Sivu 1/1

Kääpiöt, 2000pts, Ei juustoa.

Lähetetty: Ke 12.04.2006 22:30
Kirjoittaja Ratovaari
Lords:
High king Thogrim the grudgebearer, 780pts.

Core:
Warriors, 16kpl, 8pts, GW +2pts, Standard +10pts, Musician +5pts, Veteran +10pts = 185pts

Longbeards, 20kpl, 11pts, GW+2pts, Musician +5pts, Standard Bearer +10pts, GreatBeard +10pts = 285pts

Thunderers, 10kpl, 14pts = 140pts

Special:
Bolttis 45pts
Bolttis 45pts =90pts

Bolttis =45pts

Rare:
Gotrek and Felix, 475pts

2000pts

Lähetetty: Ke 12.04.2006 22:33
Kirjoittaja JiiÄm
spessuja ei tueta

Lähetetty: Ke 12.04.2006 23:39
Kirjoittaja Ratovaari
JiiÄm kirjoitti:spessuja ei tueta
Ne nyt silti on siinä.

Lähetetty: To 13.04.2006 09:56
Kirjoittaja Kelf
Enpä ole ikinä nähnyt pienempää 2K-kääpiöarmeijaa. Entinen tzeentch-pelaaja? ;)

Listasta en sano mitään muuta kuin että epäilen sen toimivuutta.

Lähetetty: To 13.04.2006 12:21
Kirjoittaja Illumina
HAH! Olen nähnyt ogre-armeijoita, jotka ovat isompia.

Näe edessäsi empire/kääpien.. ihan kenen vaan tykki tähtäämässä armeijaasi kohti. Niin hävisit.

Ongelmakohtia:
-Thorgrim. Vammainen spessu, joka matelee m3:lla eteenpäin ja on largetarget. Kivat wardit on joo, mutta ei tuo pääse lähäriin ikinä. Pisteet heitit kaivoon.
-Palikoiden vähyys. Kaksi ränkättyä jalkoväliblokkia? Siis käävillä? Mene kotiisi. Nuo ovat kääpien vahvuus(tykkien lisäksi) kestäviä partasuita, jotka lyövät kovaa. Toinen kokoa 20 ja toinen 16. Eh? Molemmilla yksiköillä geeweet. Lyövät kovaa, mutta mitenkäs kestävät?
-Ampuminen. Yksi ukkostajayksikkö hai c'moon beibi. Jos et juokse mahtavillä tumpeilla päälle, niin kuuluu ainakin ampua. Mutta ei...
-Sotakoneet... Jos et muuten mihinkään panosta, niin edes näihin. Olisi isompi mahdollisuus voittoon kuules.

Plussat:
+Gotrek & Feelixi. Tyyliä uhkuvat kumppanit.

Muru, olet tuhoon tuomittu(no offence). Haluaisin pelata listaasi vastaan welffeilläni. Aah.

Haha! Minun 1000ptn (kääpä)armeijassani oli enemmpän ukkoja, kuin tuossa.
otsikko kirjoitti:Ei juustoa.
Kuraa..

Lähetetty: To 13.04.2006 14:29
Kirjoittaja Archibald
Todella heikko lista, ei voi muuta sanoa. Spessuissa on liikaa pisteitä. Ottaisin vain jommankumman - jos peli olisi vähintään 3k. Mikäs siinä jos teet huonoja listoja, ei kukaan sitä kiellä, mutta taistelukentällä tulet näkemään miten käy. Vähänkin kokeneempi pelaaja osaa vältää M3 spessuja, eli eli reilusti yli puolet armeijasta. Oikeastaan melkein koko armeija, jos Thorgrim menee LB blokkiin. Niin, aika väärinkäyttämistä.


-a

Lähetetty: Pe 14.04.2006 00:20
Kirjoittaja Lord Mikke
Uh oh....

No, ei ainakaan juustoa. Itseasiassa Ogreja saa aika roimasti enemmän.
Tuon listan vika on niin ikivanha että ihan itkettää:
- Kukaan ei saa ketään kiinni
- se onkin ainut idea
- figuja siihen hommaan aivan liian vähän
- Mitä luulet longbeardien saavuttavan?
- kolme pulttia on niin outo luku. Jos otat niitä niin ota joko sopivasti tai liikaa.
-/+ maalaus?
- vähemmänkin magioiva armeija voittaa tuon.
- spessuja ei tueta
- Ja massathan vyöryvät yli, sillä mikään ei joukoistasi anna kunnollista suojelua vyöryvää hordea vastaa.

+ Niinkuin sanottu, et ainakaan tehnyt juustoa

Lähetetty: Su 16.04.2006 00:52
Kirjoittaja apez
Täyttä kuraa!! tämä taidettiin jo sanoa..
Yleensä ottaen spessut ovat fluffi pelaajia taikka muuten vain outoja varten :).
Parannuksia:
- enemmän yksiköitä
- spessu pois
- sotakoneita

Listan selkeyttä ja luettavuutta parantaisi, jos varusteet ja yksiköiden nimet ilmoitettaisiin selkeämmin, eikä pötkössä.

ps..
jullevi kirjoitti:-Älkää postatko älyttömiä listoja joilla teillä ei ole aikomustakaan pelata.

Lähetetty: Su 16.04.2006 10:27
Kirjoittaja Synnin niittäjä
Juu, aivan samaa mieltä olen edellisten kanssa, no noin pieneen määrään figuja ei kulu kuitenkaan niin paljon rahaa, vai mitä olet oikein ajatellut?

Listaan tullut jo sen verran parannusehdotuksia että tee kokonaan uusi lista niiden pohjalta, vaikka se 1000pts ja änkeä siihen edes hieman sitä massaa.
(Helffejeni 1000pts vakiolista taitaisi hakata nuo aikas nopeasti, ainoa klosis mihin nyt noilla blokeillasi ehtisit olisi jäädä flankkichargen alle... lisää ukkoja ja turhuus pellolle!)

Lähetetty: Su 16.04.2006 13:13
Kirjoittaja Lancer-91
...ei toimi...ikinä