"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ideoita WH-Inkvisiittorin konversion pohjaksi kaivataan.

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Ideoita WH-Inkvisiittorin konversion pohjaksi kaivataan.

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Kaipaisin ideoitanne figusta joka enemmän tai vähemmän konvertoituna soveltuisi 40K:hon Witch Hunter inkvisiittoriksi.

Toiveita/vaatimuksia/infoa:
- Jonkinlainen pitkä takki tai mahdollisesti kaapu, sekä tietysti sopivan pahaenteinen yleisilme.
- Jonkin verran haarniskaa mutta ei power armouria. Peliteknisesti tulee olemaan carapace armour.
- Enemmän modernia cyberpunk henkeä kuin perinteistä 40K:n goottilaisuutta. Lähinnä tarkoitan, että esim. Mordheimin witch hunterit eivät oikein sovellu.
- Ei ole mikään pakko olla GW:n kunhan on suht koht helposti hankittavissa Suomesta ja on tyyliltään riittävän samanlainen GW:n figujen kanssa.
- Tarkoituksena luoda nimenomaan jotain hiukan omaperäisempää, sitä virallista wh-inkvisiittoria ei siis kannata ehdottaa vaikka se vaatimukset aikalailla täyttääkin.
- En ole green stuffin kanssa kovin hyvä, joten konversioiden olisi syytä olla enemmän eri figujen yhdistelemistä kuin skulptaamista. Jotain pientä tietysti joudun stuffistakin varmasti tekemään.
- Muu armeija tulee sisältämään eldareihin pohjautuvia assassineja sekä kaartia, joka todennäköisesti tulee olemaan ihan perus cadianeja pienin muutoksin. Retinuessa tulee olemaan kolme heavy bolter servitoria, kaksi acolyyttia ja kaksi kirurgia (figuja en ole vielä päättänyt, jotain konversioita virallisten sijasta kuitenkin).

Kiitoksia jo etukäteen, sikäli kun tähän joku nyt jaksaa vastailla. Hakua tietysti käytin, mutta aikaisemmat saman suuntaisia kyselleet käyttäjät eivät olleet spesifoineet ihan näin tarkkaan mitä ovat etsimässä ja keskustelujen tulos oli jäänyt varsin laihaksi.
Avatar
attor
Viestit: 1348
Liittynyt: Ti 20.05.2003 10:33
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja attor »

Heimoi

http://photobucket.com/albums/v335/atto ... G_1168.jpg

Itse väsäsin tuommoisen reaperin warlord sarjan Sir Malcomista. Osuukin melko hyvin tuohon sinun kuvaukseen. Käsi on marine commanderin plasma pistooli, kilvestä on vanha merkki viilattu pois ja lisätty purity sealisit ja inkvisition merkki (taitaa olla joltain inquisitor figulta). Sitten on vielä laitettu tulemaan miekan kanta vyöltä.

Muutenkin suosittelisin tutkimaan reaperin figuja, etenkin warlordin crusadereita.
Kun mä kuolen kaikki baneni sä saat
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

attor kirjoitti:Muutenkin suosittelisin tutkimaan reaperin figuja, etenkin warlordin crusadereita.
Kohtalaisen hyvää materiaalia noista kyllä löytyy, mutta vähän turhan selvästi fantasiagenressä liikutaan näissäkin. Kaipailisin jotain hiukan scifimpää. Kiitoksia kuitenkin ideasta, täytyy kaivella noista reaperin figuista vielä maalattuina kuvia jostain niin saa paremman yleiskuvan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”