Sivu 1/1

Puttysta figujen teko tutorialia?

Lähetetty: Ti 18.04.2006 15:39
Kirjoittaja BioHazard
Jos tälläistä on, niiin voisitteko laittaa linkkiä? Ja mielellään warhammer 40,000 tai warhammer pohjanen artikkeli.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 19:03
Kirjoittaja hyytelöperuna
Tässä yksi aika peruslaatuinen artikkelipätkä. Täällä enemmän Warmachineen painottuva paikka, mutta artikkeleista löytyy varmasti apua.

Lisää löytyy googlettamalla.

Lähetetty: Ti 18.04.2006 19:12
Kirjoittaja mauno
Kiitti linkistä hyytelöperuna. Vaikutti ihan asialliselta tutoriaalilta. Pitää katsoa joskus kunnolla läpi. Mainostanpa omaa blogia jossa on konversion teko meneillään. Siitä saattaa myös saada jotain vinkkejä irti jos on aloittelemassa skulptailua.

http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... hp?t=53992

GW:n oma greenstuff-opas:
http://uk.games-workshop.com/convershun ... n-stuff/1/

Lähetetty: Su 23.04.2006 21:46
Kirjoittaja Silver Warrior
Noi artikkelit on käteviä. Kannattaa kuitenkin pitää mielessä sculptatessa se että se green stuff on ainoastaan se mediumi ja sculpting tool tai joku vastaava ainoastaan työväline. Parasta jälkeä saa imo kun ensin tarkasti harjottelee ihmisen mittasuhteet, lihasten muodot, vaatteitten laskostumisen jne. asiat, joita marmori, savi jne. fine arts jotuvat opettelemaan todella perinpohjasesti.

Jos on alottelemassa sculptausta niin suosittelen oikeesti kokeilemaan vaikkapa ihmisruumiin piirtämistä. Tuhlaa kaiken vapaa aikansa siihen about kuukauden verran, niin lupaan että varmasti huomaa eron. http://www.fineart.sk/ tuolta löytää paljon piirrustus oppaita nettiin scannattuna. Loomiksen on parhaita imo, siis nettiin scannatuista. Tossa on muutama muu vielä
http://www.viewpoint.cl/perception.html
http://www.anticz.com/heads.htm
http://www.anticz.com/handtut.htm