Sivu 1/5
Mitä toivotte uudelta edikalta?
Lähetetty: Ti 21.03.2006 15:05
Kirjoittaja Grollix
Nyt kun fabaan tulee uusi edikka, ja kaikenlaisia huhuja on kuultu, niin haluaisin tietää mitä te haluaisitte uudelta editiolta?
Lähetetty: Ti 21.03.2006 15:13
Kirjoittaja El Capitan
Vähän uudistuksia sääntöihin ja loogisuutta mukaan.
Säänöissä on joitain potuttavia sääntöjä jotka haluaisin pois kuten vaikka failed charge ja uusi kohde heti kehiin ja mennään sitten siihen. Turhaan meni yksikkö karkuun ja toinen on uhattuna.
Tai sitten se kun tulee failed charge niin voi valita ottaako toisen yksikön kanssa yhteen mikäli mahdollista vai tallaako toisen jalkoihinsa, jos se heittää liian vähän, että on vielä charge matkalla.'
El edit: Ja enemmän tasapainoisia armeijoita kuten delffit nyky edikassa.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 15:19
Kirjoittaja Kelf
Uuuuuuuusi edikka? Dispelnoppien korjaamista ja chaosritareiden strenan vähentämistä kahteen ja puoleen.
..Lisäksi toivon uusia sääntöjä ja magiaesineiden rukkaamista

Lähetetty: Ti 21.03.2006 16:17
Kirjoittaja dead flesh penalty
Kaikkea sitä mitä n. 10 topikissa tällä samalla palstalla ruoditaan/on ruodittu viimeisen puolen vuoden sisään.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 16:32
Kirjoittaja Nipsu
... ja silti sitä jaksetaan vielä jauhaa eli aiheen täytyy olla hyvä!
Nyky säännöt on hyvät rulebookin suhteen suurilta osin joten jos GW nyt kuulee niin älkää sörkkikö niitä liikaa! Lisää hauskoja armeijja uudistuksia kuten dwarffit. Ja uusitaan ne kaaoksen charriotit ja tehdään kunnon lohikäärme!
PS. Se joka vähentää knihtien strenaa saa niiltä nerffatun peitsen perseeseensä!
Lähetetty: Ti 21.03.2006 17:23
Kirjoittaja pamp-pu
- Jouset, keihäs ja hilpari käyttökelpoisiksi
- Pikeistä ratsuväen pysäyttäjiä
- WS kuntoon (surkeinkin terävän kepin heiluttelija osuu Bloodthirsteriin onnekkaalla nopanheitolla - ei näin)
- Maagien nopat kuntoon, niin että kukin maagi voi käyttää vain itse generoimiansa noppia
- ... Tai vaihtoehtona edelliselle Avian-magiasysteemi
- Joitakin armeijakohtaisia parannuksia, esim. Tomb Kingien ja Ogrejen altavastaaja-asema korjattava.
- HW + shield- bonus vain tarpeeksi korkean WS:n omaaville.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 17:27
Kirjoittaja Kelf
pamp-pu kirjoitti:Maagien nopat kuntoon, niin että kukin maagi voi käyttää vain itse generoimiansa noppia
...Ja tuloksena kukaan ei saa taikoja läpi. Miksi ei saman tien poisteta taikureita? Mielestäni magiassa ei ole muuta vikaa kuin dispel nopat. Niiden täytyisi mennä vaikka näin:
lvl 1 = generoi 1 dispel nopan
lvl 2 = 2 noppaa
lvl 3-4 = 3 noppaa.
- Tuloksena 2 pikkumaagilla on jo käytössä 6 dispel noppaa jolla pärjää jo yhdeksää, kymmentä vastaan.
- Mutta knobbly staffin säännöt pitää muuttaa.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 17:33
Kirjoittaja Ar-Senator
pamp-pu kirjoitti:WS kuntoon (surkeinkin terävän kepin heiluttelija osuu Bloodthirsteriin onnekkaalla nopanheitolla - ei näin)
Ei noin. Tietysti bloodthirsteri ottaa osumaa terävistä kepeistä, jos niitä on tarpeeksi. Eri asia sitten saavatko tikut mitään vahinkoa aikaan, tai pääsevätkö ikinä edes lyömään - mutta jos kukaan ei pysty edes osumaan isoon hirviöön, niin realismi tai pelitasapaino eivät ole kovin lähellä.
Mutta ihan sama itselleni mitä muutoksia tehdään, kunhan se suosii monipuolisia armeijoita eikä yhden tempun poneja.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 17:53
Kirjoittaja jullevi
Listaan nyt satunnaisessa järjestyksessä jotain muutoksia mitä haluaisin nähdä
sääntökirjassa. En puutu figuihin enkä armeijakirjoihin.
Modelien luokitus, luokkakohtaisia erikoissääntöjä:
- Modelien luokitus selväksi. Esimerkiksi Infantry, Cavalry, Monster Infantry (ogret, maurit yms), Monster (dragonit yms), Chariot, War Machine, Swarm. Lisäksi tarvittaessa Flying Unit ja Flying Cavalry ja/tai Flying Monster.
- Selkeästi ilmaistu jos jotkin säännöt koskevat vain tiettyjä modelityyppejä.
- Infantry saa marssia difficult terrainissa (liike silti puolittuu).
- Monster Infantry saa rivibonuksen kolmesta modelista.
- Flying Monsterit ei vie rivibonuksia.
Määritelmiä:
- Mikä on unit, model, turn, missile yms
Universal special rules:
- Nämä on aika hyvässä kuosissa nykyäänkin, mutta tänne voisi lisätä jotain. Esim Move through woods, joka löytyy nykyään aika monelta yksiköltä.
- Magic resistance leviää charrusta koko yksikköön. Näinhän ei tapahdu sääntökirjan mukaan, mutta epävirallisen brettifaqin mukaan tapahtuu.
Weapons & armour:
- Kaikki jouset saavat ampua kahdesta rivistä jos ei liiku. Kukkulalta kolmesta?
- Lähisaseitakin ja arvour saveja pitäisi varmaan säätää, mutta en tiedä miten. Ehkä +1 armour save ratsuväeltä (=for being mounted) kokonaan pois tai jotain.
Psychology:
- Autobreak pois, tilalle ylimääräinen break test eli jos olet outnumbered by fear-causing enemy, joudut ottamaan kaksi break testiä yhden sijasta. Molemmat pitää passata.
Magia:
- Magia toimii yhä powerilla ja dispellillä, mutta niiden määrä ei riipu maagien määrästä. Noppien jakoon siis Winds of Magic, esim Avian-tyyliin. Ei noppien säästöä, sitä varten on jo esineitä.
- Dispel scroll powerstonen vastakohdaksi eli antamaan kaksi kertakäyttöistä dispelnoppaa.
- Sääntökirjan loreja pitää revisoida.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 18:00
Kirjoittaja Kelf
jullevi kirjoitti:
[*]Kaikki jouset saavat ampua kahdesta rivistä jos ei liiku. Kukkulalta kolmesta?
..Lähinnä toivoisin strenaa isommaksi, sillä vaikka sieltä lentäisikin miljardi tsiljardi biljardi(pallo) kliljardi niljeardi pilijardi nuolta, niin ne tappavat kuitenkin vain 2 örkkiä. Ja sehän tässä pänniikin.

Lähetetty: Ti 21.03.2006 18:27
Kirjoittaja Mayhemia
Kysyisin ennemminkin miksi ihmeessä ampuisit örkkejä?
Lähetetty: Ti 21.03.2006 18:58
Kirjoittaja Kelf
En ammukaan, sillä en käytä archereita. Kauheaa kuraa..
Lähetetty: Ti 21.03.2006 18:59
Kirjoittaja Mr_Fineday
Toivoisin, että jalkaväki jyräisi ja muut ovat tukena, mutta näin ei käy kuitenkaan ja se siitä.
Fear + outnumber = autobreak pois. Se on oikeasti niin perseestä. Jotain kivaa extraa tämän lisäksi, mutta autobreak nyt on aina tappanut armeijani.
Mutta näinkään ei käy, lisää porukkaa vaan pelaamaan vampire counteilla, "niitä kun on niin harvassa"
Lähetetty: Ti 21.03.2006 19:52
Kirjoittaja Osqillator
Olen miettinyt fabaan semmoista uutta sääntöä, että...
- Otetaan esimerkiki nyt örkkejen rock lobber.
- Ammutaan rock lobberilla.
- PAM
Jos ammus osuisi puuhun/puihin, voitaisiin heittää noppa, kaatuuko puu. Sitten se ilmansuunta-erikoisnoppa ja katsotaan mihin suuntaan se kaatuu. Jos siinä on yksikköjä puun alla, siihen tulisi jonkunmoinen isku.
Eikö se olisi ihan mukavaa?

Lähetetty: Ti 21.03.2006 20:19
Kirjoittaja Kelf
Joo, tulisi 2 sivua sääntöjä ja myöhemmin niin paljon sääntöepäselvyyksiä että pitää tehdä 13 errataa.
Lähetetty: Ti 21.03.2006 20:25
Kirjoittaja flagu
Mitä minä eniten uudelta edikalta kaipaan, on selvät säännöt. Eikä jätetä sellaisia huolimattomuus virheitä ( kuten Gaze of gods.huomatkaa, että se 4 wardi tulee myös lohikäärmeelle) ja isohko kasa muitakin sääntöjä pitää tarkentaa ja selventää.
Tämä siksi, ettei minun tarvitsisi tulla kysymään tänne peli etiikkaa, jos puhutaataan mahdollisuudesta ampua 8 spear chukalla klosiksessa olevaan yksikköön.
Minua kun ärsyttää se, että tämä "tulkinnallisuus" on mahdollista vaikka kukaan ei käytä sitä. Lähinnä koska se on niin typerää ja lapsellista kun olla ja voi

)
Lähetetty: Ti 21.03.2006 22:10
Kirjoittaja Warp
Klaanirottia jotka omistavat vasemman jalan varpaat

Muutenkin nämä nykyiset Clanrattien figut ovat aika hirveitä... vaikka en olekaan pitkään aikaan pelannut muulla kun SoC:in pure eshinillä.
Sääntöihin vähän enemmän realismia. käytännöllisiä taikaesineitä, ja helpommin tulkittavat sääntökirjat
Lähetetty: Ke 22.03.2006 08:38
Kirjoittaja hmmm..
Odotan 7 edikasta lisää ampuvia yksiköitä kaaokselle
Lähetetty: Ke 22.03.2006 08:58
Kirjoittaja Mayhemia
warhammer chaos kirjoitti:Odotan 7 edikasta lisää ampuvia yksiköitä kaaokselle
Miksi? Eihän se olisi edes reilua muita kohtaan.
Lähetetty: Ke 22.03.2006 12:11
Kirjoittaja The Captain
Nazreg Moonsinger kirjoitti:warhammer chaos kirjoitti:Odotan 7 edikasta lisää ampuvia yksiköitä kaaokselle
Miksi? Eihän se olisi edes reilua muita kohtaan.
Miksi sen pitäisi olla reilua? Ei tämä peli ole reilua ollut tähänkään mennessä, ja vain yltiöoptimisti kuvittelisi sen sellaiseksi muuttuvan Seiskan ilmestyttyä.