Sivu 1/1
Skaven assasin poppoo
Lähetetty: La 13.05.2006 22:00
Kirjoittaja Sheikki
Eli ajattelin luoda skaveneistä periaatteessa kokonaan Clan Eshiniin perustuvan, aluksi 1000pts. joukon. Eli listaan sisältyisi pakolliset joukot (clani rotat ja general) ja loput olisivatkin skirmish / scout joukkoja. Tietenkin mukana olisi myös assasin. Kysymyksenä kuuluukin, tulisiko tämä joukko koskaan toimimaan pelillisesti?
Lähetetty: La 13.05.2006 22:12
Kirjoittaja Sir_Jarkko
Lähdetään nyt vaikka siitä liikkeelle että Eshinin Storm of Chaos lista pieksi Empiren armeijan, jossa oli muistaneeksi kaksi tyykiä, Hellblaster ja muutama White Wolf Knight, massakoimalla. Ja sikäli mikäli muistan, Eshineillä ei löytynyt YHTÄÄN rank&file joukkoja, pelkästään skirmaajia.
Lähetetty: La 13.05.2006 22:46
Kirjoittaja Sheikki
Niin, mutta jos pelaa tavallisella kirjalla ( ei storm of chaos) niin joutuu ottamaan niitä clanrottia... Mutta hyäv jos ne pärjäävät...

Lähetetty: La 13.05.2006 23:11
Kirjoittaja Warp
No, itse olen eshinillä pelannut tässä melkoisen kauan ja ihan hyvin ovat minulla toimineet. All-skirmish armeijalla siis. Miksi et muuten käyttäisi storm of chaos listaa, kun se on ihan virallinenkin? Ja paljon tyylikkäämpi

myöskin se 100 ylimääräistä victorypointtia jokaisesta tapetusta characterista on voittanut minulle monta peliä.
Eshinillä pelaaminen vaatii kyllä totuttelemista ja todella taktinen armeijahan se on liikkumisensa vuoksi. Itse olen kuitenkin todella tykästynyt tähän listaan. vaikka alussa hävisinkin kaikki pelit, on voittoprosentti siirtynyt nyttemin kokemuksen myötä siirtynyt enemmän plussan puolelle. Vaikka niinhän se on, että näin kaveriporukalla pelatessa mikä tahansa armeija leimataan juustoksi kun sillä vähänkin oppii kunnolla pelaamaan. Näin siis armeijalla, jossa ei ole yhtään armour savea

Eli strom of chaos-listaa suosittelen, itselläni on ainakin ollut hauskaa karvaisilla ninjoilla örveltäessä
niin ja tässä se lista
http://stormofchaos.uk.games-workshop.c ... _eshin.pdf
Lähetetty: La 13.05.2006 23:31
Kirjoittaja Arathon
Siis tuommoisen Storm of Chaos listan kanssa voi mennä mihin tahansa turnaukseen ja kukaan ei valita? O_O Mielenkiintoista

Lähetetty: La 13.05.2006 23:49
Kirjoittaja Warp
Arathon kirjoitti:Siis tuommoisen Storm of Chaos listan kanssa voi mennä mihin tahansa turnaukseen ja kukaan ei valita? O_O Mielenkiintoista

No, vielä ainakin. Tässä vähän aikaa sitten joku geeveen tyyppi ilmoitti jotain siitä, että seiskaedikassa nämä SoC-listat ei enää olisi turnauksissa laillisia. GW:n virallisissa turneissa siis, kattoo sitten mitä näille vähemmän virallisille käy SoCin suhteen
Lähetetty: Su 14.05.2006 09:58
Kirjoittaja Sheikki
eli voin ruveta käyttämään (ainakin toistaiseksi) virallisesti SoC listaa. Haluaisin kyllä, että lista olisi "laillinen" vielä seiskaedikankin myötä.. muuten joutuu ostamaan niitä clanrottia... :S Jos skaven kirjan mukaan tekee, niin "assasin tunnelma" vähän tippuu niitten "tavallisten" unittien myötä.
Lähetetty: Su 14.05.2006 10:15
Kirjoittaja Deetwo
Aika typerä veto sanon minä, mutta käsittääkseni tällä hetkellä suomen turnauksissa on kaikissa sallittuja..
En usko että täällä ruvetaan kieltämään jatkossakaan, paitsi ehkä sitten Scand GTssä.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 09:41
Kirjoittaja Zerath
Noh, mielestäni Eshin poppoo on ainakin tyylikäs jos ei muuten. Pelitehokkuus on vähän niin ja näin. Listalla voi napsia vastustajan sankarit ja juosta loppupelin karkuun ja voittaa hyvin mielin minorilla. Ainahan tämäkään ei tietysti onnistu. Ja kyllä pienet yksiköt saa myös jyrättyä. Jos vastaan kuitenkin sattuu tulemaan isompi kasa peltipurkkeja tai muuten vaan kovan armosaven omaavia häiskiä, ollaan Eshineillä vähän sormi suussa. Siinähän sitten heittelet warppiheittotähtiä. Tosin, eihän vihollinen sinun rottakoplaa kiinni saa.
Se yöhyökkäys sääntö on kyllä hupaisa, mutta huomattavasti tehokkaampi jos sinä saat aloittaa. Miksikö? No hupaisaahan se on laittaa yksiköitä 8" päähän vihollisesta kun tiedät että ne näkee vain 6" omalla vuorollaan. Vaikka antaahan se suurta suojaa tulitukselta muutenkin.
Mitä minä olen pelannut SoC rottajengillä, niin plussaa triadeista, CC skitterleapista, master assassinista (3d6+1 flee!) ja 2k pelin pakolliset coret voit kuitata 75:lla pisteellä

Armoreita ei löydy, ja ei oikeasti sitä kovaa streenaakaan oikein. Kovat armorit ovat siis ongelma. Tyylikäs lista, ja ihan hauska pelata. Lisäksi kun konvertoit night runner loodan sisältöä kunnialla niin tyyliä löytyy.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 10:19
Kirjoittaja Sheikki
Selvä! Kiitos vastauksista. Onko se varmaa, että SoC listata menevät epävirallisiksi 7. edikan myötä? Ja monessako paikassa ne killetään, eli voinko esim pelata jossakin Suomen turnauksessa / kavereiden kanssa sillä listalla silti?
Lähetetty: Ma 15.05.2006 10:30
Kirjoittaja jullevi
Sheikki kirjoitti:Selvä! Kiitos vastauksista. Onko se varmaa, että SoC listata menevät epävirallisiksi 7. edikan myötä?
Ei varmaa, mutta mahdollista.
Sheikki kirjoitti:Ja monessako paikassa ne killetään, eli voinko esim pelata jossakin Suomen turnauksessa / kavereiden kanssa sillä listalla silti?
Riippuu ihan siitä mitä turnausjärjestäjät päättävät. Ei olisi uutta, että virallisia listoja kielletään tai epävirallisia sallitaan, tosin en muista että suomessa olisi ensin mainittua juurikaan harrastettu.
Kaveripeleissä kaikki on "opponents approval".
Lähetetty: Ma 15.05.2006 16:06
Kirjoittaja Ratovaari
jullevi kirjoitti:Kaveripeleissä kaikki on "opponents approval".
Tarkoitat varmaan että kaikki mikä ei ole uusimmassa armeijakirjassa on opponents approval?
Lähetetty: Ma 15.05.2006 16:11
Kirjoittaja Wizzbang
Et sinä kaveriasi voi pakottaa pelaamaan, joten kaikki on opponents approval.