Sivu 1/1

Ard Boyz 1500p

Lähetetty: Ti 28.03.2006 19:54
Kirjoittaja SMusta
Hero:

Orc Big boss
- Great Weapon
- Drog's Dead 'Ard Armour
= 99p
Kenraali. Menee Big unien kanssa ja mättää. Tai ainakin yrittää kovasti.;)

Orc Shaman
- 2x Dispel Scroll
= 115p
Melkein pakollinen rullakuski. Menee pienempään tavan örkkiporukkaan.

Orc Big boss
- Spear
- Light Armour
- Boar
= 85p
Vahtii peikkoja.

Herot = 299p


Core:

10x Arrer Boyz
= 70p
Ampuu ja suojaa sotakoneita.

24x Orc Boyz
- Light Armor
- Shield
- Full Command
= 172p

25x Orc Boyz
- Light Armor
- Shield
- Full Command
= 178p

24x Orc Boyz Big Uns
- Light Armor
- Shield
- Full Command
- Banner of Butchery
= 245p
Perusmassaa.

Core = 665p


Special:

Goblin Rock Lobber
= 75p

Goblin Rock Lobber
= 75p
Ampuu kaikkee kohdalle sattuvaa.

3x River Trolls
= 180p
Tyylivalinta. Koettaa päästä taisteluun Big Bossin avustamana.

Special = 330p

Rare:

Giant
= 205p
Toimii nuoli/tykinkuula magneettina. Taistelee jos pääsee sinne asti.

Rare = 205p

Army = 1499p

Siinäpä se. Errorboyzit on listassa ihan sen takia kun niitä batallionissa tulee eikä niitä viitsi käyttämättäkään jättää. Trollit on ihan tyylisyistä. Kummatkaan eivät ole lähdössä paitsi tosihyvin perustein. Risuja ja ruusuja saa ja pitää antaa. :):D

Noniin. Kenraalilta Sword of Might ja Shield pois ja tilalle GW. Errorboyzeilta Larmourit pois. Shamaanille annettu toinen rulla.

Edittiä taas: 2 arreria ja niiden musicantti poistettu. Possulla ratsastavan heron GW vaihdettu speariin. Lisätty Big uneille Banner of Butchery.
Joko tää alkaa olla hyvä vai vieläkö tätä kannattaisi muuttaa?

Lähetetty: Ti 28.03.2006 20:40
Kirjoittaja The Chosen of Waagh
Drogin kanssa ei voi ottaa muuta panssaria tai kilpeä. Sword of might pois, tilalle GW. Onko noiden chukkien pisteet väärin laskettu, vai tekevätkö silmäni tepposet?

Lähetetty: Ti 28.03.2006 20:49
Kirjoittaja Kelf
The Chosen of Waagh kirjoitti:Drogin kanssa ei voi ottaa muuta panssaria tai kilpeä. Sword of might pois, tilalle GW. Onko noiden chukkien pisteet väärin laskettu, vai tekevätkö silmäni tepposet?
Tekee, varmasti. Eihän tuolla edes ole sukan sukkaa. :P

Lähetetty: Ti 28.03.2006 21:04
Kirjoittaja El Capitan
Miksi lobat maksavat 75pts? Unohditko merkitä byllun? Jos oikein muistan niin röllit on rareja eikä spessuja. Arrerit eivät tee mitään la:lla ja voit poistaa 2 kaveria. Nämä ja chosen of waaghin muokkauksilla voisit ostaa toisen rullan.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 08:06
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
El Capitan kirjoitti:Miksi lobat maksavat 75pts? Unohditko merkitä byllun?
´Ardboyz listassa lobbiin on pakko laittaa bully, joten koska se kuuluu pakettiin en näe sen merkintää pakollisena, mutta kuka mitenkin.
Jos oikein muistan niin röllit on rareja eikä spessuja.
´Ardboyz listassa röllit ovat spessuja.

____________________________

Miehekkään näköinen. Lisäpisteitä siitä ettei ole tungettu täyteen blakki orkkeja. Lisäpisteitä myöskin siitä että olet laittanut kaikesta huolimatta ´Error Boyzzeja mukaan. Errorit kyllä ampuvat omiasi selkään parin ykkösen jälkeen mutta se kuuluu asiaan.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 16:00
Kirjoittaja Teonanacatl
The Chosen of Waagh kirjoitti:Drogin kanssa ei voi ottaa muuta panssaria tai kilpeä. Sword of might pois, tilalle GW.
Voipas, mutta niillä ei tee mitään.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 16:18
Kirjoittaja Kelf
Slugger kirjoitti:
The Chosen of Waagh kirjoitti:Drogin kanssa ei voi ottaa muuta panssaria tai kilpeä. Sword of might pois, tilalle GW.
Voipas, mutta niillä ei tee mitään.
Jotenkin tuo viesti kuulostaa ironiselta ja kieli poskella lähetetyltä :D

Mutta mutta. Kerta 'ardboyzit halusit niin miksi et ota niitä black örkkejä? Tyylikkäitä kuin mikä, ja osaavat vielä tapellakin (jos pääsevät sinne asti.)Lisäksi listassa saisi olla jonkinlaista screeniä ja jotain nopeaa, kuten susipoijat(vai ovatko hiidet kokonaan kiellettyjä?), ja taikalipun, joko butchery tai warbanner, parhaalle yksiköllesi. Ota myös arrereilta light armorit pois, luulitko tekeväsi niillä jotain?

..Mutta eipä tässä muuta. Olisihan tuota vastaan ihan kiva pelata, korjaa nuo magiaesineet ensteX ainakin.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 16:53
Kirjoittaja SMusta
Taikaesineet korjattu. Ne light armorit oli siellä vain pisteitten täyttönä. Hiidet on kokonaan kiellettyjä paitsi sotakoneiden miehistöinä. Siksi en ota black örkkejä koska tavan örkit on tyylikäämpiä ja 20 black örkkiä maksaa aikapaljon sekä pisteissä ja rahassa. Shamaanilta voisi ottaa tuon toisen rullan pois ja laittaa big uneille banner of butcheryn. Vai onko joku toinen paikka mistä kaivaa nuo 25 pistettä?

Ard boyzien säännöt löytyy tuolta: http://uk.games-workshop.com/download/d ... y-list.pdf

Lähetetty: Ke 29.03.2006 18:13
Kirjoittaja Kelf
Jos otat pois kaksi arreria, niiden musikantin ja yhden örkin niin saat pisteet taikalippuun.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 18:55
Kirjoittaja Natukka
Tätä on jo monet sanonu: poista trollit tai gigantti, koska ne on molemmat rareja.
Pisteillä vaikka kärryjä tai sukkia sekä pienen arsublokin.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 18:57
Kirjoittaja Teonanacatl
Natukka kirjoitti:Tätä on jo monet sanonu: poista trollit tai gigantti, koska ne on molemmat rareja.
Pisteillä vaikka kärryjä tai sukkia sekä pienen arsublokin.
Osaammelukeaviestejä.com
´Ardboyz listassa röllit ovat spessuja.

Lähetetty: Ke 29.03.2006 19:02
Kirjoittaja Natukka
Slugger kirjoitti:
Natukka kirjoitti:Tätä on jo monet sanonu: poista trollit tai gigantti, koska ne on molemmat rareja.
Pisteillä vaikka kärryjä tai sukkia sekä pienen arsublokin.
Osaammelukeaviestejä.com
´Ardboyz listassa röllit ovat spessuja.
Jaaha. Täytyypi käydä tuolla...

...

Lähetetty: Ke 29.03.2006 21:47
Kirjoittaja Poomermon
Minusta tuntuu, ettet juuri käytä hyödyksesi ard boyz listan erikoissääntöjä. Nyt tämä eroaa normaalista listasta vain sillä, että saat nuo trollit special choiceksi (ja voit näin käyttää sekä niitä että gianttia). Ard boyzeihinhan saa borcci charruja ilman extra-slottia, boar boyta coreen, loputtomasti big'uneja ja borcceja ja tietysti effigyn. Nämä kuitenkin muuttaisivat listaasi liian radikaalisti, joten on ehkä turha lähteä niitä ehdottelemaan. Kuitenkin vähintä mitä voisit tehdä on päivittää kenustasi borcci kun saat sille stat boostit ja quel animosityn huimalla 15 pisteellä.

Bonus sääntökysymys: Jos örkkipomo possulla on trollien yksikössä antamassa ld:tä, voidaanko sitä ampua sieltä esim. bolttiksella pois?

Lähetetty: To 30.03.2006 16:07
Kirjoittaja SMusta
Hyviä ehdotuksia Poomermoon. Jostain vois kyllä kaivaa pisteitä siihen että nostas tuon 25 kokosen örkkiporukan big uneiks. Mistä? Effigy vie sen rare paikan joten jätti jäis sillon ottamatta. Boarboytkin oli ihan kivoja, mutta mistäs niihin kaivaa pisteet? Noin 100 pisteellä sais kyllä sen 5 kokosen boarboy porukan musicantilla, mutta mistäs repäsee sen 100 pistettä. Tuo black örkki pomo vaikuttaa ihan hyvältä, mutta mistäs siihen pisteet?
Ideoita kyllä olisi , mutta pisteet ei riitä niiden toteuttamiseen.

Lähetetty: To 30.03.2006 19:25
Kirjoittaja SMusta
Asiaa ajateltu ja tähän tulokseen on tultu.

Vaihtoehto 1: Vaihtas river trollit stone trolleihin niin sais otettuu sen black örkkipomon tuonne.

Vaihtoehto 2:
Pois:
- Giantti
- jalan oleva örkki bigboss

Tilalle:
- black örkki bigboss
- korottaisi 25 kokosen örkkiporukan big uneiksi
- 6 kokoinen boarboy big un porukka musicantilla
- possulla olevalle herolle keihään tilalle GW

Kumpi parempi? Trolleja enkä ampujia ole vaihtamassa pois vaikka mikä olisi. Muuten sana on vapaa. :)