Sivu 1/1
Taun armeijasta kysyttävää
Lähetetty: La 25.02.2006 21:46
Kirjoittaja WarBoss
Elikkäs millä kamalla kannattais lähtee Chaos marineita vastaan? kaveri pelaa niillä ja nyt olis sitte hyvät neuvot tarpeen? kannattaisko kokeilla vaan todella kovaa tulivoimaa ja jättää Krotonit pois? kommentteja kiitos.
Lähetetty: La 25.02.2006 21:51
Kirjoittaja Officer-Matti
varmaan tälläinen perus tau tyylinen taktiikkakanttii ottaa eli istu ja ammu mutta kannattaa ottaa joku hyvä lähis bossi(en tiedä taujen bosseja)jonka liität squordiin siltä varalta että taut joutuvat lähikseen.
Lähetetty: La 25.02.2006 22:11
Kirjoittaja WarBoss
ok kiitti tuli selväks
Lähetetty: Su 26.02.2006 08:02
Kirjoittaja Cannonball
Lähisbossi? TAUkeille?!? Eihän niillä ole mitään edes etäisesti lähikseen sopivaa kroottien lisäksi. Oikeastihan tämä homma menee näin:
Paljon ampumista. Eliitit täyteen suitteja plasmoilla ja joillan muilla härpäkeillä, heavyyn voi pistää tankkeja ja brodsidejä oman maun mukaan. Jos tiedät ettei tulossa ole juurikaan ajoneuvoja vastaan, ehdotan kolmea tankkia ion cannoneilla. Droneaquadronin voi ottaa, otollisella deepstikellä nämä pääsevät ampumaan sitä mahdollista predatoria takapeltiin, ja sillähän on hyvät mahdollisuudet kosahtaa siihen. Lopuksi vielä pieni kroottiryhmä vastapalloksi, jos jotain pääsisi liian lähelle. Pieni siksi, että sillä pitää vain hidastaa vihollista, jotta ampuvat yksilöt pääsevät loitommaksi ja voivat kroottien kuoltua ampua ne seulaksi, eikä mene turhaan pisteitä pois kunnon ampumisesta.
mattiC, pahoittelen, mutta taktiikallasi sekä squadi että bossi ovat jauhelihaa, vaikka assaultoijat eivät olisi mitään lähitaisteluspesialistejakaan.
Lähetetty: Su 26.02.2006 17:44
Kirjoittaja WarBoss
Hmm.............Vois ehkä toimii... no ainaski kun mattiC sori vaa :/
Lähetetty: Su 26.02.2006 19:25
Kirjoittaja ankara halla
mattiC kirjoitti:varmaan tälläinen perus tau tyylinen taktiikkakanttii ottaa eli istu ja ammu mutta kannattaa ottaa joku hyvä lähis bossi(en tiedä taujen bosseja)jonka liität squordiin siltä varalta että taut joutuvat lähikseen.
mattiC, jos et kerta tunne armeijalistaa mistä puhut (ja nyt jopa itse tunnustat ettet tunne, vaikkakin se tuli kyllä selväksi jokaiselle joka on koskaan Tau codexia nähnytkään tuosta viestistäsi... ehdotuksesi kun on puhdasta tuubaa) niin luulisitko, että olisi hyvä olla sanomatta mitään siitä silloin kun ihmiset kysyvät neuvoja asian suhteen?
Huonoimmassa mahdollisessa tapauksessa joku onneton saattaa jopa kuunnella "neuvojasi" ja tehdä itselleen täysin kelvottoman armeijalistan sellaisen ihmisen kommenttien perusteella joka ei tiedä yhtään mitään mistä puhuu.
Ja
WarBoss, kaikki mariinit kumartavat taun tulivoimaa joten sitä kentälle ja paljon. Ammu ensin nopeasti lähitaisteluun pääsevät joukot (sillä sinne jos pääsevät niin hyvin todennäköisesti häviät) ja tee parhaasi pitääksesi omat joukkosi lähitaistelusta poissa. Pomolle ja muille Crisis Suiteille olisi hyvä ottaa paljon hyvin haarniskaa läpäiseviä assault aseita (näitä löytyy taun codexista ihan kiitettävästi) joilla voit sitten assault vuoron liikkeesi ansiosta varsin tehokkaasti ampua kaikkea vastaantulevaa ympäri pöytää joutumatta kuitenkaan itse ammutuksi.
Krootteeja voisi
ehkä ottaa yhden ryhmän sitomaan jotain vihollisen mariiniryhmistä pariksi vuoroksi (vaikka krootit kuolisivatkin ei vihollinen pääsisi etenemään tai ampumaan sinä aikana kun tappavat krootteja), mutta ilmankin kyllä pärjää.
Paljon tulivoimaa kentälle ja keskitä sitä harkitusti niin silloin sinulla on jauhot suht hyvin pussissa.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 11:59
Kirjoittaja Azured
Kaaos saa myös aika inhottavan määrän infiltroivia, fleettaavia ja deep strikettavia joukkoja. Niitä vastaan paras suoja on pysyä liikkeessä mahdollisimman paljon jolloin ne eivät pääse helposti assault rangelle. Jalkaväki Devilfisheihin ja koko ajan pidät huolta että liikut yli 6" jolloin pysyt aika hyvin suojassa. Sama pätee myös deep strikettavaan tulivoimaan, mitä kaaoksella edustavat esim. Terminaattorit sekä Obliteraattorit. Jos vastustajallasi on Defiler ampumassa epäsuoraa tulta, kannattaa se hoitaa pois pelistä esim. deep strikettavilla Droneilla tai XV8:illa mahdollisimman nopeasti, koska se tekee pahaa jälkeä Suiteillesi.
Omat joukot kannattaa siis varustaa mahdollisimman liikkuviksi ja antaa aseita, joilla vastustajan armor savet saa nollattua. Plasmaa mahdollisimman paljon suiteille ja mieluummin Hammerheadeja kuin Broadsideja, ne kun eivät voi liikkua ja ampua samalla vuorolla pääaseillaan.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 12:44
Kirjoittaja Oberon
Noo, seuraavassa codexissa xv-88 suitit kykenevät liikkumaan&umaan heavyilla, mutta se maksaa.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 14:55
Kirjoittaja Pjotr
Itelleni tulisi ekana mieleen kaaosta vastaan käyttää heliospukuja, eli plasma, fusion blaster ja multitracker, kaataa marineja kuin kauraa. haittapuoli on fusion blasterin 12" kantama, mutta taitavalla hyppimisellä kantama pidentyy käytännössä 18":n. Yksi täys helios-squadi täräyttää vuorossa 6 srt6 ap2 paukkua ja 3 str8 ap1 paukkua, 12":n sisään siis.
Tulevassa codexissa on huhuiltu ion cannon hinnan laskevan johonkin 10-15 pisteeseen, jolloin hammerhead ion cannonilla olisi kohtuullisen halpa, ja niittäisi tehokkaasti mariineja nekin.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 15:39
Kirjoittaja BugsOwn
15 pinnaa maksaa, eli burst/ion hammerin saa jopa 135pts (mukana MT, TL ja DL)
Ei paha, kaataa kuitenkin mini (5 miehen) tacticalin 2 vuoros.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 16:22
Kirjoittaja jamovoima
Minä olen yrittänyt etsiä piranhoista jotain tietoa. Tietääkö/muistaako joku niiden säännöistä mitään irto matskua, ei tarvitse mitään tarkkoja pistehintoja ja faktoja kertoa, vertaus tyyliin land speederiin.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 17:16
Kirjoittaja Oberon
Land speeder tempestin pellit ja puolet hinnasta, storm bolterin hinnalla saapi fusion blasterin burstin tilalle. Pohjilla siis devifishin aseet. Open topped.
Lähetetty: Ma 27.02.2006 22:56
Kirjoittaja Kidhidalco
Joo noi Liikkuvat XV88 toimii! Kävin GW:llä pelaamassa pikku pelin uusilla säännöillä ja hyvin toimi. Veteraani ryhmänjohtaja jolle kaksi shield drone antaa lisäksi mukavasti suojaa. Hinta siinä 300p. hujakoilla ja kestoa löytyy. Nyt alkaa olla ihan vakavasti otattava vaihtoehto laittaa kentälle pari kahdenmiehen broadsideä tallustelemaan. Se advanced stabilation system on muuten ihan normi support systeemi ja maksaa vain 5p. enemmän kuin vanhan codexin multi-tracker tai target lock. On aika pakko-ostos. Muuten xv88:it ovat pysyneet saman hintaisina.
Uusiin ominaisuuksiin kuuluu myös 1 per army feel no pain jonka saa veteraani ryhmän johtajat, XV8 bodyguard ja tietenkin komentajat. Toinen mielenkiintoinen uutuus on samoilla rajoituksilla toimiva 1 per army itsetuholaite. Kuolessaan isolla lätkällä str8:ia. Helios näillä, yhdistettynä pathfindereiden deep strike kikkailuun ja komentajan paikantimeen antaa vastustajalle pikku yllärin. Marker lightit toimii muuten uusilla säännöillä oivallisesti... itse asiassa tosi hyvin. Miltäs kuullostaisi edellä mainitut plasmat ja fusionit osumassa 2+ ja mahdollisesta coverista vielä terä pois. Keskimäärin 8 hengen patukka tiimi osuu 4 markkeria joista kahdella bs+2 ja kahdella coverista kaksi pois

Siinä alkaa vastaan ottaja huutamaan hoosianna aika nopeasti. Tai vaikka kolmihenkinen broadside ryhmä tiputtamassa tankkeja 3+ twinlinkillä... siihen riittää jo yksi marker light osuma.
Uutta codexia tullaan vielä kiroamaan vastustajien taholta

Hyvää kamaa tiedossa Tau komentajille.
Lähetetty: Ti 28.02.2006 10:02
Kirjoittaja The Captain
Kidhidalco kirjoitti:
Uutta codexia tullaan vielä kiroamaan vastustajien taholta :) Hyvää kamaa tiedossa Tau komentajille.
Ja silti WD:n battle reportissa, vaikka vastassa oli dark eldar -armeija, jonka lista oli paska, pelaaja paska ja noppatuuri paska, jouduttiin ihan oikeasti hikoilemaan. Tietysti battle report olisi ollut tylsää luettavaa, jos se olisi realistisesti päättynyt vuorolla 2 toisen armeijan täydelliseen tuhoon, joten mitään realistista kuvaa uusien taukkien suorituskyvystä raportti tuskin antaa.
Lähetetty: Ti 28.02.2006 12:52
Kirjoittaja Iceman
Kidhidalco kirjoitti:Uutta codexia tullaan vielä kiroamaan vastustajien taholta

Hyvää kamaa tiedossa Tau komentajille.
Vastustaja näkökulmasta taputan käsiäni, jos tausta tulee sellainen armeija, että ihmiset sillä viitsivät pelata turnauksissakin enemmän. Monipuolisuus olisi hyvästä ja turnauspelaaminenkin olisi hauskempaa, kun ei olisi suht vakiintuneet armeijat aina vastassa.
Alkuperäiseen aiheeseen palatakseni,
S10 asset taulla mukaan, koska ne ovat aikamoinen peloite Stature-prinssejä vastaan ja tietysti AP3 aseita mahdollisimman paljon kehiin. Häpeilemätön kuurupiilo suiteilla, varsinkin jos vastassa pieniä squadeja, niin niistä muutama kaveri vuorossa pois, jos vaikka juoksevat pois.
Lähetetty: Ke 08.03.2006 13:36
Kirjoittaja WarBoss
joo kiitti kaikille noi vastaukset autto ja en tiennykkää et tänne kirjottetas noin paljon kaikesta
