Sivu 1/1

pbbl rosteri

Lähetetty: La 10.06.2006 20:53
Kirjoittaja Datsi
totanoin... tuli tässä pari viikkoa sitten alotettua bloodbowlin pbbl versio ja kyselisin että pelaako kukaan pbbällää ja nos joku pelaa niin mikä on mielipiteenne rosterista?


KALEVALA GOBLINS
10goblins
1pogoer
1fanatic
1bombardier
1looney
1troll

FANFACTOR6
RE-ROLL4

=1000000


niin tossa olis tarkotuksena olis pelata epäreilusti ja ottaa turpaan...
odotan vastauksia!
kiitos.
(toivottavasti joku pelaa pbbl:versiota)

Re: pbbl rosteri

Lähetetty: Ma 12.06.2006 10:17
Kirjoittaja The Captain
Henk.koht. oma BB-harrastus loppuu siihen, kun missään ei enää pelata muilla kuin PBBL:n säännöillä. Sen verta väärään suuntaan on painotus menossa.

Fan Factor kai sitä rahaa edelleen toi tuossa väärässä BB:ssäkin, eli dumppaa aluksi ne cheerleaderit ja apuvalmentajat ja osta korkeampi FF.

Lähetetty: Ma 12.06.2006 15:36
Kirjoittaja karhu
Cheerleaderit ja assistan coachit ovat jokseenkin tarpeettomia alussa, hassaa rahasi mieluummin fan factoriin. Kaksi trolliakin on ihan kiva juttu. Ja minkäköhän takia sinulla on noinkin paljon porukkaa? Kai tiesit että kerrallaan kentällä voi olla 11 hahmoa/puoli.

Saannen kysyä mistä tuo lyhenne PBBL tulee?

Lähetetty: Ma 12.06.2006 17:45
Kirjoittaja tneva82
Esko kirjoitti:Saannen kysyä mistä tuo lyhenne PBBL tulee?
Perbetual Blood Bowl League. Vaihtoehtoinen liigasääntökokoelma blood bowliin.

Mihin liittyen voisiko Captain selittää mikä niissä on noin karmeata? En ole kokeillut sitä saati perehtynyt syvällisesti mutta ei se vaikuta niin pahalta. Ja parannuksiakin on, esmes niggle ei ole enää käytännössä sama kuin retired.

Lähetetty: Ti 13.06.2006 12:20
Kirjoittaja The Captain
tneva82 kirjoitti: Mihin liittyen voisiko Captain selittää mikä niissä on noin karmeata? En ole kokeillut sitä saati perehtynyt syvällisesti mutta ei se vaikuta niin pahalta. Ja parannuksiakin on, esmes niggle ei ole enää käytännössä sama kuin retired.
Tarkoitus on kirjoittaa jossain vaiheessa syvällisempikin analyysi aiheesta, mutta muutos potkii pahasti päähän tiettyjä joukkueita ja antaa lisää mannaa toisille. Lähinnä pelin painopiste muuttuu väkivaltaisempaan suuntaan ja casualty-pitoisemmaksi, kiitos esim. NI-muutoksen (harvoin muuten hyvää pelaajaa assariksi heitän, vaikka vähän nilkuttaisikin - huonoista joutaa luopuakin), apoteekkarin heikennyksen ja erilaisten kivojen taitojen - hii, ei enää jäädä kiinni foulaamisesta, saadaan blodge-haltiat wrestlellä nurin potkittavaksi, jne. JA eräät mättöjoukkueet, kuten Kaaos, osaavat korvata ketteryyden puutteensa mutaatioilla ilman tuplien heittoa advance rolliin. Taitojoukkueet eivät voiman puutettaan korvaa millään, hakkausjoukkueet taas pääsevät taidoilla kiertämään omat vajavuutensa.

Jos haluan pelata väkivaltapelejä, pelaan vaikka Mordheimia. BB:ssä minua on eniten viehättänyt taitojoukkueiden pallopeli - mikä on kauniimpaa kuin kahden kokeneen haltiajoukkueen yhteenotto?

Lähetetty: Ti 13.06.2006 12:56
Kirjoittaja Datsi
Esko kirjoitti:minkäköhän takia sinulla on noinkin paljon porukkaa? Kai tiesit että kerrallaan kentällä voi olla 11 hahmoa/puoli.

tiesin kyllä. mutta ota huomioon että mulla on neljä secret weaponia jotka menee aika nopeasti pois JA että ne on gobboja. ei ne niin paljoa kestä!!! mulla on suunnilleen toisella puoli ajalla tasan 11 pelaajaa kentällä 10 gobboa ja trolli ellen saa ostettua bribejä

tarkotuksena olis mennä johonkin turnaukseen (jos semmonen löytyy)
ja pelata siellä apon mää ostan hyvällä tuurilla ekan pelin jälkeen ja sitten säästän rahaa siihen toiseen trolliin

Lähetetty: Ti 13.06.2006 17:33
Kirjoittaja karhu
The Captain kirjoitti:Tarkoitus on kirjoittaa jossain vaiheessa syvällisempikin analyysi aiheesta, mutta muutos potkii pahasti päähän tiettyjä joukkueita ja antaa lisää mannaa toisille. Lähinnä pelin painopiste muuttuu väkivaltaisempaan suuntaan ja casualty-pitoisemmaksi
Mikä muutos? Vaihto LRB nelosesta vitoseen, vai? Ja Captain unohtaa yhden pikku seikan: Tappelemalla ei voiteta pelejä ellei onnistu telomaan vastustajan kaikkia pelaajia mikä on hyvin epätodennäköistä. Pelkän KO'd:in saaminen on niin vaikeaa että olen vetänyt piruetin kun olen örkkieni kanssa onnistunut sellaisen saamaan dead/injured:ista puhumattakaan.

Muuten, tässä samalla kysäsen että koska LRB 5 tulee virallisesti voimaan?

Lähetetty: Ti 13.06.2006 19:30
Kirjoittaja tneva82
o´dog kirjoitti:tiesin kyllä. mutta ota huomioon että mulla on neljä secret weaponia jotka menee aika nopeasti pois JA että ne on gobboja. ei ne niin paljoa kestä!!! mulla on suunnilleen toisella puoli ajalla tasan 11 pelaajaa kentällä 10 gobboa ja trolli ellen saa ostettua bribejä
Tuo on mainio pointti. Olen itsekkin kokeillut pataljoona laittomia aseita ja vaikka jengi on ollut täydet 16 kokoinen niin usein toisen puoliajan alkaessa saan olla tyytyväinen jos saan edes 10 heppua kentälle. 6-8 hyvin yleistä(juu toinen puoliaika onkin sitten yleensä karmeata jälkeä :D).

Varalle vaan pelaajia. Gobbot eivät kestä ja laittomat aseet potkitaan pihalle :D

Lähetetty: Ke 14.06.2006 00:36
Kirjoittaja Chukie
Esko kirjoitti:
The Captain kirjoitti:Tarkoitus on kirjoittaa jossain vaiheessa syvällisempikin analyysi aiheesta, mutta muutos potkii pahasti päähän tiettyjä joukkueita ja antaa lisää mannaa toisille. Lähinnä pelin painopiste muuttuu väkivaltaisempaan suuntaan ja casualty-pitoisemmaksi
Mikä muutos? Vaihto LRB nelosesta vitoseen, vai? Ja Captain unohtaa yhden pikku seikan: Tappelemalla ei voiteta pelejä ellei onnistu telomaan vastustajan kaikkia pelaajia mikä on hyvin epätodennäköistä. Pelkän KO'd:in saaminen on niin vaikeaa että olen vetänyt piruetin kun olen örkkieni kanssa onnistunut sellaisen saamaan dead/injured:ista puhumattakaan.

Muuten, tässä samalla kysäsen että koska LRB 5 tulee virallisesti voimaan?
Puhe oli nyt pBBl säännöistä, ei LRB 5:stä.

Omasta mielestäni tähän astiset muutokset ovat olleet vain parempaan suuntaan. 2. laitoksen aikana pelasin turnaukset ja liigat Kaaos tai Örkki joukkueilla vain sen takia, että turpaan vetäminen oli niin paljon tehokkaampaa. Ensimmäisen puoliajan pystyi helposti viettämään vastustajan pelaajia lahdatessa ja toisella puolikkaalla kentällä olikin hyvin tilaa tehdä tarvittavat td:t.

Nykyiset säännöt mahdollistavat pallon pelaamisen paljon paremmin, mutta pelkällä telomisella (ja sitä edesauttavilla skilleillä) pärjää vallan mainiosti. Wood elfien tavaramerkki taktiikka, eli dodgetaan pihalle vastustajan tackle zoneista, ei ole läheskään pommin varma. Päinvastoin, paremmat mahdollisuudet selvitä on 2d blockeilla block skillin kera. En siltikään väitä, että nykyään voisi keskittyä puhtaasti pelkkään takomiseen ja vielä voittaa matseja, vaikka nykyisellä foul-säännöllä välttääkin tuomion helpommin.

Parhaat joukkueet ovat nykyään tasapainoiset tiimit, jotka eivät ole keskittyneet liikaa kumpaankaan suuntaan. Mielestäni näin pitääkin olla, koska silloin jokaisen tyylisuunnan edustaja voi pelata haluamallaan tavalla.


Niin joo... joukkuettakin voisi kommentoida.

Pogo pois ja tilalle noku gobbo ja ylijämällä fan factoria. Raha ei ole pahitteeksi ja tulet tarvitsemaan sitä paljon kipeämmin kuin tunaroivaa wannabe-hyppyrottaa. Muutenkin joukkue näyttää aika pieneltä, jos ottaa huomioon ensimmäisen pelikatkon jälkeisen miehityksen pienuuden ja gobbojen taipumuksen vahingoittua ja vahingoittaa itseään. :)

Lähetetty: Ke 14.06.2006 09:44
Kirjoittaja The Captain
Esko kirjoitti:
The Captain kirjoitti:Tarkoitus on kirjoittaa jossain vaiheessa syvällisempikin analyysi aiheesta, mutta muutos potkii pahasti päähän tiettyjä joukkueita ja antaa lisää mannaa toisille. Lähinnä pelin painopiste muuttuu väkivaltaisempaan suuntaan ja casualty-pitoisemmaksi
Mikä muutos? Vaihto LRB nelosesta vitoseen, vai? Ja Captain unohtaa yhden pikku seikan: Tappelemalla ei voiteta pelejä ellei onnistu telomaan vastustajan kaikkia pelaajia mikä on hyvin epätodennäköistä.
En unohda. Muutaman avainpelaajankin telominen pelikelvottomaksi riittää. Sen jälkeen juoksijoilla on jo jokseenkin hankalampaa pelata. Pallopeli ei ole ihan toivotonta AG3 joukkueillakaan, nimim. "Kääpiöni ovat kuluvassa liigassa tehneet kolminkertaisen määrän COMP:eja verrattuna CAS:eihin", mutta voimattomilla joukkueilla ei ole jumalaisen noppatuurin lisäksi mitään keinoa pärjätä ihokontaktissa.

Lähetetty: Ke 14.06.2006 11:24
Kirjoittaja Datsi
Chukie kirjoitti:Pogo pois ja tilalle noku gobbo ja ylijämällä fan factoria. Raha ei ole pahitteeksi ja tulet tarvitsemaan sitä paljon kipeämmin kuin tunaroivaa wannabe-hyppyrottaa.
millä ylijäämärahalla? ne maksaa tasan saman verran ja kyllä se hyppyrotta on rahansa arvonen

Lähetetty: Pe 16.06.2006 07:37
Kirjoittaja Chukie
Niinpäs olikin. Vanhasta tottumuksesta muistelin, että pogogobbo maksaisi enemmän, kun itse on tullut lähinnä vain lukaistua nuo pBBl säännöt lävitse. Pahoittelen virhettäni.

Samalla hinnalla se ei ole hullumpi vaihtoehto. Tuo joukkue tarvitsee 4 Re-Rolliaankin (mm. hyppyrotta polttaa niitä ihan kivasti ;)), joten eipä tuossa juuri mitään ole tehtävissä. FF6 on vain aika pieni ja gobot kuolevaisia. Jos menetät ensimmäisessä matsissa monta pelaajaa, niin tilanteen korjaaminen jatkossa on hankalaa, ellei mahdotonta.