"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

WIP Rackham Ophidian Slave

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

WIP Rackham Ophidian Slave

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Terve.

Aloin opetella maalaamaan, ei sitä kuivaharjausta enää kestänyt...

Tässä on Rackhamin ophidilaisten orjan selkä (ainut kutakuinkin onnistunut kuva, vähän kuvankädettelyohjelmalla vielä tuunailtu). Metallit boltgun metallia ja brazen brassia, pää vielä pohjamaalissa mutta valkeaksi aion, iho tehty dark angels greeni pohjalla ja päälle dwarf flessiä, kommando khakia ja vaalennettua kommando khakia. Väliin jos toiseen on huuhtaistu catachan greenillä. Rätti on ihan liche purplea.

Punainen läntti on polttomerkki, mutta en keksi miten sen tekisi valmiiksi.

Olisi kiva kuulla vähän (lempeitä :)) arvioita ja ideoita, miten lähteä jatkamaan tai korjailemaan.
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Ensinnäkin kuva on melko epätarkka ja rakeinen. Kyllä tuosta silti saa yleiskuvan figusta, jonka pohjalta annan muutaman parannusvinkin jos sopii.

Figu kaipaa kontrastia. Nyt kaikki värit ovat kylmiä ja yleisfiilis on lattea. Lisäämällä vaatteeseen enemmän punaista, laittamalla hiuksiin jotain lämmintä väriä tai yksityiskohtiin lämmintä ruskeaa parantaisi yleiskuvaa. Tuo veri on oiva yksityiskohta.

Metallit ovat ihan mukiinmenevän näköisiä, kuvasta on vaikeaa muuta sanoa. Mielenkiintoa voisi tuoda eri värisillä washeilla varoivaisesti sävyttämällä. Vihreä tai liila olisi jänniä värejä. Myös pelkkä punaruskea tuomaan ruosteen tuntua sopiviin koloihin ja miekan terän juureen olisi hyvä.

Pronssi kaipaa hieman väriä. Punainen washi ja hennosti kullalla korostus pariin kohtaan olisi oiva lisä. Vihreätäkin voi koittaa, jos tahtoo hapettumia. Kullalla saa hyvin väriä metalleihin, kunhan käyttää tätä harkiten ja vähän kerrallaan.

Beissi on makea, onko toi jonkinlaisesta stuffista väännetty?

Oikein hyvä pelifigu ja hienoa, että maalaaja viitsii kokeilla uusia tekniikoita.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Kiitos neuvoista ja kehuista.

Kuvat otettiin suht kaukaa, ihmettelin mutta kaveri vakuutti että on semmoiset resoluutiot ettei pitäisi haitata... väärässä kai oltiin sitten. Vai lieneekö irfanview vähän liian halppis muokkain tähän hommaan.

Hainkin vähän kylmää fiilistä, kyse on sentään ophideista. :) Lämpimämpiä värejä voisin kuvitella lisääväni muutamaan panssariremmiin mitä muutamasta välistä pilkistää, punaruskea kelvannee? Pupilleihin (sitten kun ne maalaan) voisi kehittää jotain todella kipeää, oranssia vaikka.

Ei ole verta, vaan (keskeneräinen) polttomerkki. Jotain ruskehtavaa huuhtelua ja vähän kirkkaampaa punaista siihen kai voisi heittää?

Niin no metallit nyt ovat vähän hutkaisten tehtyjä... kaikkia koukeroita vaan ei jaksanut sipeltää viimeisen päälle. Pronssin suhteen menettelen ehdottomasti kuten neuvoit.

Alusta on karkeimman lajin milliputista nyplätty. Ajatuksena olisi laittaa vähän realistic wateria tai vastaavaa rakoihin, ja ehkä vähän jotain sammalta vihreällä tuputtelemalla. Maalaus codex greytä ja päälle vallejon wolf greytä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”