Sivu 1/2

Mistä on pienet örkit tehty?

Lähetetty: Ma 13.03.2006 10:34
Kirjoittaja VileKing
Elikkä mistä niitä örkkejä tulee? Örkit olivat joskus haltioita jotka pimeät voimat kaappasivat, kiduttivat ja riuduttivat, mutta mistä ne uudet örkit tulee? Onko jossain päin Mordoria jokaisella örkillä vanha örkki mamma joka odottaa pikku örkkiään kotiin vai tehdäänkö niitä samalla periaatteella kuin Uruk-Hai:ta(eli kaadetaan pari puuta ja ihmistä ja sitten kattilaan muhimaan) vai onko kenties jossain Mordorin synkissä luolissa joku örkki kuningatar joka munii örkkejä kuin termiitti kuningatar?

Lähetetty: Ma 13.03.2006 10:44
Kirjoittaja Swarmp
batle for middle earthis ne tulee selaisest örki pitist...kuulema niit sikiää loputomasti keskimaan avarille ruohikko,kivikko kentille...
kuulema pahan voimat kidnappasivat elfei (korjatkaa jos olen vääräs) ja muutivat ne silpomalla örkeiks...(elkää välittäkö saatan olla vääräs...)

Lähetetty: Ma 13.03.2006 11:37
Kirjoittaja Karu
Haltiain sieppaaminen on vain yksi mahd. teoria, kuten Tolkien itse on maininnut.

Kai ne jotenkin normaalisti lisääntyy, tuskin ne mitään sieniäkään on.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 11:40
Kirjoittaja VileKing
mutta kai ne haltiakki loppuu kesken ja örkkejä kuolee koko ajan...

Lähetetty: Ma 13.03.2006 13:12
Kirjoittaja Garoth
Silmarillioinista selviää haltioden uskoneen, että örkit lisääntyvät kuten muutkin Ìluvatarin lapset, eli suvullisesti. Tämä tarkoittaa sitä, että on olemassa myös "nais-örkkejä", mutta en usko että ne istuivat kotoa odottamassa, luultavasti ne näyttivät ulkoisesti ihan samalta kuin "mies-örkitkin" ja taistelivat ihan samalla tavalla niiden mukana.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 13:56
Kirjoittaja VileKing
mutta mistä ne peikot tuli? tuliko neki haltioista?

Lähetetty: Ma 13.03.2006 14:19
Kirjoittaja The Captain
Trooper kirjoitti:mutta mistä ne peikot tuli? tuliko neki haltioista?
Et vissiin ole isommin seurannut tämän foorumin kirjoituksia kuluneiden parin viikon ajalta? Peikot ovat Morgothin tekeleitä enttien irvikuviksi. Siinä, missä entit ovat elävää puuta, peikot ovat elotonta kiveä, joita "elossa" pitävä taikuus ei kestä päivänvaloa. Vasta Sauron onnistui jalostamaan olog-hai-peikkorodun, joka ei muutu takaisin kiveksi auringonvalossa.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 16:05
Kirjoittaja Elrohir
Oman käsitykseni mukaan örkkejä syntyy niin kuin urukit (katsokaa Sormuksen Ritarit) eli pulpahtaa maasta kuin kukat.Maata täytyy kumminkin pitää elossa jollakin tapaa, jotta örkki sikiöt saavat ravintoa ja sitten ne kasvavat siinä kuplassa (kohtu?) ja loppujen lopuksi ne leikataan sieltä pois.

Näin minä ainakin asian kuvittelen, mutta voin olla väärässä (, mutta tuskimpa olen ;)).En kumminkaan usko mihinkään "örkkimammaan".

Lähetetty: Ma 13.03.2006 16:16
Kirjoittaja Swarmp
eikös kerran olut joku "mikä sitten olikaan" lordi ja silloin sauron oli vain armeijan ylipäälikkö...ja silloin tämä "kuka sitten olikaan" loi peikot ja teki vaarallisen balrog armeijan...ja kun se johtaja kaatui niin silloin sauron meni varjoihin piiloon ja palasi varjoista monien vuosien päästä ja balrogit menivät kallioiden sisään.. (korjatkaa jos olen vääräs...mut oon kuulut jotakin tälläist...oliko se johtaja joku melkor..en oo varma)

Lähetetty: Ma 13.03.2006 16:45
Kirjoittaja Karu
Swarmp kirjoitti:eikös kerran olut joku "mikä sitten olikaan" lordi ja silloin sauron oli vain armeijan ylipäälikkö...ja silloin tämä "kuka sitten olikaan" loi peikot ja teki vaarallisen balrog armeijan...ja kun se johtaja kaatui niin silloin sauron meni varjoihin piiloon ja palasi varjoista monien vuosien päästä ja balrogit menivät kallioiden sisään.. (korjatkaa jos olen vääräs...mut oon kuulut jotakin tälläist...oliko se johtaja joku melkor..en oo varma)
Suurinpiirtein noin. Suosittelen lukemaan Silmarillionin.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 17:38
Kirjoittaja Truupperi
The Captain kirjoitti:
Trooper kirjoitti:mutta mistä ne peikot tuli? tuliko neki haltioista?
Vasta Sauron onnistui jalostamaan olog-hai-peikkorodun, joka ei muutu takaisin kiveksi auringonvalossa.
Mikäli oikein muistan, ei olog-hait olleet alunperin peikkoja, vaan Sauron kasvatti ne örkeistä jalostamalla.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 17:55
Kirjoittaja Swarmp
joo no hyvä muitsinhan minä sen oikein...(olen iloinen)

Lähetetty: Ma 13.03.2006 17:58
Kirjoittaja virus
Muistaakseni olog-hait on urukin ja peikon risteytyksiä.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 18:00
Kirjoittaja Gildor
...on varmaan melko kauniita no örkkinaiset (jos niitä edes on..) :D

Lähetetty: Ma 13.03.2006 18:02
Kirjoittaja Swarmp
niin ne ovatkin...ne eivät muistaakseni kovetu kiveksi toisin kuin luola peikot...(koska urukit eivät pelkää valoa niin silloin nämä yhistetyt olenot eivät myöskään pelkää valoa)

Lähetetty: Ma 13.03.2006 19:26
Kirjoittaja Gamecynic
Elrohir kirjoitti:Oman käsitykseni mukaan örkkejä syntyy niin kuin urukit (katsokaa Sormuksen Ritarit) eli pulpahtaa maasta kuin kukat.Maata täytyy kumminkin pitää elossa jollakin tapaa, jotta örkki sikiöt saavat ravintoa ja sitten ne kasvavat siinä kuplassa (kohtu?) ja loppujen lopuksi ne leikataan sieltä pois.
Tämä on vain leffaan ideoitu juttu, jolla saatiin esiteltyä miten Saruman loi armeijansa. Kirjassa hommaan kului aikaa enemmän.
Näin minä ainakin asian kuvittelen, mutta voin olla väärässä (,mutta tuskimpa olen ;)).En kumminkaan usko mihinkään "örkkimammaan".
Tolkien kirjoitti: "örkit lisääntyvät kuten Iluvatarin lapset." End of conversation.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 20:04
Kirjoittaja Swarmp
onks se iluvatar joku jättihämähäkki...ku kuulema niitäkin oli erilaisia..mutta ne kuolivat jonkun urhean ritarin miekasta..ja ainoaks hämähäkiks jäi lukitar..

Lähetetty: Ma 13.03.2006 20:11
Kirjoittaja Klonkku
Juu, Iluvatar on jättihämähäkki joka siitti haltioita ja örkkejä ja Valarin ja Maiarin... ei millään pahalla siis. Se Silmarillion kannattaa kyllä lukea. Se Iluvatar on niin kun ylijumala, kun se loi jumalat eli Valarin. Se on vähän niin kuin kristinuskon Jumala. Eli the Big Boss joka ei ole aineellinen vaan joku henki ja tietää kaiken.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 20:12
Kirjoittaja Averren
Olet lievästi hakoteillä.

Iluvatar on se, joka loi ainurin, jonka soitosta maailma syntyi. Siis ardan luoja.

Lähetetty: Ma 13.03.2006 20:14
Kirjoittaja Swarmp
hmmm...en oo kuulut tollaisesta...tiedän vaan sen "luonto ohjelmist" et hämähäkki tekee poikasia todella paljon..=)