Sivu 1/1
Liima ongelma.
Lähetetty: La 28.01.2006 17:39
Kirjoittaja "Dwarf Man"
Liimani muuttui vaaleanpunaiseksi, eilen oli vilä normaaalia ja nyt huomasin että plastic glueni on vaaleanpunaista onko teille käynyt väri ongelmia?
Lähetetty: La 28.01.2006 17:50
Kirjoittaja Karu
Vaaleanpunaista?

Ei minulle ikinä ole käynyt mitään vastaavaa. Onko liima siis vasta kuivuttuaan vaaleanpunaista, vai kokoajan, ja vaikuttaako se jotenkin kaman toimivuuteen?
Lähetetty: La 28.01.2006 18:01
Kirjoittaja Aco
Mikähän liima mahtaa olla kyseessä? Miten säilytit sitä? Haittaako väri, liimaako se vielä?
Noihin kun alkuun vastaat, niin alkaa varmaan tulemaan hyviä neuvoja. Ja tämä kait kuuluisi jonnekin muualle kuin Miniatyyrikeskusteluihin.
Kokoajan
Lähetetty: La 28.01.2006 19:25
Kirjoittaja "Dwarf Man"
liima on kokoajan vaaleanpunaista ja säilytän sitä hyllylläni muuten Se on GW:n plastic gluea.
JA
Lähetetty: La 28.01.2006 19:26
Kirjoittaja "Dwarf Man"
liimaa se silti miltein normaalisti vähän paremmin koska on tahmeampaa.
Lähetetty: La 28.01.2006 19:52
Kirjoittaja Karu
No sitten ei pitäisi olla mitään ongelmaa.
Lähetetty: Su 29.01.2006 13:43
Kirjoittaja Ratovaari
Itse käytän 91 vuodelta olevaa revellin jotain ihmeen muoviliimaa, enkä ole huomannut samanlaisia ongelmia. Oletko nyt ihan varma ettet ole kaatanut jotakin ainetta sinne?
Lähetetty: Su 29.01.2006 14:55
Kirjoittaja gawd
vie kauppaan ja sano että antakaa uus, mutta jos liima on parempaa niin mikäs siinä...
Lähetetty: Ma 06.02.2006 17:45
Kirjoittaja "Dwarf Man"
En ole sinne mitään kaatanut vain liimaillut 40k örkkejäni ja pitäisi se palauttaa mutta kuitin muste on hävinnyt melk kokonaan ei siitä kuitista saa selvää...
Lähetetty: Ti 07.02.2006 09:26
Kirjoittaja The Captain
[quote=""Dwarf Man""]En ole sinne mitään kaatanut vain liimaillut 40k örkkejäni ja pitäisi se palauttaa mutta kuitin muste on hävinnyt melk kokonaan ei siitä kuitista saa selvää...[/quote]
Epäkelpoa tuotetta palauttaessa kuitti on toisarvoinen asia. Merkittävimmät tekijät ovat asiakkaan uskottavuus ja liikkeenharjoittajan ureakefalian vakavuus. Kehtaan väittää, että jos menee esittämään asiansa asiallisesti, kertoo mm. milloin osti tuotteen ja millainen virhe siinä on, uuden tuotteen saa useimmiten tilalle, vaikkei kuittia olisikaan. Jos kassaneitiä tms. alemman portaan edustajaa ei kiinnosta, pyydä tätä ottamaan yhteyttä ko. henkilön esimieheen, joka voi myös antaa myyjälle lisäopastusta asiakaspalvelusta.
Lähetetty: Ti 07.02.2006 10:33
Kirjoittaja Kraztog
Kutn The Captain sanoi,jos mahdollista,niin kutsu paikalle esimies.Usein myyjät eivät halua/tahdo vaihtaa tuotetta tai hyväksyä että siinä mitään vikaa on.Esimiehet suhtautuvat yleensä myötämielisemmin,tuo on todettu monen monta kertaa.