Sivu 1/1

Dispell scrollin pisteet victory pointteja laskettaessa

Lähetetty: Pe 09.06.2006 19:35
Kirjoittaja Karl Van Dieter
Niin, miten se nyt olikaan, jos velho on kerennyt käyttää rullansa, niin eihän vastustaja silloin saa niistä pisteitä, vai?

Oli tässä taannoin yksi peli ja tuli vastaan tällainen tilanne ja kuinka ollakkaan, iski black outti, että mites se nyt olikaan. Sovittiin, että koska kääröt oli jo käytetty niin niistä ei pisteitä jaeltu, mutta menikö oikein?

Ja Punaista raamattua selatessakaan ei osunut silmään, miten se sääntö oikein meni.

Kiitokset jo etukäteen.

Laitetaan nyt toinenkin kysymys liittyen kertakäyttöisiin maagisiin kaluihin, lasketaanko niistä pisteitä silloin kun ne on jo käytetty, oletan että ei mutta varmistelen vain.

Lähetetty: Pe 09.06.2006 19:47
Kirjoittaja Samuli.H
Dispel scrolleista sun muista ei saa vastustaja pisteitä, vaikka ne olisivatkin käytetty, koska ne sisältyvät velhon hintaan. Jos taas tyyppi jolla scrollit ovat kupsahtaa, niin luonnollisesti vihu saa pisteet niistä scrolleista.

Lähetetty: Pe 09.06.2006 19:48
Kirjoittaja Murhe
Victory pointteja saa maagin hinnan mukaan ja maagiset vermeet nostavat hintaa riippumatta onko ne loppuunkäytettyjä tai tuhottuja magialla.

Lähetetty: Pe 09.06.2006 20:29
Kirjoittaja Karl Van Dieter
Ok, hyvä muistaa jatkossa, vaikka jotenkin tuntuu loogisesti ajatellen omituiselta, kun eihän se ukkeli enää omista niitä kaluja jos oli ne käyttänyt, mutta eihän faba nyt ennenkään ole logiikkaan pohjannut joissakin jutuissa, joten miksi nytkään. Mutta kiitokset kuitenkin vastauksista!

Lähetetty: Pe 09.06.2006 22:24
Kirjoittaja Murhe
Loogisesti ottaen maagi on sitä mahtavampi mitä enemmän maagisia vermeitä omistaa ja pystyy niitä kentälle rahtaamaan. Siitä maksetaan pisteitä. Mitä voimakkaampi maagi kellistetään sitä enemmän siitä irtoaa victory pointeja. Olisi vallan hullua, jos taikakääröt pitäisi polttaa mahdollisimman nopeasti, ettei niistä irtoaisi vastustajalle pisteitä.

Lähetetty: La 10.06.2006 11:48
Kirjoittaja Karl Van Dieter
Murhe kirjoitti:Loogisesti ottaen maagi on sitä mahtavampi mitä enemmän maagisia vermeitä omistaa ja pystyy niitä kentälle rahtaamaan. Siitä maksetaan pisteitä. Mitä voimakkaampi maagi kellistetään sitä enemmän siitä irtoaa victory pointeja. Olisi vallan hullua, jos taikakääröt pitäisi polttaa mahdollisimman nopeasti, ettei niistä irtoaisi vastustajalle pisteitä.
Totta tuokin kyllä, ja parempihan se noin päin on kuin miten itse sen ajattelin. Kyseisessä matsissa olin se joka hävisi ne pisteet, niistä kääröistä, mutta koska en ollut varma niin oli parempi ratkaista tilanne vastustajan hyväksi kuin omaksi, josta olisi kenties voinut tulla kränää. Aika oli silloin vähän kortilla, enkä jaksanut alkaa kirjaa selailemaan, että miten se oikeasti meni. =)