Sivu 1/1

Keikulehtivaa T-kaaosta 2k, yritetty erilaista touchia.

Lähetetty: Ma 17.04.2006 20:35
Kirjoittaja Mr_Fineday
Jees jees. Ah, petoja.
Vastassa welfit, delfit, helfit, skavenit, vc:t.
Kaveripelit kyseessä, mutta ilmapiiri on aika turnaushenkinen.

Parannusehdotuksia tarvitaan!
En ole ostanut muuta kuin yhden herdi boksin mordheimiä varten, eli melko paljon voi muuttaa.

Beastlord (Ihan vain että saa ambushaa)
Tzeentch
Armor of Damnation
The goretooth (nami nami)
Gaze of gods
Great weapon
320pts
Antaa ambushia ja taikoo. Toivottavasti saa bear's angerin läpi lähitaistelua ajatellen.


Exalted Champioon x 3
Tzeentch
Disketti
Yhdellä power familiar, kahdella kaksi(2) rullaa.
269 x 3 = 807pts
Taikoo. Kuolee. Taikoo lisää.

Coree:

Beast herd (ylläri) numero 1
12 goria, 6 ungoria
Full command
Tänne kessu. Siksi paljon goreja, koska t4, paljon populaa = ei niin herkästi paniikkia, toivottavasti.
143pts
Beast herdi 2
8 goria, 6 ungoria
Full command
115pts
Beast herdi 3&4 - Ambushii
6 goria, 6 ungoria
Foe-rendaaja
86 x 2 = 172pts

Nihtien screeniksi 5 koiraa. Vuh.
30pts

Speciööl:

Chariotti tzeentchillä, 140pts
Nihtien tueksi ja turvaksi

4x Chosen Nihdit tzeentchillä ja full commandilla
+ war banneri
275pts
Tappaa, kai

Yhteensä 2002pts
Powereita 13 jos oikein laskin,
Dispellejä 2+1+1+1+1(familiaar) = 6?


Taktiikkana on, että kaksi herdiä keikkulehtii puskissa, kaksi ambushii.

Koirat screenii kärryä ja nihtejä, kun he yrittävät mennä edestä.
Yksi champpa tulee luultavasti letkan takana, kun kaksi muuta lentelee jossain.

Toimiiko?

Re: Keikulehtivaa T-kaaosta 2k, yritetty erilaista touchia.

Lähetetty: Ma 17.04.2006 21:05
Kirjoittaja Mayhemia
DeeCee kirjoitti:Toimiiko?
Ei.

Edit// No niin nyt on hieman enemmän aikaa. Eli juu, armeija ei kestä rankaisua ollenkaan niin paljoa kuin Tzeentchin single model horde. Sankarit ovat turhan vaisuja. Petolordille laittaisin pelkästään damnation+keppi tai sitten gaze+keppi mutta gazen jättäisin mielelläni diskeille.

Yhden diskin tiputtaisin ainakin että saisi wargorin sitä tanssisauvaa kantelemaan humppakepin rinnalle.

Koiria ei oikeasti kannata käyttää screeneinä tässä armeijassa, minä ainakin ammun sen yksikön mielelläni ja tuotan paniikin niille arvokkaille ritareille.

Tz ritarit eivät muutenkaan ole mikään voittajan valinta, ota undividenina suoraan. Sitten etsi jostain pisteitä viidenteen ritariin.

Sitten lisää kenraalin herdin koko johonkin 20+ wargor tietysti myös sinne. Mielellään toki toinenkin wargor kantamaan gorethoothia... ...superherdihän se taitaa sitten olla, mutta voin taata että se toimii paremmin kuin tämä. Tzeentchillä kannattaa aina panostaa koviin sankareihin.

Re: Keikulehtivaa T-kaaosta 2k, yritetty erilaista touchia.

Lähetetty: Ma 17.04.2006 21:08
Kirjoittaja Mr_Fineday
Nazreg Moonsinger kirjoitti: Ei.
Miksei

Re: Keikulehtivaa T-kaaosta 2k, yritetty erilaista touchia.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 16:11
Kirjoittaja Aco
DeeCee kirjoitti: Powereita 13 jos oikein laskin,
No et laskenut. 15 itse sain.

Listassa on paljon tehotonta (4 chosenia ilman charrua toimii yleensä vain Khornella) ja massankin loistaessa poissaoloa koko homma menee taikomiseen sekä siihen, miten noppa pyörii.

Myös 3 disciexaa on aika mauton, vaihda edes yksi hevoselle, niin chosenskit pääsevät oikeuksiinsa.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 21:31
Kirjoittaja Mr_Fineday
Alunperin listassa oli vain pelkkää herdiä nuiden herojen kanssa, mutta kovaa lyövät joukot puuttui. Siksi chariot ja ritarit.

Tänään kun asiaa paremmin pohdin, niin tämä lista on kyllä vähän hakusessa, melko tyylitön. Pitäisiköhän ottaa minotaureja chariotin ja cknihtien tilalle tai jotain?

Vai toimiiko oikeasti pelkkä massa 2k peleissä? En ole massaherdilistaa vastaan koskaan pelannut.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 21:35
Kirjoittaja Lord Mikke
DeeCee kirjoitti: Vai toimiiko oikeasti pelkkä massa 2k peleissä? En ole massaherdilistaa vastaan koskaan pelannut.
Ehkä beasteilla toimii, mutta älä yritä samaa cultilla.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 21:41
Kirjoittaja Mayhemia
DeeCee kirjoitti: Vai toimiiko oikeasti pelkkä massa 2k peleissä? En ole massaherdilistaa vastaan koskaan pelannut.
Ota iso herdi ja tunge sinne 3-4 petocharrua, sitten rukoile ettet panikoi/kämmää terroria. Jos et juokse johonkin random testiin niin luultavasti voitat, jos taas juokset niin häviät massacrella.

Se on Tzeentchillä pelaamista. Samoin kuin mortalilla, joko onnistut wardissa tai sitten häviät massacrella.

Legioonalla voitat aina.

Tollei siis paperilla, oikeasti pitää osata pelatakin. ;)

Lähetetty: Ti 18.04.2006 23:04
Kirjoittaja Mr_Fineday
Asdaaedit, viesti pois, viesti takaisin.

Eli joo, vaihdanko tuon cnihdit ja kärryt suoraan vain massaan?
Noista exaltedeista en haluaisi luopua, olisi kuinka rumia tms. tahansa. Ehkä yhden wargoriin? Figuina ne on vain niin tyylejä.