Sivu 1/2

Koneiden kasaamisesta kysyisin.

Lähetetty: Ma 03.07.2006 18:50
Kirjoittaja Swarmp
Hei kaikille.Olen aikeissa hankia CSM mariin + rhino uhdistelmän eräästä figu kaupasta.Joten kysyisin onko siinä tulevan rhinon kasaaaminen vaikeata.Itselläni ei ole kokemusta koneista.Onko vaarana että jokin menee pieleen.Ja löytyykö näistä kone paketeista jonkinlainen ohje vai joutuuko esim. rhinon kasaamaan ns. lonkalta.??

Kiitos etukäteen.
-Swarmp.

Lähetetty: Ma 03.07.2006 19:54
Kirjoittaja Varjonkutoja
eipä pitäisi vaikeuksia olla, ainakaan rhinossa, defiler voi olla vaikeampi

Lähetetty: Ma 03.07.2006 20:23
Kirjoittaja Drâyhèn
Defikö vaikea? Ei suinkaan, 2h menee suunnilleen kokoamiseen ja vaikealta näyttää vaan ei ole.

Ohjeet tulee mukana ja kaikki menee hyvin kun katsot ne ohjeet tarkasti.
Itsellä meni edellisessä Defissä muutamia juttuja juurikin tuon takia vikaan, kuten myös aluksi Lantikassa ja rhinossa, tosin ongelmat olivat vielä korjattavissa( no okei, lantikassa ei...)

Helppoja ne kaikki koneet on koota, ainakin petturi mariineilla, 'Carnin tai 'Thirsterin kokoaminen vaatii jo hiukan taitoa.

Kannattaa ainakin muutamaan kertaan katsoa ne ohjeet siitä kohdin, vilkaisu kun ei aina riitä.

Lähetetty: Ma 03.07.2006 20:42
Kirjoittaja Lumppu
Nàzgûl wraith kirjoitti:
Helppoja ne kaikki koneet on koota, ainakin petturi mariineilla, 'Carnin tai 'Thirsterin kokoaminen vaatii jo hiukan taitoa.
No minulla 'Thirsta ei ollut mikään maailman vaikein,vaikka tinanen olikin.


Ork warboss oli jo vaikea..Sen vasen käsi aiheutti traumoja..

Lähetetty: Ma 03.07.2006 20:59
Kirjoittaja Swarmp
No itselläni eivät tina figut tuota ongelmia.Kiitos vastauksista, olen iloinen että rhinossa tulee jotkin ohjeet ettei tarte alkaa miettimään että mihin mikäkin pala kuuluu. :D

Lähetetty: Ma 03.07.2006 22:15
Kirjoittaja Officer-Matti
Kaaoksen dredikin on aika vaikea koota.

Lähetetty: Ti 04.07.2006 14:52
Kirjoittaja Zakoder
Jos se on muovia, se on helppo koota. Mukana tosiaan tulee ohjeet ja niitä tarkasti seuraamalla ja aluksi hitaasti tekemällä palat loksahtaa paikoilleen. Itsellä on aina kauhea taisto kaikkien metallimodelien kanssa, etenkin isojen (petskules eldar wraithlordit) ne kun ei tottele minulla liimaa, eikä edes vihreääainesta :I

Lähetetty: Ti 04.07.2006 19:25
Kirjoittaja Half-breed
Zakoder kirjoitti:Itsellä on aina kauhea taisto kaikkien metallimodelien kanssa, etenkin isojen (petskules eldar wraithlordit) ne kun ei tottele minulla liimaa, eikä edes vihreääainesta :I
Metallisiin figuihin kannattaa käyttää pinnaamista. Helpottaa hirvittävästi figun kokoon saamista.

Lähetetty: Ke 05.07.2006 09:59
Kirjoittaja RiviSotilas
Tankit on helpompia kasattavia kuin miltä näyttää. Mäki hommasin ihan ensimmäiselle SM armeijalleni heti pakollisten valintojen jälkeen Land RAider Crusaderin ja kokoaminen onnistu suht hyvin. Defileristä en tiedä.

Lähetetty: Ke 05.07.2006 11:13
Kirjoittaja Azured
Zakoder kirjoitti:Itsellä on aina kauhea taisto kaikkien metallimodelien kanssa, etenkin isojen (petskules eldar wraithlordit) ne kun ei tottele minulla liimaa, eikä edes vihreääainesta :I
Kai sinulla on sentään erilaista liimaa metallia varten? Tavallinen muoviliima kun ei metalliin ota kiinni ollenkaan... Esim. Locktiten pikaliima toimii mielestäni parhaiten metallia liimatessa.

Lähetetty: Ke 05.07.2006 13:13
Kirjoittaja Swarmp
No itse käytän UHU:n PVC:tä.Se kovettaa tinan lujasti kiini.

Lähetetty: Ke 05.07.2006 13:42
Kirjoittaja Karu
Ja vinkki; kannattaa kasata ja kokeilla ensin ilman liimaa, tai jopa sinitarralla osien yhteensopivuutta sun muuta ennen kuin alkaa liimaa ruikkimaan. Pääsee nimittäin itku, kun huomaa sulattaneensa rungon kasaan aivan päin helvettiä.

Eli seuraa ohjeita tarkasti ;)

Lähetetty: To 06.07.2006 10:31
Kirjoittaja Zakoder
Azured kirjoitti:
Zakoder kirjoitti:Itsellä on aina kauhea taisto kaikkien metallimodelien kanssa, etenkin isojen (petskules eldar wraithlordit) ne kun ei tottele minulla liimaa, eikä edes vihreääainesta :I
Kai sinulla on sentään erilaista liimaa metallia varten? Tavallinen muoviliima kun ei metalliin ota kiinni ollenkaan... Esim. Locktiten pikaliima toimii mielestäni parhaiten metallia liimatessa.
Kyllä... olen metalliliimaa käyttänyt :) Ongelma onkin lähinnä A) Joko metalliliima on nopeasti kuivuvaa, jolloin se kiittiittyy kyllä, mutta napsahtaa irti heti ensimmäisestä kolauksesta, tai B) Vihreäaines jähmettyy erittäin hitaasti ja esim. Wraithlordin kanssa raajat ovat niin pitkiä, että niitä on vaikea saada pysymään kohdallaan tarpeeksi kauaa.
Half-Breedin ehdottama puristuksiin laittaminen tietenkin toimii, mutta sekin on melko taiteilua aina välillä... kun ei ole ruuvipenkissä sopivia pehmusteita ja ilman niitä modelit saattavat kärsiä ikävästi.

PS. kädet syyhyää jo muovisia Wraithlordeja odotellessa. :D

Lähetetty: To 06.07.2006 14:56
Kirjoittaja Half-breed
Zakoder kirjoitti: Half-Breedin ehdottama puristuksiin laittaminen tietenkin toimii, mutta sekin on melko taiteilua aina välillä... kun ei ole ruuvipenkissä sopivia pehmusteita ja ilman niitä modelit saattavat kärsiä ikävästi.
Enhän minä mitään puristuksiin laittamista ehdottanut, vaan pinnaamista. Eli siis sitä, että poraa sen reiän osien kiinnityskohtaan ja laittaa sen metallinpätkän niihin reikiin vahvistamaan liitosta.

Lähetetty: To 06.07.2006 21:55
Kirjoittaja Swarmp
Itse olen vain kerran käyttänyt pinnaamista.En tiedä oliko siitä hyötyä mutta figu on kyllä pysynyt kasassa.No en ole kyllä pahemmin tiputellut sitä lattialle.Eli en voi tietää onnistuiko pinnauksein vai ei. :D
Edit:Ai niin kiitos vatsauksista.O :)

Lähetetty: To 06.07.2006 22:29
Kirjoittaja Uzi-99
Zakoder kirjoitti:A) Joko metalliliima on nopeasti kuivuvaa, jolloin se kiittiittyy kyllä, mutta napsahtaa irti heti ensimmäisestä kolauksesta, tai B) Vihreäaines jähmettyy erittäin hitaasti ja esim. Wraithlordin kanssa raajat ovat niin pitkiä, että niitä on vaikea saada pysymään kohdallaan tarpeeksi kauaa.
--- Olen kuullut että jos käyttää sekä pikaliimaa että vihermassaa, niin saisi aikaan kohtuunopeasti kuivuvan ja siedettävästi kasassapysyvän välimuodon. Ilmeisesti pikaliima nopeuttaa massan kuivumisnopeutta. Kannattanee ensin testata metallipalojen jämillä ja kiinnitysaineilla miten se oikeasti toimii... ;)

Lähetetty: Pe 07.07.2006 10:20
Kirjoittaja Zakoder
Half-breed kirjoitti: Enhän minä mitään puristuksiin laittamista ehdottanut, vaan pinnaamista. Eli siis sitä, että poraa sen reiän osien kiinnityskohtaan ja laittaa sen metallinpätkän niihin reikiin vahvistamaan liitosta.
Njaajoo... En tiennyt sanan oikeaa merkitystä ja tulkitsin sen väärin <3 (kuten aina on suositeltavaa interwebin ihmeellisessä maailmassa). Täytyypä testata tuota. Kiitos :)

Lähetetty: Pe 07.07.2006 12:40
Kirjoittaja Datsi
--- Olen kuullut että jos käyttää sekä pikaliimaa että vihermassaa, niin saisi aikaan kohtuunopeasti kuivuvan ja siedettävästi kasassapysyvän välimuodon. Ilmeisesti pikaliima nopeuttaa massan kuivumisnopeutta. Kannattanee ensin testata metallipalojen jämillä ja kiinnitysaineilla miten se oikeasti toimii... ;)

ei toimi niin hyvin kun luulet. yritin tota mun ogreihin, mutta ei toiminut. se pikaliima tekee erään laisen ilmatiiviin kerroksen, joka vain hidastaa suffin kuivumista (kai)

paremmin toimii jos eka laittaa stuffilla kiinni, se ei pidä melkein mitenkään
MUTTA sen jälkeen kun osa on irronnut, niin liimaa sen pika liimalla kiinni, niin varmana pysyy.
kokeilkaa!

muuten, eikös tämä ole väärä alue tälle viestille?

Lähetetty: Pe 07.07.2006 20:07
Kirjoittaja Swarmp
No siis koneiden kasaamisesta kysyin.En tina figujen liimauksesta.No onneksi olen jo saanut vastauksen ja olen iloinen. :D

Lähetetty: La 30.12.2006 21:05
Kirjoittaja sensei
Jokaisesta pakkauksesta tulee kokoamisohjeet oli se sitten Space marineiden combat squad tai Tau empire armydeal. Tosin blistereissä en ole kyllä ohjeita huomannut.