Sivu 1/1

Necrons vs. Iron warriors

Lähetetty: Pe 13.01.2006 15:35
Kirjoittaja Combine
Eli tarkoitus olisi ottaa mittaa vähän aikaa sitten 40k:n aloittaneesta kaverista. Ymmärrätte että ei ole kivaa oikein hävitä, kun kaveri on pelannut vasta yhden pelin. Ja loistavaksi tuuriksi hän sattui valitsemaan meidän kaikkien rakastavamme Iron Warrut. Joten kertokaa miten osoitan että ei yksi pääsky kesää tee. Tähän laitan armeija listamme:

IW: n.750
HQ
Deamon prince, dark blade, deamonic armour, sun muuta ilkeää..

troops
5 chaos marines, 1 armed with lascannon, 1 armed with plasma gun + aspiring champion: power fist, bolt pistol
5 chaos marines, 1 armed with lascannon, 1 armed with plasma gun

elite
3 obliteraators

heavy support
basilisk, indirect fire, mutaded hull

Necrons: 750
Hq
Necron lord, resurrection orb,phylactery, warscythe

troops
12 warriors
10 warriors

heavy support
1 heavy destroyer
1heavy destroyer
1 heavy destroyer

Vielä tarkennettuna: oma taktiikkani on että h. dessut piiloon erilleen ja lordin 12 warrun kanssa lähtee kohti vetäen tulen itseensä. Toinen ryhmä yrittää kiertää, jos ei onnistu niin tulilinjalle. H.dessut tulevat esiin kun obliteraattorit ovat tarpeeksi lähellä ja pistävät AP 2 aseillaan woundia obliteraattoreille. Lordi ryhmineen yrittää päästä lähikseen lähimmän vihollisen kanssa. Toinen warru ryhmä yrittää puhkaista basiliskin panssareita.

Onko mitään parannettavaa?:D

Re: Necrons vs. Iron warriors

Lähetetty: Pe 13.01.2006 16:16
Kirjoittaja Tanan
Combine kirjoitti: IW: n.750
HQ
Deamon prince, dark blade, deamonic armour, sun muuta ilkeää..

troops
5 chaos marines, 1 armed with lascannon, 1 armed with plasma gun + aspiring champion: power fist, bolt pistol
5 chaos marines, 1 armed with lascannon, 1 armed with plasma gun

elite
3 obliteraators

heavy support
basilisk, indirect fire, mutaded hull
Perus IW kamaa: Hirvittävä määrä alhaisen AP:n aseita ja vastapallo lordi.
Lista on aika tunetettu ja luulen, että et tule saamaan järin korkeaa voittoprosenttia noilla figuillasi vaikka miten pelaisit.
Ongelmasi on, että kolmen heavydessun pitäisi yksistään tappaa demoniprinssi, 3 obliteraattoria ja basiliski. Voisit kokeilla heavy dessujen käyttämistä kahtena dessulordina. Heavy gauss cannon on ihan staff of lightin näköinen vai mitä :)?
Toinen ongelmasi on, että 750 pongon peli on necroneille yhtä tuskaa kahden pakollisen warruryhmän takia. Warrut ovat surkeita, suuren ryhmäkokonsa, hitautensa, erikoisaseiden puuttumisen ja AP3 aseiden yleisyyden takia. Esimerkiksi LatD mutantti maksaa T4 woundistaan (ja savesta jota ei ikinä saa heittää) 6 pongoa, vastaavasti necron warru maksaa T4 woundista (ja savesta jota ei ikinä saa heittää) 18 pts.
Kolmanneksi, jos vastustajallasi on yhtään tietoa necroneiden heikkouksista, hän tulee todennäköisesti lisäämään 2+ saven omaavien figujensa määrää, sillä necronit ovat helisemässä niitä vastaan.

Lähetetty: Pe 13.01.2006 19:14
Kirjoittaja Nacht
vastustajallasi ei ole normi destroyereita joten tuolla listalla pitäisi voitto irrota

Lähetetty: Pe 13.01.2006 19:47
Kirjoittaja world eater
öö.. iron warruil destroyereitä ?

Lähetetty: Pe 13.01.2006 19:55
Kirjoittaja Nacht
world eater kirjoitti:öö.. iron warruil destroyereitä ?
sori mä luulin että Combine pelaa ite necroneilla
en vaa lukenu hyvin

Lähetetty: Pe 13.01.2006 20:00
Kirjoittaja world eater
selvennys : siis combine pelaa necroneilla iron warruja vastaan

Lähetetty: Pe 13.01.2006 20:27
Kirjoittaja Combine
Aivan. Pitäisikö sitten h. dessut vaihtaa tavallisiin. Kun ajattelin että h.dessut ainakin pistäisivät obliteraattorien että deamon princen panssareista läpi. Vai olisiko parempi rynnäköidä obliteraattorien kimppuun lordin ja warrujen kanssa. Warscythe pistäisi invulnerable ja tavan savejen läpi.
Kai nyt tässä on jotakin tehtävissä. En aio lannistua valmiiden ylijuusto-listojen pomputeltavaksi...

Lähetetty: Pe 13.01.2006 22:06
Kirjoittaja Nacht
world eater kirjoitti:selvennys : siis combine pelaa necroneilla iron warruja vastaan
Sori taas olen sekaisin

Lähetetty: Pe 13.01.2006 23:05
Kirjoittaja vompovompatti
Prinssi on pakko tappaa jollain ja warrut tai perus destroyerit eivät siinä onnistu todennäköisesti. Heavy destroyerit saattavat saada ainakin jotain aikaan panssareitten läpi. Tosin tarvitset jotain joka tuhoaa sen basiliskin nopeasti koska kokonaisen ryhmän menettäminen vuorossa on aika kova isku (vaikka osa pomppaisikin pystyyn)

pikku juttu vaan!

Lähetetty: La 14.01.2006 09:30
Kirjoittaja The Deceiver
Tunnen necro codeekin lähes ulkoa ja sen ainakin tiedän että paras AP niillä on 3 tossa hevigaussissa joten obliteraattorit ei kyllä siitä hätkähdä! että ehdotan niitten vaihtamista johonkin muuhun koska noi oblit ovat aina piikki lihassa ja syyt siihen ovat:
-sairas aseistus
-2+ armoursave ja 5+ invulnerable save
-toughness on 5 ja niillä on 2 woundii

eli mitä me saamme aikaan heavydestroilla noihin mörköihin?`
juuri niin emme yhtikäs mitään!
necrojen puute onkin nämä AP2 aseet!
SE ON NIIN VÄÄRIN....PITÄIS NYLKEÄ SEN CODEXIN TEKIJÄ!!!!!

Lähetetty: La 14.01.2006 11:16
Kirjoittaja Ishmael
Kyllä siinä on se AP2, eli ihan hyvä valinta Oblitzeratoreita ja D.Armour prinssiä vastaan. Ota Phylactery ja Warscythe pois, Lordi ei ole mikään lähishirmu ja sitten voit ha´lutessasi poistamalla 2 Warrioria ottaa Veil of Darknessin. Pidä Warriorit yhdessä ja levällään Basiliskin takia, molemmat ryhmät Orbin ja Veilin kantamalla jos prinssi tulee kylään.

Heavy Destroyerita kannattaa pantata Obleja varten, mutta jos pystyt ampumaan niillä prinssiä tai Basiliskia niin että kaaos ei pääse ampumaan takas niin anna mennä vaan.

Lähetetty: La 14.01.2006 11:40
Kirjoittaja Z7-852
Kyllä necronit saavat obit kaadettua. Itse pitäisin suurta rapid fire hordea deeppaamassa (monoliitti tai veil) viereen ja sitten alkaa vain ampua. Gauss aseen kutosella woundaaminen on erittäin hyödyllinen ominaisuus kovan T omaavia vastaan.
Paras taktiikka olisi houkutella demoni keskelle kenttään. Pidä warrusi näkymättömissä siten että demoni tulee niiden LOS sisään ja muu Iron warrior armeija ei niitä näe. Samaan aikaan tuhoat tankin ja marsu ryhmät. Älä yritä tuhota obeja ennenkun kaikki "helppo riista" on eka tapettu.

Lähetetty: La 14.01.2006 12:49
Kirjoittaja The Deceiver
eikun juu sori..MUN MOKA!
on niillä juu se ap2 mutta niin on obleillakin..joten ongelmia tulee reilusti..obliteraattoreilla on 2 kertaa paremmat mahkut tuhota noi destrot kuin destroilla hävittäjät..