Sivu 1/1
Uusi Helffi armeija
Lähetetty: Ti 09.05.2006 08:05
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Olen aloittamassa keräämään FB:tä ja siinä Helffejä. Mitä Helf joukkoja ostamalla kannattaisi aloittaa? Minkä ottaisin joukkojani komentamaan?
Aluksi aion koota noin 500 pisteen pikkuarmeijan ja pelata sillä kaverien ja veljen kanssa.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 09:18
Kirjoittaja Teonanacatl
Löytyykö armeijakirja? Se heti ensinmmäisenä ostoslistalle.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 09:29
Kirjoittaja Lighthammer
2 boksia silver helmejä, coreen ei kuitenkaan halua ottaan ennen pitkää mitään muuta, ja sitten maagi/hero steedillä/jousella porukkaa johtamaan. Commander Reaver bow:lla on myrkkyä pikkupeleissä mitä tahansa vastaan.
Ja boltterit on must.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 09:34
Kirjoittaja The Captain
Eridanus kirjoitti:2 boksia silver helmejä, coreen ei kuitenkaan halua ottaan ennen pitkää mitään muuta, ja sitten maagi/hero steedillä/jousella porukkaa johtamaan. Commander Reaver bow:lla on myrkkyä pikkupeleissä mitä tahansa vastaan.
Ja boltterit on must.
500 pisteeseen kaksi boksia silver helmejä voi olla yliampuvaa. Pisteraja tulee hetkessä vastaan.
Lisäksi 500 pisteen peleissä käytetään usein Border Patrol -sääntöjä, jolloin armeija tarvitsee 10 miehen suuruisen ryhmän jalkaväkeä. Ryhmä haltiakeihäitä voisi olla ihan ok ostos.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 09:37
Kirjoittaja Teonanacatl
The Captain kirjoitti:Eridanus kirjoitti:2 boksia silver helmejä, coreen ei kuitenkaan halua ottaan ennen pitkää mitään muuta, ja sitten maagi/hero steedillä/jousella porukkaa johtamaan. Commander Reaver bow:lla on myrkkyä pikkupeleissä mitä tahansa vastaan.
Ja boltterit on must.
500 pisteeseen kaksi boksia silver helmejä voi olla yliampuvaa. Pisteraja tulee hetkessä vastaan.
Lisäksi 500 pisteen peleissä käytetään usein Border Patrol -sääntöjä, jolloin armeija tarvitsee 10 miehen suuruisen ryhmän jalkaväkeä. Ryhmä haltiakeihäitä voisi olla ihan ok ostos.
Ja muutenkin reilua vastustajalle. Kyllä sinne armeijaan voi aina edes sen yhden spearmenblokin mahduttaa.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 19:34
Kirjoittaja Kelf
500 pisteen armeijaan commander ratsulla,lancella,shieldillä,heavy armorilla,helm of fortunella ja guardian phoenixillä (147P), 15 ryhmä keihäitä (195P) ja 5 silveriä (150P). Pisteitä tulee 492 ja rahaa kuluu 60 euroa, jos tekee silver helmistä vaikka High elffien armybookissa olevan hienon mustan commanderin niinkuin minä.

Lähetetty: Ti 09.05.2006 19:52
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Kelffi kirjoitti:500 pisteen armeijaan commander ratsulla,lancella,shieldillä,heavy armorilla,helm of fortunella ja guardian phoenixillä (147P), 15 ryhmä keihäitä (195P) ja 5 silveriä (150P). Pisteitä tulee 492 ja rahaa kuluu 60 euroa, jos tekee silver helmistä vaikka High elffien armybookissa olevan hienon mustan commanderin niinkuin minä.

Meinaatko siis konffaamalla yhtä Silver Helmiä? Onko siihen armybookissa ohjeet? (ostan sen vasta aikaisintaan viikonloppuna)
Kiitos muuten, Kelffi!
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:19
Kirjoittaja Kelf
The Helffipelaaja kirjoitti:Kelffi kirjoitti:500 pisteen armeijaan commander ratsulla,lancella,shieldillä,heavy armorilla,helm of fortunella ja guardian phoenixillä (147P), 15 ryhmä keihäitä (195P) ja 5 silveriä (150P). Pisteitä tulee 492 ja rahaa kuluu 60 euroa, jos tekee silver helmistä vaikka High elffien armybookissa olevan hienon mustan commanderin niinkuin minä.

Meinaatko siis konffaamalla yhtä Silver Helmiä? Onko siihen armybookissa ohjeet? (ostan sen vasta aikaisintaan viikonloppuna)
Kiitos muuten, Kelffi!
Etsit melko keskeltä armeijakirjaa hienoja värillisiä kuvia, siellä pitäisi olla
Commander Althamon's war host. Commanderia ei siis tarvitse rukata millään tavalla, kunhan maalaat sen eri tavalla kuin muut shelmit, ja laitat lancen tilalle sille miekan käteen.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:26
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Ja sellainen miekka löytyy Silver Helms- paketista?
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:27
Kirjoittaja Kelf
The Helffipelaaja kirjoitti:Ja sellainen miekka löytyy Silver Helms- paketista?
Kyllä, kaikki tarvittava löytyy sieltä. Mitään ei tarvitse ostaa erikseen.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:37
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Kuuluisi maalaus- osioon, mutta en tälläisen pikkuseikan takia uutta topiccia aloita.
Eli, millä lakkalla Helffeistä yleensä ottaen tulee paremman näköisiä? Kiiltävällä vai matalla?
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:37
Kirjoittaja Karu
Ja haltioilta löytyy niin paljon muovisia osia, että Spearmen- tai archer-sprueista jääviä ylijäämäosia voi käyttää tehdäkseen commanderistaan vieläkin persoonallisemman.
500pts:een kannattanee tosiaan kasata tuo Kelffin esimerkki, toimiva ja sopivan helppo pelattava. Siitä kannattaa lähteä kasvattelemaan armeijaa maagilla, bolttiksilla ja kärryillä.
Suurhaltiain tehokkain aloittelija-ansa ovat phoenix guardit. Rahaa nappeihin uppoaa vimmatusti, mutta kentällä kaartilaiset lähinnä kuolevat ja häviävät. Näitä en suosittelisi ainakaan alkuun.
Jos jalkaväkeä tahdoot armeijaasi, ovat Swordmasterit paras vaihtoehto. Ws 6 ja iniativen mukaan lyövät great weaponit ovat rautaa. White lionitkin voivat osaavamman pelaajan käsissä olla ihan näppäriä, mutta vievät paikkoja kotkilta ja bolttiksilta. Kotkat tosiaan ovat erittäin käyttökelpoisia.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 20:42
Kirjoittaja Kelf
Karu kirjoitti:Jos jalkaväkeä tahdoot armeijaasi, ovat Swordmasterit paras vaihtoehto. Ws 6 ja iniativen mukaan lyövät great weaponit ovat rautaa. White lionitkin voivat osaavamman pelaajan käsissä olla ihan näppäriä, mutta vievät paikkoja kotkilta ja bolttiksilta. Kotkat tosiaan ovat erittäin käyttökelpoisia.
Minusta kannattavin jalkaväkiyksikkö on spearmanit. Osaavathan ne mannetkin tapella,ja kovaa jos osuvat. Mutta spearit iskevät 2-3 rivistä jolloin ne niittävät kiitettävästi rank&fileä kumoon. Jos swordiksien eturivi ei osu niin kallis yksikkö saattaa juosta vihun staattisen reson takia karkuun.
PS. Lion guard-honourin laitto commanderille muuttaa jellonat speciaaliksi, jolloin ottaisin näitä mielummin kuin swordmastereita.
Lähetetty: Ti 09.05.2006 21:06
Kirjoittaja Karu
Olen edelleen sillä kannalla, että Swordmasterit ovat miltei kaikissa tapauksissa White Lioneita parempia. Ainoastaan tilanteissa, joissa vastustajalla on t4, ovat White Lionit ratkaisevasti parempia. Metsien läpi liikkuminen on harvoin tarpeellista, kaikilla kentillä kun metsää ei niin paljoa olekaan. Ja kenraalin pitäminen näissä on kannattavaa ainoastaan silloin, jos suurin osa muustakin armeijasta kulkee jalan. Olivat 'lionit sitten spesiaaleja tai eivät, ovat miekkamestarit miltei aina parempia.
Lähetetty: Ke 10.05.2006 16:41
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Ja muuten, milloin Helffien armybook uudistettiin viimeksi ja milloin sitä tullaan uudistamaan seuraavaksi?
Lähetetty: Ke 10.05.2006 16:43
Kirjoittaja Karu
Kirja taidettiin uudistaa uuden vuosituhannen alussa (2001? 2002?). Uutta tuskin pariin vuoteen tulee, joten ihan rauhassa voit tämän edition vihkosen ostaa.
Lähetetty: Ke 10.05.2006 17:25
Kirjoittaja Thrag
Joku huhu väitti että jo vuonna 2007 tulisi mutta nykyinen kirja kannattaa silti ehdottomasti ostaa varsinkin, kun varmaa tietoa ei ole.
Ja figuhankinnoista sen verran että kotkat ovat ihan kivoja, varsinkin pienemmissä (ja myös isommissa) peleissä häiritsevät vastustajaa mukavasti. Ja commander reaverbowilla kotkan selässä on todella käyttökelpoinen.
Lähetetty: La 13.05.2006 21:35
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Elikkä, kuten nimimerkistä ja allekirjoituksesta näkee, aloitankin Helffien sijasta keräämään Delffejä. Eli voisitteko lukottaa tämän, ettei joku erehdy vielä lähettelemään tänne viestejä.
KapuEdit: Voimme.