Sivu 1/1
mikä welffiarmeijas on kuraa?
Lähetetty: Ti 07.02.2006 19:10
Kirjoittaja welfmies
sitä vaan, että mitkä yksiköt welffiarmeijas on kuraa?
ei hyväksytä vastausta "kaikki"
Lähetetty: Ti 07.02.2006 19:54
Kirjoittaja GobbladasSquig
Vähintään 90% tähän ketjuun kertyvistä vastauksista tulevat kertomaan Sinulle, että Eternal Guardit ovat kuraa. Mutta älä kuuntele heitä. Kuuntele minua.
Treemanit ovat kuraa. Alter-noblet ovat kuraa. Lohikäärme ratsastajineen on kuraa. Wild riderit ovat kuraa.
Noihin älä siis koske pitkällä tikullakaan.
Miksi ne ovat kuraa? Koska kaikki käyttävät niitä, ja voittavat niillä pelejään.
Lähetetty: Ti 07.02.2006 20:22
Kirjoittaja Pannukakku
Ei mikään oikein käytettynä, mutta yleisesti ollaan sitä mieltä että Eternal Guardit on welffeillä se eniten taktikointia vaativa yksikkö. Warhawk rideritkin ovat heikompia kuin lizardmenien vastaavat, tosin on niillekin käyttötakoituksensa. Heroista eternal, scout ja way watcher kindredit eivät myöskään ole kovin isossa suosiossa. Myös osa magic itemeistä on huonohkoja, tosin ainahan niitä voi tyylisyistä ottaa mukaan.
Lähetetty: Ti 07.02.2006 21:32
Kirjoittaja GobbladasSquig
Pannukakku kirjoitti:Ei mikään oikein käytettynä, mutta yleisesti ollaan sitä mieltä että Eternal Guardit on welffeillä se eniten taktikointia vaativa yksikkö.
Puppua. Eikun, "olen eri mieltä", piti sanomani. Mikä muka on helpompaa kuin stubbornilla yksiköllä pelaaminen? Ehkä unbreakablella, mutta eipä juuri muulla.
WElffeillä eniten taktikointia vaativa yksikkö on kotka. Tai sanotaanko että siinä on valtavaa potentiaalia monenlaiseen hommaan, edellyttäen että sitä osaa käyttää. Eternal guardia ei paljoa tarvitse osata käyttää, enkä usko että monesti on paljoa mahdollisuuttakaan omiin valintoihin. Kun se jyrä tulee, niin se pitää ottaa kiinni.
Lähetetty: Ti 07.02.2006 21:40
Kirjoittaja Wompatti
No, jos vain pikaisesti totean että Eternal Guardit. R&F infantry on muutenkin melko heikkoa, ja ainoana R&F infantry yksikkönä koko welffi listassa on Eternal Guardeilla hienoisia sopeutumis ongelmia. Itse tosin luulen että voisi puolustavammassa welffi listassa toimia jotenkuten. Täytyy testata.
Muista yksiköistä selvästi surkeimpia ovat Glade Guardit, Warhawk Riderit ja Great Eaglet.
Glade riderit eivät nykyään enään kestä 6+ seivillään mitään, eikä niillä uskalla siis mennä combatissa flankkiin tai reariin rankkeja viemään kun vastustaja kuitenkin tiputtaa vastapallona sen 2-3. Ylipäätänsäkin nämä tippuvat jos niihin edes mulkaisee. Kyllähän nämä ampua osaavat, mutta kannattaako samalla hinnalla ottaa armeijaansa 10 glade guardia str4 short-range boweillaan vai 5 glade rideria? Ainoa funktio ratsastajille olisi siis jonkinlainen baittaus ja flee-elementti armeijaan mutta 120 pisteen yksikkö (muusikolla vielä kalliimpi) on turhan kallis siihen tarkoitukseen.
Great Eagle olisi todella hyvä baittaus yksikkö mutta koska ne vievät Rare-slotin ja niitä saa vain yhden per slotti jäävät ne muiden vaihtoehtojen varjoon. Jos kuitenkin on tyhjä slotti niin siitä vaan.
Warhawk riderit ovat useiden mielestä kuraa, lähinnä niiden huonon kestävyytensä takia. Sama juttu kuin ratsastajilla, jos niihin mulkaisee niin ne katoavat. Omasta mielestä hieman riskialtis valinta sillä jos vastustajalla ei ole liiemmin magiaa tai ampumista niin ovat erittäin monipuolinen ja käytännöllinen yksikkö. Jos vastustajalla löytyy edes yksi ryhmä skinkkejä tai jousimiehiä niin ovat jo vaaravyöhykkeellä ellet pidä niitä visusti piilossa. Eivät ehkä totaalista kuraa, mutta kannattaa suhtautua varoen.
Lähetetty: Ti 07.02.2006 22:04
Kirjoittaja Kulta-Jaska
en pitäisi warhawkeja totaalisen toivottomina. okei kaikki mikä osaa hitusenkaan ampua tai taikoa sattuu. mutta haukat on tarkotettu hakemaan se maagi pois rykmentistä.(nyt siis puhutaan siitä t 3 maagista) niitllä voi myös juoksuttaa vastustajaa pusikkoon jos osaa.
sotakoneellekkin nuo pärjäävät.