Sivu 1/1
Tarttesin tietoo hordes of chaosista
Lähetetty: Su 02.07.2006 21:21
Kirjoittaja stegadon
nii mitä kannattaa eka hommata hordeille?maaleja mutta mitä niistä?ja onko hordeilla mithän erikois juttui tai vastaavii ja tiedän että pithää hommata armybook.
Lähetetty: Su 02.07.2006 21:28
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Käypä katsomassa sivulta
http://www.games-workshop.com ja siellä mene Warhammer FaBa osastolta Hordes of Chaos-osastolle. Sieltä löydät eri kaaosjumalten joukkojen maalaustyylit. Ei niitä alkuun millintarkasti kannata noudattaa, sillä se vaatisi kymmenien eri maalejen ostamisen. Kurkkaa vaan minkälaisilta näyttävät.
Alkujoukoiksi ehkäpä boxi Chaos Warrioreita tai Chaos Maraudereita.
ds
Lähetetty: Su 02.07.2006 21:30
Kirjoittaja stegadon
ty
Lähetetty: Su 02.07.2006 22:40
Kirjoittaja Nipsu
Yleispätevästi teet listan ja alat ostaa siihen figuja mieluiten isomkista troopeista (marauders). Näin saat harjoitella ko. joukkojen maalausta ja testata väri vaihto ehtoja . Kun valmiina on aonakin osato troopseja voit ostaa kessun (champpa) ja jotain hauskaa (knihdit

) sitten voit lähteä kasvattamaan armeijaasi.
Hordell aon paljon kovia lähis osastoja (warrut, knihdit yms.), mutta ampumisesta ei tietoakaan , joten listaa tehdesdsä kannattaa pitää mielessä, että vastustajaa päin juostaa usein ainakin se vuoro. Voit tehdä joko A. melko suuren marauder, warhound yms. listan knihti vahvistuksilla. B. kjovan elitisti armeijan jossa n.24 warrua ja kinihtejä. C. Demoni armeijan joihin voit tunkea kaikkea hauskaa.
PS. Äläkä usko ihmisiä jotka väittävät Chaos warrioreja huonoiksi he ovat vain kateellisia...
Lähetetty: Su 02.07.2006 23:19
Kirjoittaja Teräratas
Nipsu kirjoitti:PS. Äläkä usko ihmisiä jotka väittävät Chaos warrioreja huonoiksi he ovat vain kateellisia...
Mitenniin kateellisia? Katkeria olisi sopivampi sanavalinta... ;)
Minä suosittelisin alkuhankinnaksi ennemminkin jotain joka on oikeasti käyttökelpoista myöhemminkin, eli esim. marauder horsemen, beast herd tai chaos knights. Kumminkin yksikkö, joka mahtuu listaan kuin listaan mukaan. Eipä sillä, ei osasto maraudereja tai warrioreita listaa tuhoa, mutteivat ne erityisen tehokkaitakaan yleensä pelissä ole.
Ihan hyvä paikka on tuo armeijalistat osio, jota selailemalla pitäisi käydä melko nopeasti ilmi, mitä yksiköitä pidetään yleishyvinä ja mitä ei.
Toinen tärkeä juttu on ostaa semmoista, mikä näyttää hyvältä sinusta. Figut, jotka eivät erityisemmin iske, tuppaavat olemaan tuskaisaa maalattavaa pidemmän päälle, kehuttiin niitä hyviksi tai ei.
Esim. kärry, horsemen/ritari yksikkö ja joku mistä nyt erityisen paljon ulkonäön puolesta pitää, on ihan kiva armeijan alku. Saa vähän liikkuvuutta ja pääsee tunnustelemaan miten mikäkin omaan taktiikkaan istuu. Demoneihin en koskisi ihan heti ensimmäisenä, metallisia (=kalliita) kun ovat, eivätkä erityisen helpolla tehokkaasti pelattavia. Näihin vasta sitten kun alkaa muuten homma tulla tutuksi. Tietenkin, jos kaaoksessa juuri demonit eniten iskevät, niin eihän siinä sitten muu auta, kuin kaivaa rahapussia vähän syvemmältä... :)
Lähetetty: Ma 03.07.2006 08:34
Kirjoittaja Stormdaemon
Asiaahan täällä puhutaan, vaikka jalkaväkeä todellakin suositellaaan aivan liikaa, ei edes edikan vaihtuminen lupaa sille pahemmin hyvää (varsinkaan kaaoksen).
Värivalinnoista kannattaa ainakin hankkia ihan peruskamat: Chaos Black (harvemmin näissä on valkea pohjamaali) ja Boltgun Metal. Kaikki muu on sinun käsissäsi, eikä noidenkaan käyttö ole aivan välttämätöntä.
Teräratas ei suositellut demoneita, minäkään en suosittele perusdemoneita. Sen sijaan Tzeentchin Screamerit, Chaos Furyt, Mounted Daemonettet ja Nurglingit ovat yleensä toimivia, nurglingit varsinkin, jos otat jalkaväkeä. Kaipa myös Fleshoundit toimivat kohtuullisesti.
Edellinen kohta, jonka kirjoitin, nostaa ylös kysymyksen jumalasta, Furyjä lukuunottamatta kaikilla on sellainen, johon he ovat sidoksissa. Yleisesti:
Undivided: Saat kaikkea, mutta hieman. Hyvä aloittelijoille, mutta toimii myös kokemuksen karttuessa. Monipuolinen.
Khorne: Verta verijumalalle! Aivan kahjoja hemmoja, joiden lähistelyvoima on vielä normaaliakin kovempi ja joilla on kykyä vastustaa magiaa, mutta jotka itse eivät sitä pahemmin käyttele.
Tzeentch: Kohtalosi on minun... Linnunaivojen joukko, joka osaa sekä taikoa, että hakata. Perusjoukot vahvistavat loitsintaasi ja taikaesinevalikoimastasi tulee varsin pervo, hae lentosirkusta ja humppakeppi-silmä-comboja. Tunnetaan yleisesti pelätystä demonilegioonastaan, jolla Fängi onnistui voittamaan turnajaisia putkeen ja pelätystä hahmojen ympäri kietoituvasta 6 figun armeijasta.
Slaanesh: Vielä kerran, se tuntui hyvältä. Kahjojen ekstaasissa elävien lisämielihyvän etsijöiden masokistien joukko, jonka magia on tunnetusti pelin parhaasta päästä. Oma armeijani ja varsin tyylikäs, mikäli sellaisen haluaa tehdä. Yksi tunnettu combo on loorsi veren miekalla, joka imee elämää ja Slaanehin kaulakorulla, joka elämää menettäessä vahvistaa sinua. Muitakin löytyy, mutta niitä pidetään paremmin salassa.
Nurgle: ...kuinka Nurgle rakastaakaan kaunokaisiaan, lapsiaan... lemmikkejään. Mätäpäinen joukkio, jonka tehtävä on tautien levittäminen kentällä. Magia on erikoislaatuista eikä yleistä hyväksymistä saanutta, mutta sankarit ovat kestäviä. Kaikki merkityt aiheuttavat pelkoa, mutta se on nykyisin aika helposti kumottavissa. Varsinkaan, kun he eivät yleensä saa ylivoimaa, johon sen teho vahvasti perustuu.
d
Lähetetty: Ma 03.07.2006 19:05
Kirjoittaja stegadon
okei nämä riittäväät ja stormdeamon puhui asiaa joten teen khornen joukon