Sivu 1/1

2k High elves

Lähetetty: Pe 30.12.2005 21:53
Kirjoittaja Mayhemia
Tämmöistä tällä kertaa.

High elf mage...135
-2x scroll
-Pure of heart

Commander...130
-Eagle, great weapon, heavy armour, shield

Core:

20x Spearmen...250
-Full command

20x Spearmen...250
-Full command

20x Spearmen...250
-Full command

20x Spearmen...250
-Full command

5x Silver helm...156
-Musician, standard, warbanner

5x Silver helm...122
-Musician

Special:

Tiranoc Chariot...85
Tiranoc Chariot...85

Rare:

Bolt Thrower...100
Bolt Thrower...100

Eagle...50
Eagle...50

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:07
Kirjoittaja Lighthammer
No jopas. 80 keihäshaltiaa.

Pitää tuosta tyylipisteet antaa, ja saattaahan vastustajalta mennä aivoitukset niin pahasti sekaisin ettei osaa muuta tehdä kuin hämmästellä.

Ei mutta tosissaan, eipä tulisi ensimmäiseksi mieleen lähteä tekemään massa-armeijaa helffeistä. Varmaan tiedätkin, että jalkamiehellä 11 pisteen hinta yhdistettynä T3:een ja vitosen armorsaveen ei ole ihan paras lähtökohta tuollaiselle taktiikalle.

Jos tuo joskus päätyy pöydälle saakka, kerrotko miten toimi?

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:10
Kirjoittaja Kelf
Aivan LIIKAA keihäitä.Tämä lista on helisemässä jos vastustajalla on vähänkin sotakoneita tai magiaa, kääpiöt, empire ja örkit ainakin massacroivat tämän. Voisit laittaa tuonne lipulliseen silverhelm-yksikköön jonkun halvan commanderin ehkäisemään lipun lähtemistä, kotkacommanderin vaihtaa kärrycommanderiksi (tekee sivustassa kipeää ja tuolla on muutenkin jo kaksi pulua),sekä vaihtaa (EDIT) YKKÖSlevelin taikurin arkkimaagiin level kolmosella, kolmella rullalla ja annulian kristallilla. Loreksi high magic jos vaikka fortune is ficklen irkulla great shamaaniin.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:14
Kirjoittaja Lighthammer
Ei se näytä olevan kuin ykköslevelin käärökassi, pistehinnankaan perusteella.

Arkkimaagi rullakuskina toki toimii, tähän listaan vaan on ilmeisesti haettu asennetta(tm).

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:25
Kirjoittaja Kelf
Lighthammer kirjoitti: Arkkimaagi rullakuskina toki toimii, tähän listaan vaan on ilmeisesti haettu asennetta(tm).
Yhdellä käärökassilla ei pärjää oikein mitenkään, vaan pelkkä arkkimaagi pitää puoliansa kolmeakin taikuria vastaan. Voi sitä asennetta hankkia muutenkin kuin ottamalla älyttömän määrän keihäshaltioita.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:30
Kirjoittaja Lighthammer
Pärjää sillä, jos tarkoitus ei ole pelata minmaksattua +15 Power Dice viritelmää vastaan.

listasi

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:30
Kirjoittaja kanitsia
Yhden kärryn hinnalla voisi ottaa varjo taistelijoita marssia estämään ja sotakoneita häiritsemään kotkien avuksi. Myös battle standartia voisi harkita pitämään jalkaväki tappelussa. Tähän pisteet vaikka toisista silver helmeistä.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 23:53
Kirjoittaja Mayhemia
Kelffi kirjoitti: Yhdellä käärökassilla ei pärjää oikein mitenkään, vaan pelkkä arkkimaagi pitää puoliansa kolmeakin taikuria vastaan.
Puhutkos nyt kokemuksesta? Fanaticissa Bretonnialla Summon hordea vastaan en joutunut käyttämään yhtään scrollia (tosin viimeisen gaze of nagashin sitten otin pois rullalla kun en ollut keksinyt niille muuta tekemistä) enkä käyttänyt edes kaikkia kolmea dispel noppaani joka vuoro.

Örkit taas toivottavasti nerffataan tämän kevään aikana joten ainoa pelko onkin skavenit. Jolta taas tulee turpaan muutenkin jos sieltä löytyy tarpeeksi monta ratlingia.

Niin joo ja Tampereen turnauksen voitto tuli lähes magiattomalla Strigoi listalla 1 leveli, eikä scrolleja. Tuli sielläkin summon horde vastaan... ...tosin niistä maageista ei ollut taikomaan kahdesti... :) ...kaverini taas joka tuli toiseksi piti vieläkin heikompaa magia puolustusta jääden niukasti minun taakseni.

Mutta magiasta örkkien nerffauksen jälkeen en uskoisi olevan paljoa haittaa. SAD nyt pilaa turnauksen silloin tällöin, mutta kyynel. Sitten käydään seuraavalla kerralla pilaamassa rottapelaajan päivä vaikkapa Tzeentchillä. Puska council voi olla aika ikävä myös, mutta uskallan luottaa siihen että niitä ei welffien nerffauksen jälkeen tule montaa vastaan.

Kääpiöillä joilla on järkevä määrä sotakoneita on varmaan sanansa tätä listaa vastaan, mutta siksihän tuolla on toi kotka pomo ja kotkat hakemassa ne ikävät katapultit ja mortarit (olen joskus nähnyt semmoisen kapistuksen...) Tuskin ne tykit ampuvat paljoa jalkaväkeä, pultitkin harvoin. Sitä paitsi onhan minulla 2 pulttista joilla ampuu kyllä pois vihun koneita.

@ Lighthammer: Jep, kyllä tällä olisi tarkoitus johonkin pienempään turnaukseen mennä. Itseasiassa ajattelin tuonne järvenpäähän, mutta silloin saatan kyllä vaihtaa tuolle commanderille hevosen ja Radiant gemin sekä lisätä levelin tuolle maagilleni niin voin niillä hauskoilla säännöillä jopa taikoakin. :)

@ Kanitsia: BsB oli hyvä idea, katselen miten saan sen kentälle.