Sivu 1/1

Protesti: Ultrat on nynnyjä!!!!

Lähetetty: Ma 16.01.2006 20:15
Kirjoittaja Virtanen..
Chaptereista(tai legioonista) mahtavin? pah!!! ensin hannataan ihmiskunnan tärkeimmästä taistelusta ja sitten aletaan pomottaa kirjoittamalla joku kickass kokoinen kirja.

Lähetetty: Ma 16.01.2006 20:17
Kirjoittaja vompovompatti
Ehkä, mutta semmoisia on mariinit puhtaimmillaan (itsekkin mariini pelaaja, joten turha tulla mesoamaan...)

Lähetetty: Ma 16.01.2006 20:22
Kirjoittaja Virtanen..
Minä itse pelaan Black Templareilla ja sanon että codex astartes on turha kirja!

Lähetetty: Ma 16.01.2006 20:23
Kirjoittaja Attila
Kiva tietää.

Oletko ihan varma, etteivät eräät voimahaarniskan heikkoudet tehneet itseään tiettäväksi Guillimanille vessareissun aikana, jonka tähden hän - puhtaasti huonon suunnittelun takia - missasi kivan tappeluksen?

[insert käyttäjämoderaatio here]

Lähetetty: Ma 16.01.2006 20:25
Kirjoittaja Virtanen..
Juu

Lähetetty: Ma 16.01.2006 21:05
Kirjoittaja Thelacan
Saisinko minä tehdä protestin topikin aloittajaa vastaan?

Hanki se järki jostain kiven alta ja iske se siihen käteen. Perkele tämmöstä skeidaa ei jaksa mitenkään katsella sitten mitenkään.

Lähetetty: Ma 16.01.2006 21:30
Kirjoittaja Nacht
Thelacan kirjoitti:Saisinko minä tehdä protestin topikin aloittajaa vastaan?

Hanki se järki jostain kiven alta ja iske se siihen käteen. Perkele tämmöstä skeidaa ei jaksa mitenkään katsella sitten mitenkään.
Samaa mieltä
etenkin kun olen ultramarine pelaaja

ehkä

Lähetetty: Ma 16.01.2006 21:45
Kirjoittaja Jurpo
Itse asiassa, mikäli ollaan oikein skeptisiä ja ankaria arvostelussa, kaikkien avaruusjääkäreiden heikkous on liiallinen painotus hyökkäämiseen ja aloitteen ottamiseen. Tietysti aloite on aina sotimisessa hyödyksi, mutta erityisesti pitkäkestoisessa toiminnassa mariinien yleisesti harjoittama strategia kärsii heikosti suunnitellusta huollosta.

Pahimmillaan mariinien ylpeys ei aiheuta muuta kuin tarpeettomia tappioita. Lisäksi Codex Astartes on enemmänkin yleisluontoinen ohjesääntö, kuin tarkka strateginen ja taktinen ohjeisto. Lisäksi siinä on mm. Perturabon havaintoja piirittämisestä ja piiritettynä olemisesta.

Lähetetty: Ma 16.01.2006 23:26
Kirjoittaja gobliini
Mariinien toiminta on pää asiassa käsittääkseni iskuryhmänä toiminta, enemmän kuin normaali sodankäynti, joka jää uskolliselle kaartille. Myös voidaan ottaa huomioon se, etteivät uljaat mariinit tarvitse kuin sokean uskonsa keisariin kestääkseen useita viikkoja ilman ravintoa.

Lähetetty: Ti 17.01.2006 10:07
Kirjoittaja The Captain
Hullu_Proffa voi mieluusti aloittaa aiheesta uuden keskustelun, jos lähtökohdat ovat asiallisemmat.