Sivu 1/1
Pirates-peli
Lähetetty: Ti 28.02.2006 21:57
Kirjoittaja ampusiili
http://www.wizkidsgames.com/pirates/
Jos tiedät niin viittisitkö vastata.
Kyselisin näitä:
1. Onko vaikea oppia pelaamaan?
2. Tuleeko kalliiksi?
3. Saako näitä Fantasiapeleistä?
4. Onko ylipäätään tutustumisen arvoinen peli?
Kiitän.
Lähetetty: Ti 28.02.2006 22:31
Kirjoittaja Karu
3. Fantasiapeleissä muistelen joskus nähneeni.
Meritaisteluita mallintavaa peliä olen itsekin etsiskellyt, mutta tuo ei oikein iskenyt, pahvi on tyhmää.
Lähetetty: Ke 01.03.2006 23:14
Kirjoittaja Day
Peli ei ole yhtään hullumpi, osta kolme-neljä boosteria ja kokeile. Ongelma on mielestäni siinä, että peli alkaa maistua puulta jollei kehitä siihen lisää skenaarioita tai jotain muuta jännää. Yhdessä vaiheessa teimme laajempiakin skenaariota ja kampanjasääntöjä piratesiin (sekä vähän monimutkaistimme sääntöjä), tuli hauskaa. Laivat ovat sitten muovia, btw.

Lähetetty: To 02.03.2006 10:37
Kirjoittaja Relic
edelleen vannon MoW:n nimeen
Man o War. <3 Pk-seudulla jos joku on kiinnostunut kokeilemaan tuota niin minulta löytyy siihen lähes koko range figuja about tuplana vähintään ja lisäosat
Lähetetty: To 02.03.2006 12:37
Kirjoittaja JarLoz
*ja hän teki kaamean comebackin foorumille World of Warcraftin syövereistä...*
Ahh, Pirates. Ostin muinoin boosterin ja kasasin muutaman laivan huvikseen. Peli tuntuisi olevan ihan käypäinen pikkupeli eikä aloituskynnys ole korkea. Boosterissa tulee kaikki mitä tarvitaan ensimmäisen taistelun aloittamiseen.
Todellinen puristi nyrpistää nenäänsä pahvisille laivoille, mutta eivät ne nyt niin kamalia ole. Kortit joista laivat kasataan ovat suht jäykkää muovia ja laivojen pelkistetty ulkonäkö miellyttää silmää jollain tuntemattomalla alitajuisella tavalla. Tosin laivojen kestävyyttä mitattiin muistaakseni mastojen määrällä, ja voisin kuvitella että mastojen irti repiminen ja takaisin paikalleen asettaminen aiheuttaa kulumista hauraissa osissa. Kenties lienee paras idea merkitä vauriomäärä vaikkapa erilliselle paperille.
Kovin kalliiksi pelin ei pitäisi tulla, vaikkakin keräilykorttimainen luonne voi harvinaisuuksia etsiessä inhottaakkin. Ja jeps, ainakin Helsingin Fantsussa olen boostereita nähnyt.
Lähetetty: To 02.03.2006 15:56
Kirjoittaja Rullakuski
Kyllähän niitä pitäisi kaikista fantasiapeleistä saada. Hintakaan ei ole hirvittävä jos on GW pelejä pelannut.(toisaalta onko järkeä maksaa muovilla päällystetystä pahvista 4€

) Muutenhan peli on aika yksinkertainen ja helppo oppia, ja ihan tutustumisen arvoinen peli.