Sivu 1/1

WIP Carno on Blood-Frenzy

Lähetetty: Ti 04.07.2006 22:55
Kirjoittaja Jc42
Joo, siis tässä olisi melko valmis carnosaur, blood-frenzyssä. Baseen tarkoitus tulla raadeltu hevosen pää ja nuo käärmeet, joihin carno nojaa. Kenties vielä jotain siistiä tilpehööriä. Ratsastaja ei ole vielä valmis.

Kohtalaisen hyvin onnistunut kokonaisuus, veren kanssa vielä vähän tekemistä, tai oikeastaan aika paljon. Värivalintoihin olen tyytyäinen, sopii armeijaani, eikä joka paikassa välttämättä törmää samanlaiseen.

Pari kuvaa oli hiukan suttuisia, mutta perus idean niistä näkee. Blogia en tee, sen verran hitaasti maalaan, päivitän sitten joskus, kun herra ratsastaja on valmis.


1
2
3
4
5

Comments welcome!


Btw, onko mitään mainittavaa sudittavasta lakasta? Olisi tarkoitus tämä sillä tapaa lakata, tulee kyllä kiiltävä, kyseessä on gloss varnish. Mitään haitta/hyöty juttuja? Kokemuksia? Neuvoja? Kaikki info sallittua lakkaukseen liittyen.

Lähetetty: Ke 05.07.2006 11:39
Kirjoittaja camoflame
Hienolta näyttää, iho ja suomut on onnistunut. Kaipaamaan jäi kyllä kokonaiskuvaa.

Re: WIP Carno on Blood-Frenzy

Lähetetty: Ke 05.07.2006 11:50
Kirjoittaja Lighthammer
Jc42 kirjoitti:Btw, onko mitään mainittavaa sudittavasta lakasta? Olisi tarkoitus tämä sillä tapaa lakata, tulee kyllä kiiltävä, kyseessä on gloss varnish. Mitään haitta/hyöty juttuja? Kokemuksia? Neuvoja? Kaikki info sallittua lakkaukseen liittyen.
Sudittava lakka kerääntyy lammikoiksi kaikkiin uriin ja syvennyksiin, ja haalistaa varjostuksia hyvin tehokkaasti. Samalla se syö kirkkaimpia hailaitteja, joten jonkinlaiseen värien tasapäistymiseen kannattaa varautua. Spraylakka antaa tasaisemman jäljen, ja ainakaa lammikoitumisen ei pitäisi muodostua ongelmaksi. Kynäruiskun käyttö siveltäviin lakkoihin antaa myös kuuleman mukaan erinomaisia tuloksia.

Maalaus/konverttaus/maisemanteko-alafoorumissa on tiedote lakkaamista koskien, se kannattanee lukaista jos et sitä ole vielä tehnyt.

Ja mikäli päätät harkita spraylakan hankkimista tämän jälkeen niin tiedoksi sitten että mikään Lahja-keleksin spraylakoista ei ole käyttökelpoisia, joko liuottavat maaleja tai jättävät tahmaisen pinnan.