Sivu 1/1
Miten tehdä green stuffista suomu tai levyhaarniskaa
Lähetetty: Ti 28.03.2006 12:56
Kirjoittaja Musta Katsastaja
Niin kuten otsikossa jo sanotaan: miten tehdään green staffista suomu ja levyhaarniskaa?
Lähetetty: Ti 28.03.2006 14:47
Kirjoittaja dead flesh penalty
Levyhaarniska nyt on kohtalaisen helppoa perusskulptausta, ellei sitten jotain ihmeempää krumeluuria lähde hakemaan. Googlettamalla löytänyt paljon sopivaa kuvamateriaalia lähtökohdaksi ja malliksi.
Suomuhaarniskassa varmaan kannattaa lähteä tekemään hyvin pienellä työkälulla (neula tms.) salmiakkimaista kuviota, jota sitten tarkentelee kun massa vähän kovettuu, lähinnä painelemalla ylempien suomujen alle jäävää osiota.
http://www.whiterosearmoury.co.uk/for%2 ... %20010.jpg
ja tässä myös mallikas esimerkki.
http://www.legofigs.com/images/castle/P ... lume_2.jpg
Lähetetty: Ti 28.03.2006 15:06
Kirjoittaja Ratovaari
Suosittelen että laitat aluksi Stuffia vähän sinne päin, odotat noin 20min ja sitten alat vasta muotoilemaan siitä yksityiskohtia, tasoituksia sun muita. Minä en tehnyt sitä, mutta onneksi onnistui rautapaidan ja parran laajentaminen, muttei sitten vähänkään isomman jutun teko... Eli odota noin 20min ennen kuin alat muotoilemaan.
Lähetetty: Ti 28.03.2006 15:31
Kirjoittaja Beowulf
Ratovaari kirjoitti:Suosittelen että laitat aluksi Stuffia vähän sinne päin, odotat noin 20min ja sitten alat vasta muotoilemaan siitä yksityiskohtia, tasoituksia sun muita. Minä en tehnyt sitä, mutta onneksi onnistui rautapaidan ja parran laajentaminen, muttei sitten vähänkään isomman jutun teko... Eli odota noin 20min ennen kuin alat muotoilemaan.
Miksi? Ei mitään järkevää syytä, jos tykkää kovemmasta stuffista laittaa mukaan enemmän sinistä. Helpompaa se muotoilu kun tekee ensin panssarin pohjan ilman mitään kummempia muotoja sitten antaa kuivua päivän ja tekee päälle yksityiskohdat, voi olla enemmän näitä vaiheita mutta uskon että et mitään kummallisempaa efektiä ole hakemassa?
Lähetetty: Ti 28.03.2006 17:18
Kirjoittaja Musta Katsastaja
Beowulf kirjoitti:mutta uskon että et mitään kummallisempaa efektiä ole hakemassa?
No enpä oikeastaan. Ajattelin tehdä tk:n peruskellulle vähän haarniskaa
Lähetetty: Ti 28.03.2006 20:09
Kirjoittaja dead flesh penalty
Teinpä tässä joutessa esimerkit selostamastani tekniikasta. Ei mitään ihmeempiä, mutta havainnollistavatpahan vähän.
Hienompaa suomua.
http://photobucket.com/albums/c155/khad ... G_1396.jpg
Isompaa, vähemmän oikean panssarin näköistä, mutta figussa ehkä vähän näyttävämpää.
http://photobucket.com/albums/c155/khad ... G_1398.jpg
Sama +käytetyt työkalut mukana.
http://photobucket.com/albums/c155/khad ... G_1385.jpg
Ehkä jotain apua noista voi olla. Kaikki ovat tuolle salmiakkipohjalle(veitsellä rajatulle) neulalla tehtyjä.
edit: se mitä aiemmin sanoin suomun yläkulman painamisesta ei oikein muuten käytännössä toimi, vaan helpompaa on nostaa päällä olevaa (ala) kulmaa.