokonaan), niin joudut testaamaan saatko ampua taaempaa vehicle normaalisti.

Lähetetty: To 29.12.2005 18:35
Kirjoittaja Tanan
Ja lisätään vielä se, että jos jonkun jalkaväki unitin (size 2) edessä on joku vehicle/monsteri joudut testaamaan saatko ampua taaempaa jalkaväkiryhmää.

Eli heavy bolttereilla aseistautuneet devastaattorit rätkivät mielissään vieressä olevaa (heidän aseilleen) immuunia drop podia, eivätkä kauempana olevaa scouttiryhmää, jos epäonnistuvat LD heitossaan.