Sivu 1/1

Maksimoitu turbojuusto Tk

Lähetetty: Ti 28.03.2006 13:32
Kirjoittaja Archibald
Eli mikä on se ultimate paras armeija, mitä hautakunkuilla voi olla? Tässä oma ehdotukseni:

[Ja yksiköiden nimistä :D
Kaverin kanssa ollaan läpällä tehty niin, että kun deployaa yksikön, pitää sanoa joku (metalli)biisi joka sopii yksikölle. Se vasta on hauskaa, kannattaa koittaa. Niitä nimiäkin saa kommentoida.]


Characters
Liche High Priest (Temptations of the Flesh) 345
- Cloak of the Dunes, Neferras Plaques of Mighty Incantations,
2 Dispell Scrolls

Tomb Prince (Warheart) 154
- Great Weapon
- Armour of the Ages, Vambraces of the Sun

Liche Priest (Magic and Mayhem) 160
- Staff of Ravening

Liche Priest (Prison Song) 330
- Casket of Souls
- Dispell Scroll, Hierartic Jar

Core
20 Warriors (Legions) 185
- Bows, Full Command

20 Warriors (Needles) 185
- Bows, Full Command

20 Warriors (Cataclysm Children) 185
- Bows, Full Command

Special
Tomb Scorpion (Tyhjyydestä) 85
Tomb Scorpion (Injection) 85
Tomb Scorpion (From out of Nowhere) 85
Tomb Scorpion (Enter Sandman) 85

Rare
Screaming Scull Catapult (Tool of the Devil) 110
- Sculls of the Foe


Total: 2000pts
Casting Pool: 13 + jar + 1 bound (+2)
Dispell Pool: 6 + 3 scrolls
Models: 73


Taktiikka: Ei mitään taktiikkaa, vain juustoa.


-a

Lähetetty: Ti 28.03.2006 14:27
Kirjoittaja Lassek
Maksimimagia ei ainakaan ole oikotie onneen.

Menisin itse kenties johonkin tällaiseen:

Kuningas, great weapon, collar of shapesh & brooch =229
Pappi rullalla =140
Pappi rullalla =140
Lentopappi purkilla =160
24 miekkalurppia summolipulla ja champalla =261
10 jousilurppia pillillä =85
2 x 3 sotavaunut =2 x 120
2 x 5 heavy horsmannia pilleillä = 2 x 87
3 x krapu = 3 x 85
4 naakkaa = 96
2 x skull chuckaa, tehokallot = 220
Aika pakko tämän on olla juusto: 69 figua ja heroissa 666 pistettä.

Lähetetty: Ti 28.03.2006 14:45
Kirjoittaja Archibald
No mutta tuohan on "fair and balanced", kelpo mukava vaikka turnaukseen.


-a

Lähetetty: Ti 28.03.2006 14:54
Kirjoittaja Lassek
Archibald kirjoitti:No mutta tuohan on "fair and balanced", kelpo mukava vaikka turnaukseen.
Ultimate parasta armeijaa kysyttiin, ja kirjoittelin sellaisen kuin yhdellä istumalla keksin.

Mitä oikein sitten hait "juustolla"? Omalaittamasi listan 4 rapua on erittäin kova, mutta muu osa armeijasta on lähinnä vitsi. Ritariarmeija voi juosta tuosta läpi niin että heilahtaa sinun mahtamattasi suuriakaan.

täh

Lähetetty: Ti 28.03.2006 15:40
Kirjoittaja Harasova
Mikä on juusto?

Re: täh

Lähetetty: Ti 28.03.2006 15:49
Kirjoittaja Kelf
Harasova kirjoitti:Mikä on juusto?
Juustolista tarkoittaa epäreilua listaa joilla on tarkoitus voittaa. Näitä vastaan on yleensä melko tylsä pelata. Sanastosta löydät juustosta lisää.

edit: joka on näköjään tällä hetkellä työn alla. :roll:

Re: täh

Lähetetty: Ti 28.03.2006 15:52
Kirjoittaja Teonanacatl
Kelffi kirjoitti:
Harasova kirjoitti:Mikä on juusto?
Juustolista tarkoittaa epäreilua listaa joilla on tarkoitus voittaa. Näitä vastaan on yleensä melko tylsä pelata. Sanastosta löydät juustosta lisää.
Tokihan kaikilla listoilla on tarkoitus voittaa, mutta justolistoissa yleensä on se yksi osa-alue, esim. magia, min/maxattu täyteen. Tälläiset listat ovat monesti tylsiä pelata ja vastustajalle ärsyttäviä.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 10:30
Kirjoittaja Archibald
No mutta kommentoikaa listaa edes!


-a

Lähetetty: Ke 29.03.2006 13:45
Kirjoittaja Lassek
Archibald kirjoitti:No mutta kommentoikaa listaa edes!
minä ylempänä kirjoitti:Omalaittamasi listan 4 rapua on erittäin kova, mutta muu osa armeijasta on lähinnä vitsi. Ritariarmeija voi juosta tuosta läpi niin että heilahtaa sinun mahtamattasi suuriakaan.
Sinulla on potentiaalista tulivoimaa, mutta jos tahdot säällisen määrän nuolia lähtemään, lurkkiblokki on levitettävä ja silloin mikä tahansa melkein pieksää sen. Jos jätät rapuja vastapalloksi etkä laita niitä tunneliin, tilanne kohenee hieman, mutta tällöin ennestäänkin puolinainen hyökkäysvoimasi tietysti heikkenee.
Armeijassa on niin vähän liikkuvia osia, ettei sen liikuttamiseen tarvita noin paljoa pappeja ja joudut hukkaamaan inkantaatiosi lurkkien smitetykseen.

Lista kaipaa lisää liikettä staattisuuden tilalle, ja jotain, mikä oikeasti voi pysäyttää jotain.

Luulisin, että taitavalla pelillä tuosta saisi paljonkin irti, mutta niin paljon voi mennä vikaan jos ei satu oikea armeija vastaan.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 15:23
Kirjoittaja Archibald
Vastassa on empire (ikävä artillery ja pari nihtiblockia) eli se ei liene mikään ongelma. Ravut tykkeihin ja sitten handgunnereihin ja nihteihin jne..

Toisena armeijana on delffit, yleensä loharilordilla. Jos keskitän ihan kaiken tulivoman vuoroksi siihen (large targettiin saa ampua kaikki ränkit) niin tulee jopa 120 kutia, 2 kivestä, kasketti ja maagisia missileitä. Kai se hero otetaan pois, kun on vain 2 maagia vastassa dispellaamassa. ARH! Jos mahdollista, niin aijon uhrata skorpparit maageihin vaikka olisivat blokeissa.


-a

Lähetetty: Ke 29.03.2006 16:52
Kirjoittaja Lassek
Ei ole kovin vaikeaa neutraloida tikkuryhmiä siksi tärkeäksi vuoroksi, kun lohikäärme tulee esiin ja valmistautuu rynnäkköön. Tai käyttää dispelliä, minkä näyit unohtaneet laskelmissasi tyystin.

Pelkillä ravuilla et muuten hajota kokonaista armeijaa. Eivät nekään kaikkeen repeä.


Edit//:
Archibald kirjoitti:äh en jaksa, kirjoita Largo oma käsityksesi asiasta, niin katson miten vastaan.
Enpä kyllä oikeastaan jaksa.

Lähetetty: To 30.03.2006 09:27
Kirjoittaja Archibald
No pitäisikö olla blocki kärryjä tai ushabteja flänkkiin, kun prinssi ei riitä?

Sitten magiasta. Minulla on 5 taikaa, 1 bound ja Jari, ja delffillä on 2 maagia, 2 skrollia, tome of furion ja Grond. Eli magiassa olen ylivoimainen: 13 noppaa vastaan 5. Saan läpi aika paljon, eli... äh en jaksa, kirjoita Largo oma käsityksesi asiasta, niin katson miten vastaan.


-a