Sivu 1/1

Simppu luokan kysymyksiä, armoa!

Lähetetty: Pe 30.12.2005 07:09
Kirjoittaja Cru
Noh tässäpä taas näitä, oi niin ihania, ziljoonaan kertaan kysyttyjä kysymyksiä joihin en hakemalla vastausta löytänyt.

Anyway pienit fluffit alkuun
Noh, ajattelin tässä tylsistyneenä nuorena aloittaa vähän "järeämmän" harrastuksen ja 40-tonninen vaikuttaa yhtä sopivalta kuin bolterin kuti Xeno lieron silmään

Mutta niihin kysymyksiin
Lukemalla muita posteja ja viestejä on tullut se perusidea selväksi, kasataan, maalataan ja sitten rakennetaan kunnon army jolla hoidellaan se naapurin Pentti kun se katsoi minua rumasti, mutta mites tämä tehdään?

Eli siis millaset releet kannattaisi hankkia alkuun, meinaan työkalujen suhteen, pensselit, maalit ja vehkeet.
Suurin osa lukemasti neuvoo että nuo GW:n maalit ja kamat on "the best" jotten niitä siis, mutta mitkä?

Suurin osa työkaluista löytyy kotoa muun rakentelun takia, tuo kynäpora näyttää aika hyvältä joten se kai olisi hyvä ostos myös + ne lisä terät?
(Dremel on myös mutta kokemuksen ja lukeman perusteella tiedän että muovi ei tykkää kiitos kierrosnopeuden)

Sitten olisi sudit ja maalit, otanko tuon muutaman maalin perussetin vai vähän kalliimmat parempien sävyjen puolesta? Pensseleiksi kai myös tuo Citadelin 3 brushin setti ja hankin sitten lisää kun "osaa" maalata paremmin?

Greenstuffia tuskin tarvitsee alkuun, sitten vasta kun alkaa rakennella omiaan ja isompia 'rojekteja eiks juu?

Entäs liimat?
GW:n vai K-Rautaan rankempaa kamaa varten?

Sitten vaan ne kirjat + modellit itse
Warhammer 40K Rulebook (4. laitos) ja uusin nidos Codexia sille porukalle josta armejani rakennan?
(Haukkukaa vaan tylsäksi mutta jostain syystä Space Marines vaan houkuttaa. IG kävi mieles kans mut niiltä näyttäs puuttuvan sitä raskasta asennetta, (suurin ihastus tulee tuolta "Dawn of Warin" puolelta *köh* )
Armejoiden kasaamiseen liityviä posteja on jo niin paljon että turha sitä on tässä aloittaa käsittelemään.

Noh siinäpä luulisi olevan kaikki sitten, tuskin tulee pahemmin ongelmia säännösten kanssa, jostain kumman syystä tuntuu nippelitieto päähän menevän ja Englannin kieli sujuu hyvin, jos jotain pahaa tulee vastaan niin kai sitä pitää kysyä rohkeasti kunhan käyttää hakua eka
(ja ei kysy Tyranidiltä kun nämä kuulema purevat kovasti)

Ja moderaattorit, diktaattorit taihi suuri jumalainen Keisari itse! voisi sitten siirrellä tätä postia jos tuli sitten väärään paikkaan postattua, kiitos.

EDIT

Do'h nvm sitä Kuopio osaa, huomasin juuri tuon peliporukat osion
No saa tästä toisen kysärin, mitkäs on kunnon shopit WH:40k varten Kuopiossa, Crazy station?

Re: Simppu luokan kysymyksiä, armoa!

Lähetetty: Pe 30.12.2005 08:25
Kirjoittaja Mr. Spock
Moi!

oletan nyt, että asut kuopiossa, viitaten tuohon sinun lisäämään edittiin.

Itse olen ainakin suosinut maaleissa vallejon gaming colours, joita saa askartelukulmasta puijonkadulta. Edullisia, hyvä nokkapullo ja mukavia maalata. Samasta paikasta saa myös kohtuuhintaisia, laadukkaita pensseleitä (hinta/laatu-suhde parempi kuin citadelissa)

Liimana suosittelen käyttämään sitä revelin muoviliimaa, joka on sellaisessa neulallisessa purkissa. On nimittäin riittoisaa ja hinta/määrä/laatu-suhde huomattavasti parempi kuin gw:n vastaavissa.
Metalliin on tullu käytettyä locticten super attack:ia, joko nestemäisenä tai geelimäisenä. Tässäkin tapauksessa Gw:n omat tuotokset häviävät käytettävyydessä ja hinnassa.

Suosittelen kiertämään Crazy stationin kaukaa, jos meinaat ostella jotain gw:n tuotteita. Valikoimat ovat todella pienet, eikä tilaamalla meinaa tavaraa kuulua (nim. odotellut predatoria siinä 2 vuotta :D). Kommenttini kyseisestä puljusta liittyy tosin n. 1,5 vuoden päähän, eikä ole ollut tarvetta käydä, kun Fantasiapelit avasi ovet siihen myllykadulle (tuossa vielä kartta http://www.fantasiapelit.com/index.php? ... sub=kuopio), sieltä saa yleensä kaiken mitä tarvitsee sekä tilaustavara saapuu nopeasti. Plussaa vielä kampanjoista.

ja vielä lopuksi, kannattaa sitä greenstuffia ainakin se yksi blisteri ostaa, sillä mikä voi ollakkaan hattumaisempaa, kun kasata kuudella kierteellä olevaa täysmetallista ukkelia (omasta esimerkistä käy plasma cannon devastaattori) ilman greenstuffia, jolla paketin saa kasaan, edes jotenkin.

onnea etsinnöille :N

Lähetetty: Pe 30.12.2005 11:16
Kirjoittaja Cru
Kiitos pikaisesta vastauksesta ja vihjeistä, pitääpäs käydä sitten askartelukulmassa (tullut siellä kerta ja rupiat käytyä)

Re: Simppu luokan kysymyksiä, armoa!

Lähetetty: La 31.12.2005 16:21
Kirjoittaja Goblinisti
Cru kirjoitti: Suurin osa lukemasti neuvoo että nuo GW:n maalit ja kamat on "the best" jotten niitä siis, mutta mitkä?
Maalit ovat todella hyviä, mukavan paksuja, jotta on sitä ohentamisen varaa.
Sitten olisi sudit ja maalit, otanko tuon muutaman maalin perussetin vai vähän kalliimmat parempien sävyjen puolesta? Pensseleiksi kai myös tuo Citadelin 3 brushin setti ja hankin sitten lisää kun "osaa" maalata paremmin?
Kannattaa unohtaa ne setit ja valikoida maalit manuaalisesti. Niissä bokseissa tulee vain kirkkaita värejä, joilla et tosissaan tee mitään. Suosittelen ostamaan jokaisen sävyn lunttaamalla boksien takakansista, mitä värejä oikeasti tarvitset.
Greenstuffia tuskin tarvitsee alkuun, sitten vasta kun alkaa rakennella omiaan ja isompia 'rojekteja eiks juu?
Enpä tiedä, onko asia ihan noinkaan. Ihan kätevää, kun osaa käyttää, ja osaamaan oppii vain opettelemalla.
Entäs liimat?
GW:n vai K-Rautaan rankempaa kamaa varten?
K-raudasta Super Attack joka tilanteeseen.

Lähetetty: La 31.12.2005 17:53
Kirjoittaja Samuli.H
Goblinisti kirjoitti:Kannattaa unohtaa ne setit ja valikoida maalit manuaalisesti. Niissä bokseissa tulee vain kirkkaita värejä, joilla et tosissaan tee mitään. Suosittelen ostamaan jokaisen sävyn lunttaamalla boksien takakansista, mitä värejä oikeasti tarvitset.
Tarkoitatko, että ne figut pitäisi maalata semmoisiksi kuin siinä boxissa. Ei todellakaan näin. Cru, keksi mielummin oma väriteema äläkä maalaa jonkin mallin mukaan kuten goblinisti ehdottaa.

Lähetetty: La 31.12.2005 19:34
Kirjoittaja hyytelöperuna
Sanoisin, että maaleiksi sinulle sopisivat Vallejon Game Colorit. Ovat suoraan purkista jo ohuita, mutta peittävät todella hyvin. Citadelin maalit tuppaavat olemaan paksuja, ja ohennettuina peittävyys katoaa hiljalleen. Lisäksi tippanokkapullot pitävät maalin märkänä, eikä se kuivu purkkiin kuten Citadelilla. Tippanokkapulloissa on se vika, että joudut käyttämään palettia, joksi kelpaa kaakelin pala, muovinen levy/kippo, tai vaahtomuovin pala. Aloittelijat kavastavat maalien sekoittelua, mutta se tulee väistämättä eteen. Paletin käyttö heti alussa rohkaisee maalien sekoitteluun, ja tämä auttaa todella paljon elämää.

Työkaluissa Citadelin ovat kalliita, ja ihan päteviä. K-Raudasta tai askarteluliikkeestä saat täysin samat kamat, halvemmalla. Tarvitset ainakin sivuleikkurit, viiloja ja askarteluveitsen. Noilla pääset hyvin alkuun. Myöhemmin pienoispora auttaa metallisten mallien kokoamisessa.

Sudeista askarteluliikkeen pienet sudit ovat käypiä, ei ne Citadelin sudit ole yhtään parempia.

Värit voi katsoa melkeinpä omalla silmällä. Ota sellaista mistä itse pidät, ja päätä tyylisi ja teemasi figuillesi. Dawn of Warin mukana tuleva maalaustyökalu voi olla hyödyllinen, kun mietit miten maalaat.

Lähetetty: La 31.12.2005 20:23
Kirjoittaja Lihamestari
hyytelöperuna kirjoitti: Dawn of Warin mukana tuleva maalaustyökalu voi olla hyödyllinen, kun mietit miten maalaat.
Tosin voi miettiä uudestaan, jos on pelin ostamassa pelkästään tuon takia.

Re: Simppu luokan kysymyksiä, armoa!

Lähetetty: La 31.12.2005 21:39
Kirjoittaja hyytelöperuna
Cru kirjoitti: (suurin ihastus tulee tuolta "Dawn of Warin" puolelta *köh* )
Lihamestari kirjoitti:
hyytelöperuna kirjoitti:Dawn of Warin mukana tuleva maalaustyökalu voi olla hyödyllinen, kun mietit miten maalaat.
Tosin voi miettiä uudestaan, jos on pelin ostamassa pelkästään tuon takia.
Tosin voi miettiä uudestaan, jos vastaa topicciin lukematta edes ekaa viestiä.

Lähetetty: La 07.01.2006 17:57
Kirjoittaja Cru
Juupelis, onpa paljon posteja.

Suuret kiitokset kaikille vastaajille taas kerran, on tuossa nyt tullut ihan mukavasti tavaraa tullut hankittua
(Marsu koodeksi on tilauksessa kun oli täällä loppunut.)
Värejäkin on reilusti mutta ei vieläkään tarpeeksi, vasta "noin" +21 pulloa (+ inkit ja primerit)

Tullut parit mariinit maalailtua ja kyllä huomaa että ekaa kertaa on pappia kyydissä, tuli kyllä suuri Ooh! Aah! kun sain ekan boltterin drybrushattua ja kunnolla maalattua mariinin armorin liitos kohdat, se fiilis ei ikinä unohdu :P
Nyt pysyy jo suti kädessä ja peräti tullut pari pelikelpoista figua mutta parannettavaa on, highlighting ja blendaus kaipaa säätöä ja paljon

Noh, kunhan koodeksi tulee niin eikun jengiä kasaan ja sitten demo pelejä pelaamaan, odotellessa päntätään BBB:tä kuin Ultramariini lukee Adeptus Astartesia ja mietin sopivaa väriskaalaa

(Jostain syystä Ultrat vetävät puoleensa, tylsäähän se on kun kaikkilla on Ultra marsuja mut, mut, mut Roboute on kova luu! ja Calgar! ja Tigurius! ja..)

Edittiä

Voi pjerkele ja nyt tuli kokeiltua tuota pin viciä boltterin piipun tekoon
Se on, on, ooon eh söpö!

Joo taisi tulla geeveelle uusi sammon jatke, ottaakos VISA invu, cover tai tms saveja?

Lähetetty: La 07.01.2006 19:15
Kirjoittaja figunarkki
Pari pikku vinkkiä vielä. Suosittelen lämpimästi colibrin synteettistä 2/0 pensseliä, löytyy askartelukulmasta. Metalli liimaksi taas cyanocrylate crip, löytyy askartelukulmasta, se on halpaa, tehokasta, ja p*rk*l**n riittoisaa.

Lähetetty: Ma 09.01.2006 10:20
Kirjoittaja The Captain
Cru kirjoitti: Joo taisi tulla geeveelle uusi sammon jatke, ottaakos VISA invu, cover tai tms saveja?
Cover saven näköjään, kun sähköisessä Visa-laskussani näkyy pelkkä otsikko - helkutin helppo yrittää maksaa niillä tiedoilla...