Sivu 1/1

Plamaa kersantille kätösiin?

Lähetetty: Ma 05.06.2006 13:53
Kirjoittaja Jamo
Voinko laittaa Space Marine Tactical Squadin kersantille sahamiekan ja plasmapistoolin, vai onko sen pakko olla se boltpistooli?

Re: Plamaa kersantille kätösiin?

Lähetetty: Ma 05.06.2006 13:58
Kirjoittaja Deetwo
Jamo kirjoitti:Voinko laittaa Space Marine Tactical Squadin kersantille sahamiekan ja plasmapistoolin, vai onko sen pakko olla se boltpistooli?
Veteraanikersantille voi ostaa armorystä plasmapistoolin.. Tavallinen ei sellaista saa.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:15
Kirjoittaja Samsson
Nykyään (kuulema) ei ole Veteraanikersantteja vaan kersantit joilla on Terminator Honoursit. (Yritin viime viikolla selittää tätä samaa just aloittaneelle Marine pelaajalle. Homma kaatui siihen ettei hän tuntenut käsitystä Veteraanikessu) Honoursia omaava kersantti saa ostaa Wargear osiosta Plasma pistoolin itselleen.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:17
Kirjoittaja Coridus
Huomasin saman asian itsekin turneen jälkeen. Lisähuomiona että mariiniryhmillä jolla on Honour-kessu ei ole Ld9 kuten ennen, vaan pelkkä kasi.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:23
Kirjoittaja Tom_Gore
Pah. Kyllä ne honourit edelleen nostaa liipan 9:ään.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:28
Kirjoittaja Samsson
Tom_Gore kirjoitti:Pah. Kyllä ne honourit edelleen nostaa liipan 9:ään.
Ei noin voi sanoa... Honoursit eivät ennen nostaneet Ld:tä, mutta nyt ostettuna "taviskessulle" nostava. Ennen vanhaa Termis honoursit nostivat vain Attackit yhdellä.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:28
Kirjoittaja Half-breed
Tom_Gore kirjoitti:Pah. Kyllä ne honourit edelleen nostaa liipan 9:ään.
Juh Honourin säännöissä lukee:
Marsucodeksi kirjoitti:In addittion its leadership characterist is increased to 9 if originaly lower.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:30
Kirjoittaja Coridus
Katos. Kumma kun siirtelevät noin sääntöjä paikasta toiseen. Sry, my bad.

Lähetetty: Ma 05.06.2006 14:32
Kirjoittaja Tom_Gore
Samsson kirjoitti:Ei noin voi sanoa... Honoursit eivät ennen nostaneet Ld:tä, mutta nyt ostettuna "taviskessulle" nostava. Ennen vanhaa Termis honoursit nostivat vain Attackit yhdellä.
Pahoittelen. Joka tapauksessa siis mariiniryhmä jossa on honourit omistava kessu hengissä käyttää hänen Ld-arvoaan, joka on siis 9. Poikkeuksena psyykkiset voimat jotka kohdistetaan suoraan johonkin ryhmän jäseneen. Ja tietenkin jos kentällä on Master, voi käyttää hänen Ld10:ään.

Ja tosiaan tuo kessun liipan käyttöä ei ole erikseen BBB:ssä mainittu, joten:
WH Forums 40k FAQ kirjoitti: Post by Steve P:

Yes, we had taken it for granted. We were wrong to have done so and no one spotted it. We failed to make it clear and we realise it was a mistake.

Units use their highest leadership value for all leadership/moral tests. It's in the forthcoming FAQ.

Lähetetty: Ti 06.06.2006 11:40
Kirjoittaja The Captain
Tom_Gore kirjoitti:
WH Forums 40k FAQ kirjoitti: It's in the forthcoming FAQ.
It's in the what?

Miksi tämä muuten ei ollut Perusteissa?
EDIT: Ja fluffissa ne ovat yhä veteran sergeanteja.

Lähetetty: La 10.06.2006 07:08
Kirjoittaja Cannonball
tulevassa Frequently Asked Questioneissa. Forthcoming on jotain, joka on tulossa joskus tulevaisuudessa, muttei ihan vielä/heti.

Lähetetty: La 10.06.2006 14:20
Kirjoittaja Half-breed
Cannonball kirjoitti:tulevassa Frequently Asked Questioneissa. Forthcoming on jotain, joka on tulossa joskus tulevaisuudessa, muttei ihan vielä/heti.
Kapu ei ihan tuota meinannut, vaan sitä, että pian olisi tulossa uusi FAQ.

Mitä on tapahtunut GW:lle ja mikä tämä uusi yhtiö on?

Lähetetty: Su 11.06.2006 14:20
Kirjoittaja Tom_Gore
Noh tuo viesti on ollut siellä foorumilla jo yli vuoden. Don't hold your breath...