Giantin base
Lähetetty: Ti 09.05.2006 17:49
Mikä on giantin base?
Se hän on ollu 50x50 mutta onko se muuttumassa tuon uuden giantin myötä??
Se hän on ollu 50x50 mutta onko se muuttumassa tuon uuden giantin myötä??
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Ääh. Heti kun uusi base size chart vaihtuu niin tuo on huijaamista.Lord Mikke kirjoitti:Ööh, siis tarkoitan sitä että vanhemman giantin basen koko on pienempi, mutta saat pitää sen siinä koossa kuin se oli kun sait sen, koska se on vain vanha versio.
Niin, siis tällä hetkellähän uuden jättiläisen base on huijaamista, koska se ei ole sääntöjen vaatimusten mukainen large monster base.Nazreg Moonsinger kirjoitti:Ääh. Heti kun uusi base size chart vaihtuu niin tuo on huijaamista.Lord Mikke kirjoitti:Ööh, siis tarkoitan sitä että vanhemman giantin basen koko on pienempi, mutta saat pitää sen siinä koossa kuin se oli kun sait sen, koska se on vain vanha versio.
Täysin totta. Eivät sitten voineet muuttaa base sizea samantien tietenkään, että olisi edes vähän helpompaa setviä tätä.The Captain kirjoitti:Niin, siis tällä hetkellähän uuden jättiläisen base on huijaamista, koska se ei ole sääntöjen vaatimusten mukainen large monster base.Nazreg Moonsinger kirjoitti:Ääh. Heti kun uusi base size chart vaihtuu niin tuo on huijaamista.Lord Mikke kirjoitti:Ööh, siis tarkoitan sitä että vanhemman giantin basen koko on pienempi, mutta saat pitää sen siinä koossa kuin se oli kun sait sen, koska se on vain vanha versio.
Oivoi.. Hyvä juttu sinänsä sääntöjen kannalta, pienimuotoisesti heikentää monstereita, mutta.. Erittäin huono juttu jo olemassaolevien figujen kannalta.Slugger kirjoitti:Lisäksi huhujen mukaan, uudessa edikassa myös lohikärmekset ja mahd. muut isot möröt saavat samanlaisen basen kuin gigantti.
Itseasiassa. Tosin eräs tuntemani pelaaja pelaa wraithlordilla, jolla on vanhempi base, Ja kun sitä vertaa nykyiseen, niin on se vaan aika ärsyttävää.flagu kirjoitti: Se oli "tavallaan" retorinen kysymys. Noinhan tehdään esim. silloin, kun halutaan ärsyttää vastustajaa ja tuskin se sitä edes ärsyttää.