Sivu 1/1
Dark Elves 2k
Lähetetty: To 29.12.2005 12:31
Kirjoittaja j00geli
Lords:
Dark Elf Highborn 238pts
-heavy armour, shield, sea dragon cloak
-Draich Of Dark Power, Heart-stone Of Darkness
-kenraali
Heroes:
Sorceress lvl2 180pts
-Dispel Scroll x1, Cloak Of Dark Souls
Sorceress lvl2 180pts
-Dispel Scroll x1, Crystal Of Midnight
Dark Elf Noble 199pts
-heavy armour, sea dragon cloak, lance, repeater crossbow
-Wand Of The Kharaidon, Enchanted Shield
-mount: dark pegasus
Core:
Corsairs x20 250pts
-two hand weapons, light armour, sea dragon cloak
-full command, War Banner
Dark Elf Warriors x11 132pts
-light armour, shield, repeater crossbow
*toinen sorsa kätkeytyy tänne
Dark Riders x6 165pts
-light armour, spear, repeater crossbow
-musician, herald
Dark Riders x6 165pts
-light armour, spear, repeater crossbow
-musician, herald
Special:
Executioners x19 284pts
-full command, draich, heavy armour, Banner Of Murder
*kenraali menee tänne
Shades x7 105pts
-light armour, repeater crossbow
*eka sorsa menee tänne ja nää kätkeytyy metsään
Rare:
Reaper Bolt Thrower x1 100pts
yht: 1998
Suunnittelin tämän sellaiseksi armeijaksi millä voisi pelata jos ei tiedä mitä tulee vastaan. Kertokaa mielipiteitänne/ parannus ehdotuksia, mutta executionereista ei tingitä

eikä corsaireista.
Lähetetty: To 29.12.2005 12:46
Kirjoittaja Stormdaemon
Executionereita ja Shadeja voisi pienentää, Ottaa Noblelta crossbown pois, kenties harkita Highbornille Gauntlet of Poeria ja Shield of Lightia?
Itse pidän Corsaireista, mutta eivät ne loppujen lopuksi taida olla kovinkaan pelitehokkaita? Lisäksi Crystal ei tule ikinä menemänn läpi ja eikä Scout ole eika turha rullskuskille? Itsellänikin on kyllä vaikeuksia hyväksyä magian tilanne, mutta niin se vain menee, että 2 Lvl 2 velhotarta ei saa mitään läpi. Määrän voisi kenties puolittaa, ottaa extralevelin pois ja tehdä perus caddyn? Sitten hankkimaan lisää Repoja?
Edit: Ai ei Exoista ja Corsaireista tingitä? No älä sitten välitä niitä koskevista kommenteistani...
Lähetetty: To 29.12.2005 13:01
Kirjoittaja j00geli
Otin tuohon 2 lvl 2 sorsaa sen takia että vihu kuluttaa dispelnoppansa niihin että noble voi tehdä jotain kivaa wand of kharaidonillaan

.
Crystal of midnightin ei tarvitsekkaan mennä läpi mutta sillä saattaa saada rullan pois vihulta jos vihu on jo käyttänyt kaikki noppansa kun käyttää tuota.
Scouttina en ole ennen käyttänyt mutta ajattelin koittaa koska jos saan ekalla vuorolla sen metsään shadejen kanssa niin se on aika turvassa ampumiselta, plus sieltä pääsee jo silloon tekemään jotain jäynää ilman että velho seisoo keskellä peltoa.
Kenraalille laitoin heart-stone of darknessin koska kenraalin panssarointi on aikas heikko ja 5+ wardi ei ole tarpeeksi luotettava mun noppakädellä.
Tässä on aika paljon jossittelua, mutta eikös onni ole osa peliä

.
Aijoo, olen uusi täällä enkä ole perillä sanojen repo ja caddy merkityksistä, voisitko valaista nyyppää?

Lähetetty: To 29.12.2005 13:39
Kirjoittaja Coridus
Repo on mitä luultavimmin Repeater Crossbow, ja Caddy on Maagi, joka kuskaa Dispel Rullia.
Lähetetty: To 29.12.2005 13:42
Kirjoittaja j00geli
Ahaa, kiitos, nyt tiedän. Ja lisää kommentteja vaan, sanokaa ny jotain

.
Lähetetty: To 29.12.2005 17:48
Kirjoittaja DeathWizard
No vaikka et aio tinkiä exeistä niin sanonpa tämän kuitenkin.
Pistä kenraali hepan selkään ja dark ridereitten mukaan (ota vaikka yksi drideri pois). Ota sitten sille Gauntlet of Power (60p) ja Shield of Mystic Light (40p). Ja samalla voitkin joko ottaa yhden exen pois (3x6 rivistö) tai lisätä yhden (4x5 rivistö). Ja ota Noblelta repeateri pois.
Lähetetty: To 29.12.2005 18:56
Kirjoittaja Stormdaemon
Coridus kirjoitti:Repo on mitä luultavimmin Repeater Crossbow, ja Caddy on Maagi, joka kuskaa Dispel Rullia.
Jos tarkoitat tuota käyttämäni lähennettä, niin se on Reaper Boltthrower.
Lähetetty: To 29.12.2005 20:40
Kirjoittaja j00geli
Koska tämä ei ole tullut tarpeeksi selväksi hienovaraisella vihjailulla, niin sanottakoon suoraan. En aio koskea 5+ wardiin pitkällä tikullakaan, kun kyseessä on kenraali.
Vaikkakin siltä saattaisi vaikuttaa niin tarkoituksenani ei ole ampua alas kaikkia parannus vaihtoehtoja, nämä vain eivät välttämättä sovi peli tyyliini.
DeathWizard: Käytän dark ridereita pääosin häröilyyn, mutta myös uhriryhminä ja kenraali on liian näkyvä kohde noin "heikossa" ryhmässä.
Repeaterin otin noblelle jotta se saisi mahd. paljon häröilyä aikaiseksi. Itselläni tuo pari bolttia lisää, jotka siitä saa, ovat joskus olleet ratkaiseva tekijä pelin kannalta.
Stormdaemon: Alunperin olinkin ottanut kaksi (2) reaperia, mutta voihdoin toisen warruihin , koska welho tarvitsi turvapaikan

.
Antakaa vain lisää palautetta ja ehdotuksia, vaikkakaan osaa en tietenkään ota käyttöön, koska ei oikein sovi tyylille (tai noppakädelle

), esim jonkun noblen voisikin laittaa dridereihin, mutta kenraali on siellä liian riskialtis.
Lähetetty: Pe 30.12.2005 17:30
Kirjoittaja DeathWizard
No ensinnäkin Shield of Mystic Light antaa myös sen 5+ Wardin ja sen lisäksi onnistuneen ward saven jälkeen vihu joka iski sinun kessua, stunnataan ja sen WS tippuu yhteen sen Close Combat vuoron ajaksi. Ja Gauntlet of Power antaa kessulle S8 eikä vihu voi tehdä armour saveja jos sitä tirpaisee hanskalla.
Yleinen Combo ja toimiva
Lähetetty: La 31.12.2005 18:11
Kirjoittaja j00geli
Juu, mutta se stunni ei auta jos en onnistu seivaan yhtään woundia sillä 5+ savella. Kuten jo sanoinkin, noppakäteni ei sovellu tuon käyttämiseen, ja draich of dark powerissa on killing blow joka korvaa sen pari pistettä strenaa joka jää puuttuun.
En kiellä etteikö tuo olisi toimiva yhdistelmä, mutta niin on tuokin mitä olen itse käyttänyt ja se soveltuu paremmin minulle.
Lähetetty: Su 01.01.2006 11:34
Kirjoittaja Hevi
Entäs shield of mystic lightin tilalle crown of black iron? Tosin se taitaa olla aika hyödytön jos ei ole monster mounttia alla ja vastassa pilvihaltioita. Mutta se on 5 pistettä halvempi ja antaa sen saman 5+ wardin. Ei sillä stunnilla paljoa loppujen lopuksi tee. Jos joku lyö lordia niin se stunni tulee vasta sen jälkeen kun lordi on jo a) kuollut b) haavoittunut ja highborni nyt osuu melkein kaikkeen 3+ paitsi kaaoslordeihin ja vamppeihin, jää stunnin hyöty vähäiseksi ja jos highborni lyö ensin, se luultavimmin tappaa vastustajansa koska woundaa 2+ ja osuu luultavasti 3+ eikä salli armor savea. Niin ja hanskan kanssa saa paremman armor saven koska se on yhden käden ase.
Lähetetty: Ma 02.01.2006 01:02
Kirjoittaja puolisukeltaja
Jalan kulkevalle kenraalille se draich on luultavasti kuitenkin paras vaihtoehto, pääsee hyödyntämään iniativeaan. Kuitenkin suosittelisin laittamaan tolle kenraalille jonkun ratsun, jalan se on aika riskialtis.
5+ wardista vielä, kukaan tavallisesta massasta tuskin tulee ja lyö tätä kaveria, ne lyövät niitä muita siinä ympärillä, combat reson takia. Jos vastaan tulee joku kaaoslordi, niin sitä vartenhan on championit ja jos ei ole niin tämä kaveri kuolee, oli sillä sitten 4+ wardi eli ei. Lähinnä 4+ wardi olisi hyödyllinen niitä tykinkuulia vastaan jos tällä olisi allaan lohikäärme tai manticore, mutta silloinkin GoP on se optimaaliratkaisu, koska s8 menee läpi lähes mistä vaan.
Lähetetty: Ke 04.01.2006 20:16
Kirjoittaja j00geli
GoPpia käytän lähinnä jos tiedän että vastassa on kääpiä tai kaaos, elikkä jotain hyvin panssaroitua ja kovaa. Muussa tapauksessa käytän Draichia koska sillä saan juurikin tuon initiativen käyttöön ja siinä on killing blow joka taltuttaa raskaammin panssaroidut kaverit ja lopuista pääsee läpi jo tuolla 6 strenalla, jonka tuolla saa.
Raskasta ratsuväkeä käytän delffeillä harvemmin kun ne on kalliita ja ovat aika riskialttiita ampumiselle, tosin jos vastassa jotain kaaosta niin sitten tod. näk. laitan kenraalin cold-onen selkään ja cold-one knight ryhmän mukaan.