Sivu 1/1

Necron armeijaan hyvä kokoonpano hakusessa

Lähetetty: La 18.02.2006 12:50
Kirjoittaja Apocalypse
Eli jos haluan hyvin tulivoimaisen armeijan joka lahtaa suurimman osan vihollisista jo kaukaa mitä unitteja ja taktiikkoja kannattaisi käyttää?

Lähetetty: La 18.02.2006 13:49
Kirjoittaja Zarathustrian
Vähän warrioreita, ja paljon destroyereita.
1500 pisteen lista voisi olla vähän tämän näköinen.
Lordi+kamaa
2x10 warrua
3x4 destroyeria
2x2 heavy destroyeria
2 tomb spideria

Lähetetty: La 18.02.2006 21:40
Kirjoittaja Tunkiokuningas
Immortalitkin on todettu varsin toimivaksi ratkaisuksi. Destroyereitä hoitamaan isommat ja paremman seivin omaavat charrut pois ja heveillä sitten ajoneuvot.

Lähetetty: Su 19.02.2006 10:13
Kirjoittaja RiviSotilas
Itse ehdottaisin tankkeja vastaan scarabeja distruption fieldillä, deep strikaavat tankin viereen, menevät lähäriin, tekevät yhden glancing hitin, crew shaken, seuraavalla vuorolla posauttavat tankin (tai näin ainakin minulla).

Halvempia kuin heavyt, mutta hoitavaat hommansa.

Saat ne sitäpaitsi ilmaiseksi warruja ostaessa.

Lähetetty: Su 19.02.2006 10:46
Kirjoittaja Gwil
Tarvittaessahan tankit lähtee vaikka ihan peruswarrioreilla, tarpeeksi monta laakia niin kyllä niitä kutosia sen verran aina tulee..

Muuten tuo Zarathrustianin ehdottama lista näyttäisi ainakin omaan silmääni täysin järkevältä ratkaisulta. Halutessa tuosta voisi sitten jostain irrottaa pisteet sille Immortal-porukalle, varsinkin jos hyppy-Lordia meinaa käyttää :).

Lähetetty: Su 19.02.2006 11:24
Kirjoittaja Apocalypse
mutta necroneilla on se ihme ase noppa heitto juttu eli: kun heitetään noppaa osuuko laaki vihollioseen. jos laaki osuu ja necron pelaaja saa sen jälkeen vielä nopalla 6 niin vihollinen kuolee pakosti. onko näin?

Lähetetty: Su 19.02.2006 12:23
Kirjoittaja BugsOwn
Ei, vaan ottaa woundin josta saa aina armour saven.

Ei se paljoa auta mutta tarkoittaa sita etta perus warriorin S4 ammus pystyy woundaamaan T8 wraithlordea joita normaalisti S4 ei pystyisi haavoittamaan.

Lähetetty: Su 19.02.2006 12:31
Kirjoittaja Apocalypse
mikäs muuten se glacing hit oikein on?

Lähetetty: Su 19.02.2006 13:40
Kirjoittaja BugsOwn
Se mita tapahtuu tankeille ku S+ap(eli d6 tai 2d6 riippuen aseest) on yhta kuin vehicles armour value..

Pfist (S8+d6)

Heittaa armour penetration heitolla vaikka sen 5 vastaan predatoria (AV13)
elikkas S8+5=13 vastaan AV13=glancing hit

Kaytetaan glancing taulukkoa

Jos ois heittany 6 niin sit S8+6=14 kaytetaan penetration taulukkoa.