Sivu 1/1

WM: Khador

Lähetetty: Pe 14.04.2006 13:07
Kirjoittaja Wolfcastle
Elikkä tässä olisi ensimmäinen lista kokeiluni Warmachineen. Figut on valittu lähinnä ulkonäkösyistä. Parannusehdotuksia otan mielelläni vastaan.

Warcaster:
Butcher of Khardov 69 pts

Jacks:

Destroyer 126 pts

Kodiak 117 pts

Units:

Doomreavers(5+lieutenant) 100 pts

Widowmakers(3+kapitan) 58 pts

Solo:

Manhunter 22 pts

Siinä pitäisi olla yhteensä 492 pisteen joukkio, jos oikein laskin.

Lähetetty: La 15.04.2006 22:51
Kirjoittaja Teräratas
Aika toimivan oloinen Khador paketti tuo minusta näyttäisi paperilla olevan.

Doom Reaverit lyövät varsin lujaa, mutta noutajakin niille tule usein aika helposti, joten oikeastaan ainoa "riskisijoitus" listassa.

Destroyer on loistava vehje, melkein yksi parhaista warjackistä milelestäni edelleen, joskin aavistuksen kalliinpuoleinenhan se on. Kodiak taasen täydentää hyvin tuota lähitaistelun tuhopotentiaalia, ja vapaat charget ovat yksi vastustajan kannalta vaikeimmista asioista koko warmachinessa useinmiten, joten sille varmasti löytyy kyllä käyttöä.

Butcheria ei ole kukaan koskaan minua vastaan pelannut, joten en oikein siitä tiedä mitään fiksua sanoa, ja Khador ilman widowmakereita ei tietenkään ole aito Khador ;)

Manhunter vaikuttaisi ihan toimivalta soololta myös, mutta tähän mennessä lähinnä eiryss on tullut tutuksi sen sijaan.

Mukavan oloinen lista, ja Khadorin hengen mukainenkin tyylikkäästi. Ei nyt ehkä kovimmasta päästä, mutta uskoisin tuolla voivan ihan vakavissaan voivan taistella lähestulkoon kaikkia vastaantulijoita vastaan.

Lähetetty: Su 16.04.2006 10:40
Kirjoittaja Ironman
Aika samoilla linjoilla olen Terärattaan kanssa. Eli lähinnä varoituksen sanan annan noista Doom Reavereista, jotka eivät kaikista helpoin unitti ole käyttää onnistuneesti. Toki ne ovat melkoinen jyrä toimiessaan, mutta korkea pistehinta ja huono kestävyys tekevät niistä usein turhan makoisan kohteen vastustajan ampujille. Iron Fang Pikemenit unit attachmentilla ovat mielestäni lähes aina varmempi sijoitus kuin doom reaverit.

Varsin tasapainoinen lista tuo kokonaisuudessaan kuitenkin näyttäisi olevan. Jackeja ja infantryä on sopivassa suhteessa ja tuohon voi sitten tulevaisuudessa helposti ottaa jonkun muunkin warcasterin jos Butcheri alkaa kyllästyttää.

Lähetetty: La 22.04.2006 15:07
Kirjoittaja Wolfcastle
Teinpähän uuden listan, jossa hyödynnetään tuon battlegroupin figuja. Ilmeisesti tuo battlegroup on kuitenkin melko hyvä tapa aloittaa tämä peli.

Warcaster:

Kommander Sorcsha 71 pts


'Jacks:

Destroyer 126 pts

Juggernaut 105 pts

Units:

Widowmakers(3+kapitan) 58 pts

Doomreavers(5+lieutenant) 100 pts

Solo:

Kovnik 34 pts


Kommentoikaa ihmeessä.