Sivu 1/1

Wood Elf Lord

Lähetetty: Ma 24.07.2006 17:28
Kirjoittaja Draktaron
No sir, your army was perfect. He was just better. And we didn't have iceswords.

Kuva

Pohjolan lumiteemaisten Wood Elfien johtaja. Figuurin myötä opin blendaamaan, asia jota jo kauan olen opetellut. Hitaasti mutta varmasti.

Lähetetty: Ma 24.07.2006 20:39
Kirjoittaja needler
Todella hieno! Ajattelin itsekin tehdä wood elffini talviteemaiseksi. Hiuksien kiiltoa voisi hieman himmentää se vähän häiritsee. Lunta voisit myös hieman lisätä baseen ja siitä voisi muutenkin tehdä hieman enemmän lumen näköistä. Kaikki muu on todella hienoa varsinkin miekka.

Lähetetty: Ma 24.07.2006 21:42
Kirjoittaja hyytelöperuna
Annan kovin kovaa kritiikkiä. Jos et sitä halua tai hae, niin voit skipata viestini.

Yleisilmeeltään figuuri on mielestäni tummanpuhuva. Tumma viitta sekä mustat hiukset vievät silmän, mutta panssari tuo mukavaa kontrastia. Tunnelma figussa on varsin karu ja armoton.

Tykkään paljon kasvoista ja hiuksista. Sopivat muuhun maalaukseen ja tuovat enemmän esille karua ja synkkää teemaa. Viitan sävy tuo lämpöä, mutta pitää yhä kiinni synkkyydestä. Figussa on yritetty näemmä metallitontametallia ja lopputulos on ihan kelpoa. Miekka on yksinkertaisuudessaan toimiva kokonaisuus.

Peruskliseet tulevat ensin, eli maaleja voi ohentaa, blendejä tasoittaa ja archerit pois listasta. Panssarissa, viitassa sekä miekassa näyttää olevan puutosta kerrosten määrästä. Pari glazea hyvällä värillä voisi tasoitella värivaihdosta ja lopuksi vielä viimoiset korostukset. Hiuksissakin harmaa tulee hieman töksähtäen. Enemmän ohkasia kerroksia, ei se ole niin hankalaa.

Värivalinnoista pakko huomauttaa tuosta punaisesta. Ihan liian kirkuva ja ei sovi mitenkään muuhun ilmeeseen. Pari ruskeaa/sinertävää glazea voisi tepsiä jos tahtoo väriä tummemaksi. Helpommalla pääsee kun murtaa värit jo sekoitusvaiheessa.
Nuoliviini ja jousi sekoittuvat hieman turhan paljon itse viittaan ja tuntuvat keskeneräisiltä. Jousen pää häiritsee vaaleudellaan ja muusta jousesta se tuntuu irralliselta.

Nmm on ihan hyvää. Panssarissa efektiä voisi parantaa antamalla enemmän kontrastia. Tällä hetkellä väri menee sinisestä valkoiseen ja varjoja ei ole ihmeemmin. Kamera on voinut syödä osan, mutta tummentamalla varjot lähes mustaan saisit enemmän syvyyttä ja pinnan kaarevuutta esiin. Panssarin värivalinta on hyvä, juuri sopivan sininen yliluonnolliseen teräkseen muttei silti mitään kromia. En muuten ymmärä tuota vasenta jalkaa, loppuuko se viittaan? Hämäävä figuuri ja nyt näyttää että viitta on katkaissut vasemman jalan.

Miekan ruskeat/kultaiset osat kaipaavat jotain. Nyt niistä jää lattea tunnelma ja korostukset ovat ihan ihmeellisillä paikoilla. Viitan vastaava ei myöskään iske. Miksi noin paksua metallista punosta olisi viitassa, eikö se paina ihan hemmetisti? Vihreää, purppuraa ja punaista voi käyttää kullan sävyttämiseen ja elävöittämiseen. Itsellänikin on vaikeuksia kullan kanssa ja käytänkin oranssihtavaa ruskeaa pohjana sille.
Miekka on hyvä kuten edellä sanoin. Mukavan kylmä fiilis ja ei mitenkään hyppää silmille liikaa. Hieman haparoivat reunustukset, ne voisi vetää uudestaan. Huomaa helposti varsinkin noin tasaisella pinnalla horjuvat viivat.

Beissin lumi on mielenkiintoisen näköistä. Mielummin sinertävää kuin noin rusehtavaa ja lunta saisi olla enemmän. Noin kirkas ruohikko keskellä talvea on mielenkiintoinen ilmiö. Puukin näyttää eloisalta. Huurretta saa helposti kuivaharjaamalla varovaisesti valkoisella.


Figu on oikein hieno ja mukavaa nähdä muutakin kuin ikivihreitä sukkahousuja :)

Maalausjälki

Lähetetty: Ma 24.07.2006 21:56
Kirjoittaja Ruispöllö
Harvoin näkee noin kaunista jälkeä, tosi hyvää maalaustekniikoiden käyttöä.

Lähetetty: Ma 24.07.2006 22:09
Kirjoittaja Lukkimus
Tunnelma figussa on varsin karu ja armoton.
No eikös se ole talvinen metsäkin samaa maata.
Tuntuuko musta vai onko niin että et yrittäny kulta koristeluja miekkaan, sillä koristeet tuo minulle mieleen jotain oksien tapaista ja toi terä muistuttaa kaukaisesti kiveä eikä metallia vai onko se peräti mustaa jäätä niin kuin sun alku speak vihjailee?
Figuurin myötä opin blendaamaan
Amen.
... ja archerit pois listasta.
Öö... kyse on metsähipeistä, mitä muuta ne käyttää ku jousia? Paitsi wildriders ja ne keihäshipit. Vaikka onkin pakollisena kliseenä sanottu niin silti. :D

Lähetetty: Ma 24.07.2006 23:05
Kirjoittaja Draktaron
Kyllä minä luen kaikki kritiikit, muuten en oppisi mitään virheistäni. Minun taidoillani ei vielä kritiikkiä sivuutella, oppia ikä kaikki ja silleen.

Olen kuitenkin tyytyväinen siitä että figu näyttää siltä mitä hainkin.
Mitään vihreisiin trikoisiin sonnustautuvia suloposkia ei tosiaan ollut tarkoitus lähteä hakemaan. Minun näkemykseni 300 vuotta metsissä taistelleesta haltijasta ei vastaa pellolla kirmaavaa kukkien kerääjää.

Hyytelö huomasi mitä olen väreillä ja lookilla hakenut oikein hyvin, olen oikein tyytyväinen että figuuri oikeastikin viestii sitä mitä hain. Aluksi meinasin kirjoittaakkin hakemani lookin, mutta ajattelin että katson jos sen joku huomaisi.
Viitassa onkin kerroksia aika runsaasti, joskin eivät taida edestä niin hyvin näkyä. Takana on mustasta ruskean kautta valkoiseen menevä blendi. Viitassa tosiaan hain enemmänkin jonkinlaista kullattua punosta, kuin versoiksi veisteltyä täysmetallikettinkiä. Miekka on juurikin mustaa jäätä. Hain tätä varten ihan kuviakin.
Jousen pää on kultaa, joten tästä mahdollinen "kirkkaampi kuin muu jousi" -efekti. Jos olisin huomannut ottaa kuvan takaa, on muu jousi puuksi maalattu ja siinä on kullalla päällystetyt päät ja tähtäin.

Maaleja ei voisi enää ohentaa, tai saisin maalata vedellä. :)

Base meni tällä kerralla ihan päin honkia, mutta suunnittelin jo seuraavan yrityksen vähän tarkemmin. Se jalka on tosiaan lumessa, eli tyyppi on sen hankeen survonut. Punaisen huomasin itsekkin, ja ennenkuin Lordi meni uimaan korjasinkin kahvan eriväriseksi. Yritän tehdä ensikerralla vähän parempaa lunta, tämä meni "sillä mitä hyllyssä on" -aineksilla kokeillen.

Lordi menikin jo jarrunesteeseen lähinnä basen ja muiden pikkujuttujen takia, harjoittelen huvikseni tähän figuun kun sen voi maalata uudelleen niin monesti kuin sielu sietää. Tuuppaan uuden figun tullessa aina innostumaan liikaa ja tämäkin muka koko viikon projekti valmistui yhdessä päivässä, joten yritän lähinnä pitkittää töitä eli tehdä ne tarkemmin.

Lähetetty: Ma 24.07.2006 23:13
Kirjoittaja figunarkki
Törkeen tyylikäs. Suorastaan mestarillinen. Propsi tunnelmasta, tuossa on "sitä jotain".