Sivu 1/1
white scars
Lähetetty: Ma 02.01.2006 19:02
Kirjoittaja Gorbag
aattelin perustaa oman marine chapterini white scarssien second founding chapteriksi, mutta jos jotain historiaa noista white scarsseista saisi niin olisi kiva.
White scarsseillahan oli ilmeisesti oma primarkki Jaghtai Khan(?) joka ei virallisesti ole kuollut vaan katosi?
Lähetetty: Ma 02.01.2006 19:11
Kirjoittaja Attila
Toisen Perustamisen jaostoja on neljä: Rampagers, Marauders, Destroyers ja Storm Lords. Valitse niistä, väriteemoja en tiedä.
Valkoarvet ovat tosiaan Jaghatai Khanin jaosto, joka värvää kokelaansa Chogoriksen mongolivaikutteisista heimoista. Jaosto on tunnettu laajasta mopojen käytöstään ja pyrkivät salamannopeisiin iske-ja-pakene -hyökkäyksiin. Arvet eivät käytä Dreadnoughteja, sillä he kammoksuvat jonkun sulkemista vempeleen sarkofagiin. Lisäksi heidän harvat tankkinsa ovat usein hyvin pitkälle riisuttuja, jotta ne pysyvät muiden joukkojen vauhdissa.
Lähetetty: Ma 02.01.2006 20:13
Kirjoittaja Tybraal
Jaghatai Khan ei ole välttämättä kuollut vaan katosi Webwayhin seuratessaan Dark Eldareita heidän kaapattuaan White Scareja.
Lähetetty: Ke 04.01.2006 12:27
Kirjoittaja The Captain
Tybraal kirjoitti:Jaghatai Khan ei ole välttämättä kuollut vaan katosi Webwayhin seuratessaan Dark Eldareita heidän kaapattuaan White Scareja.
Ja todennäköisyydet pysyä elossa dark eldareita kuhisevassa Webwayssa 9000 vuoden ajan ovat...? Etenkin kun otetaan huomioon, että siellä yhä on dark eldareita, voidaan olettaa, että Khanin reissu ei ollut menestyksekäs.
Ihmisillä on jännä hinku yrittää väittää jonkun primarkin olevan yhä elossa, kun virallisen fluffin mukaan jokikinen lojalistiprimarkki on tavalla tahi toisella hengetön.
Lähetetty: Ke 04.01.2006 13:10
Kirjoittaja daider
Da Captain: Elä ole nuin pessimistinen, Khan on tietenkin Deldareiden gladiaattoriareenalla kukkulan kuninkaana, pitänyt paikkaa hallussaan jo tuhanisa vuosia.
Corax taitaa olla tosiaan ainoa lojalistiprimarkki jonka hengissäolemiseen on edes jonkinlaiset mahdollisuudet. Jos tavalliset wolvenit selviävät EoTssä tuhansia vuosia niin primarkilla on jonkinlaiset mahdollisuudet. Tosin kerää Väärän Keisarin lapsukaisena todella paljon huomiota, mutta toivon kipinä elää aina.
Lähetetty: Ke 04.01.2006 14:34
Kirjoittaja Dalamar
Mutta mutta, on aivan mahdollista että Leman Russkin on sielläpäin suharoimassa.
Jhagatai Khan voi olla vaikka pelastunut johonkin eldareiden craftworldiin. Ensimmäisenä tulisi mieleen Ulthwe, ja siellähän on tottakai myöskin Rogal Dorn.
Olisi juuri sellaista sopivan typerää fluffia jota GW voisi suoltaa.
Lähetetty: Ke 04.01.2006 14:36
Kirjoittaja daider
Black Libraryn käytäviä lakaisee muutama todella jättimäinen, pitkäpartainen hahmo jotka jatkuvasti jupisevat jotain "kirotusta Keisarista" ja siitä kuinka "heitä ei ole luotu tälläiseen". Kukaan ei enää tiedä mistä he ovat tulleet sinne, mutta kukaan ei uskalla häiritä heitä työssään

.
Lähetetty: To 05.01.2006 23:39
Kirjoittaja Snowtrooper
The Captain kirjoitti:Ja todennäköisyydet pysyä elossa dark eldareita kuhisevassa Webwayssa 9000 vuoden ajan ovat...? Etenkin kun otetaan huomioon, että siellä yhä on dark eldareita, voidaan olettaa, että Khanin reissu ei ollut menestyksekäs.
Ihmisillä on jännä hinku yrittää väittää jonkun primarkin olevan yhä elossa, kun virallisen fluffin mukaan jokikinen lojalistiprimarkki on tavalla tahi toisella hengetön.
GW:n tapaista olisi selittää, että sen takia teinigootteja on vain Comorraghissa, koska suurkaanimme on fileroinut kaikki muut.
Virallinen fluffihan nimenomaan pyrkii kierrättämään sitä mytologioiden perusainesta, että sankarit eivät (marttyyrejä lukuunottamatta) kuole koskaan, ainoastaan vain katoavat takavasemmalle, kunnes kerran palaavat viimeisessä taistelussa tai sitä vastaavassa. "Selkeät" tapaukset, jotka eksplisiittisesti puskevat koiranputkea (Sanguinius) tai edes "nukkuvat" (Jonson, Guilliman) tai ovat selkeässä vähemmistössä, muuthan ovat vain mystisesti "kadonneet" (tosin EoT:n fluffi meni vesittämään tämän vihjailemalla, että Russ itse johtaa 13. komppaniaa). Se, että moni lukija uskoo suojeluspyhimyksensä paluuseen osoittaa oikeastaan sen, että GW:n mytologia on alkanut elää omaa elämäänsä melkeinpä "oikeana" mytologiana.
Lähetetty: Pe 06.01.2006 18:20
Kirjoittaja Tybraal
Kyllä näitä primarkkejakin julistetaan silloin tällöin kuolleeksi. Se sitten siitä että Ferrus Manus parantelisi haavojaan Marsilla:
Sabertooth Games Horus Heresy CCG:n nettisuvuilla kirjoitti:They also reported the death of Ferrus Manus - struck down and beheaded by the treacherous Fulgrim.
Corax of the Raven Guard was alive, barely, having been critically wounded in the fighting. His damaged body had been rescued as the few survivors of the massacre had fled the battlefield and brought henceforth to Terra entombed within a stasis tube. Of the Primarch Vulkan the Dropsite survivors had no news at all and all feared that he too had been killed.
GW on virallisesti julistanut että Horus Heresy on Sabertoothin aluetta, joten tuo saa siten "virallisuusleiman".
Ja anteeksi OT.
Lähetetty: Pe 06.01.2006 18:26
Kirjoittaja Thelacan
Eikös aikaisemmin ole jo todettu, että Sabertoothin fluffi ei seuraa yhtään GW:n kirjoittamaa fluffia, joten sitä ei kannata ottaa todesta. Muistan vahvasti ainakin lukeneeni noin jossain toisessa ketjussa.
Lähetetty: Pe 06.01.2006 18:28
Kirjoittaja Tybraal
Thelacan kirjoitti:Eikös aikaisemmin ole jo todettu, että Sabertoothin fluffi ei seuraa yhtään GW:n kirjoittamaa fluffia, joten sitä ei kannata ottaa todesta. Muistan vahvasti ainakin lukeneeni noin jossain toisessa ketjussa.
Ei mitään muistikuvaa vastaavasta vätteestä, saatikka sitten paikallistetusta rikkeestä. Lainaa ihmeessä jos löydät
40K-ristiriidan jota ei voida laittaa normaaliin, maailman tunnelmaan kuuluvan tietohälinän piikkiin.
Lähetetty: Pe 06.01.2006 23:04
Kirjoittaja Purola
Black Libraryn käytäviä lakaisee muutama todella jättimäinen, pitkäpartainen hahmo jotka jatkuvasti jupisevat jotain "kirotusta Keisarista" ja siitä kuinka "heitä ei ole luotu tälläiseen". Kukaan ei enää tiedä mistä he ovat tulleet sinne, mutta kukaan ei uskalla häiritä heitä työssään Iso hymy.
Pidetään hauska totuudet

ei näistä sotun fluffimutinoista koskaan ota selvää mutta tämä oli jotain hauskaa välillä

Lähetetty: Ma 09.01.2006 11:28
Kirjoittaja The Captain
Tybraal kirjoitti:Kyllä näitä primarkkejakin julistetaan silloin tällöin kuolleeksi. Se sitten siitä että Ferrus Manus parantelisi haavojaan Marsilla:
Primarkithan on julistettu kuolleiksi ihan virallisessa fluffissa, mm. kakkosedikan Codex Imperialiksessa. Etsin lainauksen jostain.
Lähetetty: Ma 09.01.2006 11:31
Kirjoittaja The Captain
Tybraal kirjoitti:Thelacan kirjoitti:Eikös aikaisemmin ole jo todettu, että Sabertoothin fluffi ei seuraa yhtään GW:n kirjoittamaa fluffia, joten sitä ei kannata ottaa todesta. Muistan vahvasti ainakin lukeneeni noin jossain toisessa ketjussa.
Ei mitään muistikuvaa vastaavasta vätteestä, saatikka sitten paikallistetusta rikkeestä. Lainaa ihmeessä jos löydät
40K-ristiriidan jota ei voida laittaa normaaliin, maailman tunnelmaan kuuluvan tietohälinän piikkiin.
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... hp?t=47015
Ankaralta hallalta tulee aika painavaa sanaa.
Lähetetty: Ma 09.01.2006 17:33
Kirjoittaja daider
Toinen ristiriita. Index Astarteksen mukaan Corax pelastui ja vetäytyi omaan kotimaailmaansa kasvattamaan joukkojaan takaisin. Häntä ei siis tungettu koeputkeen kuten Tybraalin laittama tekstipätkä kertoo.