Sivu 1/1

Mirkwood ja Rhun-Mordor listat

Lähetetty: To 18.05.2006 16:11
Kirjoittaja Elrohir
Hyvät:

Sankarit:

Thranduil 90

Legolas (horse, armour, elven cloak) 110

Sotilaat:

2 Sentinels 50

1 Mirkwood elf (blade, elven cloak, throwing daggers) 15

5 Mirkwood elfs (bows) 45

5 Mirkwood elfs (bows, spears) 50

13 Mirkwood elfs (blades, throwing daggers) 130

15 Mirkwood elf (spears) 120

43 Ukkoa, 14 jousta (ampuu kuitenkin 16 kertaa), 6 mahtia ja 610 pts.


Pahat:


Anti-Sankarit:

Khamul (armoured horse) 135

1 Reskor the Orc Captain (shield) 45

1 Negash the Easterling Captain (shield) 55

Sotilaat:

6 Warg Riders (shields) 78

12 Morannon Orcs (shield) 96

12 Mordor Orcs (spears) 72

10 Easterling Warriors (spears, shields) 100

1 "Reskor's personal bodyguard" (=Morannon Orc w/shield, spear) 9

44 ukkoa, 0 jousta, 6 mahtia ja 590pts.

Tällaista tällä kertaa, pahisarmeija on miltein valmis, mutta hyviksiä ei ole vielä yhtään.

Listat ovat mielestäni aika kovia, vaikka pahiksilta ei löydykkään ampumista ja hyviksillä on aika alhaiset deffat.

Hyviksistä tarkemmin, listan pitäisi toimia piiritetyssä, sillä ratsain liikkuva Legolas ja Sentinelit torvineen hoitavat vastaustajan heron luultavasti hetkessä, tietenkin hieman riippuen sankarista, mutta kapteenit pitäisi mennä helpolla, olivat ne ratsain tai ei.Legolasilla on muuten haltiaviitta ihan vain sen takia, että 200 "sankaripistettä" tulevat täyteen.Hyvislistassa on myös "wannabee sentinel" eli tuo boostattu Synkmetsän haltia, millä ei luultavasti ole kumminkaan suurta painoarvoa.Sentinelien "rohkeuslaulu" auttaa pääsemään rohkeustesteistä läpi, varsinkin kun temppua käyttää sankareihin.

Pahikset ovat aika julman oloisia, sillä kolmen rivin muodostelma on aika paha ja vielä kun edessä on Morannonin örkki niin ei vastustajalle hyvää seuraa.Taistelujen häviäminen onkin sitten kurjempi juttu, mutta deffa 6:lla pitäisi selviytyä ehkä kerran.Khamulin johtama ratsuväki saattaa tuottaa nenän nyrpistyksiä, kun ajatellaan Khamulin johtavan vain itäläisiä, mutta sormusaavehan sekin on.

Kommenttia vaan tulemaan.

E&Edit:Pistin viimeiset 9 pojoa örkki kapteenini bodyguardiin.

Lähetetty: To 18.05.2006 16:43
Kirjoittaja Klonkku
Ota yhdeltä Warg Riderilta kilpi pois niin sinulla on kymmenen pistettä jäljellä joilla otat Orc Captainille Wargin.

edit: Eikös Legolasin kuuluisi olla 5pts kalliimpi?

Lähetetty: To 18.05.2006 17:29
Kirjoittaja Elrohir
Niin, se onkin ainoa muutos, mitä en varmaan ole tekemässä, sillä olen konvertoinut mielestäni aivan upean kävelevän örkki kapteenin ja haluan päästä käyttämään sitä.Tekosyyn kuuloinen, mutta haluen kapteenin pysyvän jalkaisin.

Hukat

Lähetetty: To 18.05.2006 22:13
Kirjoittaja Ruispöllö
Korvaa ne hukat Mordorin kirvesurukeilla niin saat massaa ja lisävoimaa.

Lähetetty: To 18.05.2006 22:38
Kirjoittaja Elrohir
En kyllä usko massan kasvavan pätkän vertaa ja moranonit ovat jo aika kovia.

Lähetetty: La 20.05.2006 15:08
Kirjoittaja Elrohir
Kaipaisin vielä lisää kommenttia...