Sivu 1/1

Pari kysymystä örkeistä

Lähetetty: Pe 07.04.2006 13:59
Kirjoittaja Klonkku
Eli nyt kun olen kohta puoliin FaBaa aloittelemassa ja säännötkin on melkein luettu, ja armeijaksi valittu Örkit ja Hiidet, niin niiden myötä on tullut vähän kysymistä.
Eli kysyisin teiltä tuosta örkkien aseesta, siis choppasta, joka korvaa sen normaalin hand weaponin. Örkithän eivät saa sitä normaalia plussaa armour saveen kun niillä on tuo choppa, eli tarkoittaako tämä sitä, että kilpi on örkeillä turha?

Ja olettaen, että yllä oleva on oikein, niin saavatko örkit sen kilven normaalit bonukset jos ne käyttävät keihäitä? Eikös se oman vuoron alussa sanota, että mitä asetta yksikkö käyttää, jos niitä aseita on enemmän kuin yksi.

Kiitos jo etukäteen vastauksista.

Lähetetty: Pe 07.04.2006 14:04
Kirjoittaja flagu
1. Kilpi ei ole turha. Et vain saa sitä ylimääräistä AS jonka normaalisti saa kun taistelee HWn ja kilven kanssa, mutta sen normaalin 6+ kylläkin.

2. Saavat se saman normaalin 6+ lisä seivin.

Lähetetty: Pe 07.04.2006 14:05
Kirjoittaja Teonanacatl
Siis kyllähän örkit hyötyvät kilven antamasta armour savesta, mutta eivät hand weapon+shield combosta.

Eli normaali örkki joka on varustautunut chopalla, kilvellä ja larmourilla omaa aina 5+ saven. Se ei nouse combatissa 4+:saan, niin kuin normaali hw+shield-combo sen nostaisi.

Ja keihäiden kanssa saa aivan normaalisti.

Lähetetty: Pe 07.04.2006 14:18
Kirjoittaja Klonkku
Aivan joo, kiitoksia. Pääsipä unohtumaan tuo hand weapon+shield-sääntö, aloittelija kun ihan olen. Ei ole pelejä pelattuna eikä figuja maalattuna. Kiitos nyt molemmille, modet voisi nyt varmaan tämän lukottaa kun vastaukseni sain.

Lähetetty: To 13.04.2006 13:33
Kirjoittaja Barbaari
Se oli kylläkin sword, light armour, shield -se combo!

Eli: Armour save 4+ in close combat.

Lähetetty: To 13.04.2006 13:57
Kirjoittaja attor
Barbaari kirjoitti:Se oli kylläkin sword, light armour, shield -se combo!

Eli: Armour save 4+ in close combat.
Mitähän sinäkin nyt koitat päteä? Se hand weapon voi olla kyllä miekkakin mutta ihan hyvin vaikka kirves tai terävä mangokin.

Eli: Kyllä sen saven saa ihan millä hand webonilla vaan.