Sivu 1/1

Kult of Speed ja örkit yleensä säännöistä.

Lähetetty: Ke 25.01.2006 19:40
Kirjoittaja Kardinaali
Tässä nyt codex:Armageddonia plärätessäni tuli mieleen muutamia kyseenalaisuuksia:

Joillekkin nämä saattavat olla itsestään selvyyksiä mutta:

1. Otetaan esimerkiksi Death kopta mekboy jolla kustom force field.
Saako Kustom force fieldiä käyttää samalla vuorolla kun kopta turbo-boostii itseään pysyäkseen muun armeijan mukana? Tuli vaan mieleen kun KFF on periaatteessa "ampuma-ase" joten sitä ei saisi käyttää jos boostii.
(Onko sama tilanne jos mekki on wartrukkissa ja trukki liikkuu enemmän kuin 12" vai 6":ko se nyt oli?)

2. Kult of speedin warbossissa/big mekin kohdalla sanotaan että "Must be transported in a wartrukk at +30pts or a battlewagon at +120pts." Tarkoitaako tämä sitä että Bossi ei voi liftata kyytiä joltain toiselta unitin trukilta/wagonilta?
Siis pelin alkamisen jälkeen bossi voi tietty liftata minne haluaa, mutta onko sille pakko ostaa tuo oma transport?

3. Joko olen täysin sokea tai jotain muuta mutta luettuani huolellan Sääntökirjasta bike/jetbike ja muut asiaa koskevat säännöt. Huomasin että niissä ei mainittu mitään että toinen käsi pitäisi olla "vapaa" eli ei saa olla additional closecombat weaponia tai 2-käden asetta. Joten olen vainoharhainen koska olen saanut päähäni spacemarineiden/kaaoksen säännöistä että pitää olla kaikilla roduilla "käsivapaana"? (tuli nyt vähän sekavasti tämä viimeinen mutta olkoot)

-Kardinaali

Lähetetty: Ke 25.01.2006 20:08
Kirjoittaja Feeno
Kardinaali kirjoitti:"ampuma-ase"
Missä tämä määritellään? KFF on kyllä kahden käden ase, mutta eipä sillä mitenkään "ammuta".

Lähetetty: Ke 25.01.2006 20:13
Kirjoittaja Kardinaali
Feeno kirjoitti:
Kardinaali kirjoitti:"ampuma-ase"
Missä tämä määritellään? KFF on kyllä kahden käden ase, mutta eipä sillä mitenkään "ammuta".
En tiedä. Siinä on "range" 6 tuumaa ;) Nooh... pointtia tossa pointissasi.
Anteeksi järkeilin liikaa Gw:n säännöistä kun kerta puhutaan :D

Lähetetty: Ke 25.01.2006 21:34
Kirjoittaja Brightstar
1.Ei lakkaa toimimasta. KFF on vain niin iso vekotin että se lasketaan vievän kahdenkäden aseen verran tilaa.
2.Pitää ostaa mutta deploimentissa sen IC voi survaista jonnekkin toiseen ryhmään mukaan. Kannattaa muistaa KoS:n special rule mikä tappaa fallbackaavan ryhmän ellei ole kentällä tyhjää truckkia mihin juosta. Silloin 1 ylimääräin3en ja tyhjä trukki jossain kentän perukoilla on ihan kiva olla.
3.Totta turiset, ei pidä olla kättä vapaana. Tosin monen codexin omat entryt bikeasta sanovat että käsi pitää olla vapaana mutta toisissa tämä on unohdettu (esim. juuri Space Marinet)

Lähetetty: To 26.01.2006 08:55
Kirjoittaja The Captain
Brightstar kirjoitti: 3.Totta turiset, ei pidä olla kättä vapaana. Tosin monen codexin omat entryt bikeasta sanovat että käsi pitää olla vapaana mutta toisissa tämä on unohdettu (esim. juuri Space Marinet)
Dark eldarien ja Kaaoksen pärrät antavat muita stattiboosteja (+1S ja +1A, vastaavasti), joten niitä luultavasti tasapainotetaan tällä, että kädettömät eivät osaa ajaa niillä. Eldareilla ei muistaakseni ole mainintaa kädellisyysvaatimuksista, marineilla ei ainakaan ole.

Lähetetty: To 26.01.2006 17:13
Kirjoittaja jamovoima
The Captain kirjoitti: Eldareilla ei muistaakseni ole mainintaa kädellisyysvaatimuksista,
On niillä. Mutta saahan siitä 3+ saven ja +1 toughnessiin, ihan juustoa.

Lähetetty: To 26.01.2006 17:20
Kirjoittaja Andros
jamopower kirjoitti:
The Captain kirjoitti: Eldareilla ei muistaakseni ole mainintaa kädellisyysvaatimuksista,
On niillä. Mutta saahan siitä 3+ saven ja +1 toughnessiin, ihan juustoa.
Missäs päin tuo kädellisyysvaatinmus Eldar codexissa mainitaan, omastani en sitä ainakaan kyennyt paikantamaan. Joku sivunumero olisi kiva.