Sivu 1/1

kuoleman taistelu

Lähetetty: Su 12.03.2006 11:30
Kirjoittaja juhiss
Eleli kerran mies nimeltään sir Faggir Faggirin ainoa toive oli saada kaaokset oman maansa tieltä joka oli empire.Faggir oli kuninkaan poika eli prinssi eräänä päivänä kuningas kuoli ja Faggirista tuli kuningas.Ensimmäisenä Faggir ajatteli koota joukot kasaan ja saada rauha tuhoamalla kaaos.Yöllä Faggir heräsi ja kuuli huutoa kaaos ON HYÖKÄNNYT!!....... KIROTTU KAAOS!!! sanoi faggir ja vetäisi miekan tupesta ja juoksi kohti ovea syöksyen ensimmäisen kaamoslaisen kimppuun minkä näki.Siitä tuli kauhea epä selvä veri löyly miekat kilisi miehet karjui ja nuolet suhahteli. Tykit ampukaa!! huusi Faggir työntäessään miekkaa kohti ruman kaaoslaisen sydäntä.Empire oli rumasti häviöllä me kuolemme Faggir huusi! Mutta sitten kuului vuoristoista kääpiöiden rumpujen pauke ja samassa taistelu kentällä taisteli kolme joukkuetta.Tappakaa ne !!!! huusi kaaos pomo tappelu jatkui taas epä selvänä verilöylynä pienessä pimeässä kylässä.Klonk joku kolkkasi kuninkaan huusi empiren sotilas.Kaikki sumeni oli kuin pimeys olisi nielissut...... JEEEEE!!!!!!! huusi kääpiöt ja empire.Faggir heräsi mene lepäämään sanoi empiren sotilas.Kaaoksen linnake se se on kata pultit ampukaa kräks rikki kuin hiekka kakku mutta sitten joku tulee linnan sisältä ja kävelee kohti armeijaa ja .....TUHOAA SEN ....Faggir heräsi hätkähtäen hikisenä hereille hän ei antanut unien pelotella häntä.Seuraavana päivänä oltiin jo valmiita hyökkäykseen marssi alkoi.Kolme päivää empire ja kääpiöt kävelivät mutta sitten Faggirin suuri unelma tuntui mahdottomalta kun katsoi edessä olevaa jättiläis linnaa.Katapultit ampukaa huusi Faggir kaaokset ei ryskettä pelänneet vaan lähtivät puolustamaan omaa linnaansa.Siitä syntyi hirveä sota kumpikin osa puoli oli tasa väkisiä.Sitten kääpiöillä ja empirellä oli enää sata sotilasta ja kaaoksella 500 sotilasta. Kuolema koittaa huusi Faggir sitten .......................... viimeinen sotilas joka oli Faggir kuoli pimeys tuntui elävämmältä ja synkemmältä.

Lähetetty: Su 12.03.2006 11:39
Kirjoittaja El Capitan
Jaa, että tämmöinen pieni kertomus vain.

Olet kumminkin unohtanut kappale jaot ja joistain kohdista välimerkkejä kuten vaikkapa pilkku. Olisi myös ollut parempi, jos olisi ollut näin Faggir sanoi: "pälä pälä." . Kuvaukset uupuivat ja juoni oli pohjalta otettu.

Lähetetty: Su 12.03.2006 12:13
Kirjoittaja Heretic
olen....järkyttynyt.......kappalejaosta ei tietoakaan ja pilkkuja ja muita välimerkkejä oli unohdettu niin paljon.tarina etenee liian nopeasti, nuo tapahtumat olisi voinut kertoa edes vähän pitemmässä muodossa.

Lähetetty: Su 12.03.2006 18:58
Kirjoittaja pamp-pu
Älkää ruokkiko trollia. Tämän täytyy olla jokin warhammer chaoksen tupla-acco. Sydämeni itkee verta tätä ns. tarinaa lukiessani.

Lähetetty: Su 12.03.2006 21:21
Kirjoittaja Grotsky
Tätä lukiessa tulee väkisin mieleen, että tarinoihin & novelleihin tarvittaisiin jonkinlainen pääsykoe. Toisaalta tällaisia "tarinoita" voi vaikka käyttää oman virheidenspottausskillin kehittämiseen, tai vaikka tulostaa ja sytyttää niillä takka...

Lähetetty: Su 12.03.2006 21:56
Kirjoittaja Karu
Plääh, sanotaanko, että tällainen tarinoiden järkyttynyt haukkuminen vain provosoi uusia ei-niin-osaavia kirjoittajia julkaisemaan tuotoksiaan täällä. Pitäisi vain joko jaksaa arvostella asiallisesti, tai sitten vain olla hiljaa.

Lähetetty: Ti 14.03.2006 21:30
Kirjoittaja hmmm..
pamp-pu kirjoitti:Älkää ruokkiko trollia. Tämän täytyy olla jokin warhammer chaoksen tupla-acco. Sydämeni itkee verta tätä ns. tarinaa lukiessani.
Mikä olikaan tupla-acco vai ootko keksiny sen ihan itse?

Lähetetty: Ti 14.03.2006 21:55
Kirjoittaja pamp-pu
[quote="warhammer chaos"]Mikä olikaan tupla-acco vai ootko keksiny sen ihan itse?[/quote]

Sama henkilö, kaksi foorumi-identiteettiä.

Lähetetty: Ke 15.03.2006 09:02
Kirjoittaja The Captain
pamp-pu kirjoitti:
warhammer chaos kirjoitti:Mikä olikaan tupla-acco vai ootko keksiny sen ihan itse?
Sama henkilö, kaksi foorumi-identiteettiä.
Ainakaan IP-osoitteet eivät täsmää, eli taidat haukkua väärää puuta. Ei se siltikään kummankaan tarinoita pelasta...

Re: kuoleman taistelu

Lähetetty: Ke 15.03.2006 10:55
Kirjoittaja Executioner
hujoppi kirjoitti:me kuolemme Faggir huusi!

Kuolema koittaa huusi Faggir
Faggir on todellinen sankari, esimerkki miehilleen ja rohkeuden symboli. Hän ei pelkää mitään.

Lähetetty: Ke 15.03.2006 11:17
Kirjoittaja skarsnak
Mielenkiintoisen eksentristä tajunnanvirtaa, tyylilajinahan naivisimi on vaikea hallita edes jossain määrin järkeväksi kokonaisuudeksi. ;)

Njoo, vakavasti ottaen kaikille lapsille vinkkinä, kannattaa lukea paljon, ihan oikeita romaaneja. Jatka ihmeessä kirjoittelua, tarinointi on kiva harrastus ja muutaman vuoden kasvettuasi tarinasi muuttuvat jo ihan toisennäköisiksi. Se että tällaisella foorumilla on totuttu tiettyyn standardi-vähimmäistasoon aiheuttaa suuren osan negatiivisista kommenteista. Ei kannata suuttua teilaavista kommenteista, mutta kannattaa myös itse miettiä mikä tarinassa on hyvää ja huonoa. Kannattaa myös perehtyä suomen kielen kieliopin perusteisiin, vaikka niitä ei koulussa vielä olisi käytykään. Iso kirjain virkkeen alkuun, välimerkkien käyttö ja lainaukset ovat oleellinen askel kohti luettavuudeltaan laadukkaampia tarinoita.

Edit: Niin joo, oletin että olet alaluokilla koulussa, jos et ole, kannattaa oikeasti nostaa kynnystä lähetä-napin painamiseen.