Sivu 1/1

Assault phasesta kysymys

Lähetetty: To 19.01.2006 23:03
Kirjoittaja Atsku
Jos taistelen assault phasessa ja tapan vihollisista ne etummaiset, ja seuraavat modelit siitä squadista ovat yli 2 tuuman päässä minusta, päättyykö silloin assault phase, ja jäljelle jääneet unitit eivät ole locked tai engaged?

Esimerkiksi. Eli voivatko vastustajan jäljelle jääneet (yli 2tuuman päässä olevat) kävellä vain poispäin ensi vuorolla?

Lähetetty: To 19.01.2006 23:07
Kirjoittaja Oberon
EDIT: okei kai se sitten oli väärin ^^

Lähetetty: Pe 20.01.2006 10:16
Kirjoittaja The Captain
Oberon_ kirjoitti:Eivät. Jos ne ei yllä lyömään/niitä ei voi lyödä, se klosisvuoro päättyy ja mahdollisia alempia I kierroksen iskuja ei tarvitse lyödä(mitäpä niillä woundaisikaan). Sitten vain viskotaan moraalia ja jos ne voittaa, pistetään joukot pakettiin ja jatketaan mättämistä seuraavalla vuorolla. Jos eivät onnistu, niin sie juokset d6" perään ja ne toiset menee 2d6". Kirjasta lisää klosis-osion loppupuolelta ja moraaliosiosta.

EDIT: ulkomuistista latelin, voipi olla virheitä. Syytän myös kellonaikaa.
Höpöjähän se Oberon_ puhelee. Kun assault phasessa kaikki lyömään pääsevät ovat lyöneet, katsotaan, kumpi voitti. Häviäjä heittää moraalitestin.

Jos moraalitesti onnistuu, siirretään taistelleet yksiköt uudestaan kontaktiin.
Jos moraalitesti epäonnistuu, eikä kontaktissa ollut enää ketään, hävinnyt yksikkö pakenee 2D6" ja voittaja saa tehdä 3" consolidate-liikkeen mihin tahansa suntaan.

Taistelu ei siis koskaan pääty automaattisesti siihen, että toiselta kuolee kaikki kill zonen väki (paitsi jos modelit loppuvat kokonaan, tietty).

Lähetetty: Pe 20.01.2006 12:51
Kirjoittaja Tanara
niin, tuosta ukkeleiden siirtämisestä, eli pile-in-movesta:
säännöissä sitten mainitaan että modelit jotka pystyvät lyömään (eli base-to-base tai 2" päässä BtB-modelista) eivät saa liikkua tuota 6" pile-in-liikettä...
Ihan vaan tarkennuksena.

Lähetetty: Pe 20.01.2006 13:42
Kirjoittaja Ishmael
Toi on vähän kiistanalainen juttu. Toisaalta sanotaan että engaged modelit ei liiku, mutta esimerkkikuva ja tiivistelmä väittävät toista. Mun mielestä on ainakin helpompaa mokata teksti kuin kuva, eli uskoisin tässä asiassa kuvaa.