Sankareiden Tie II-turnaus
Lähetetty: Ti 25.07.2006 02:31
Sankareiden Tie
”Näet häilyvän sinistä valoa tuottavan portaalin edessäsi. Se helmeilee ilmassa niin kuin ympäristöä lämpimämpi ilma. Vastaavaa et ole aikaisemmin nähnyt ja se herättää sinut varuillesi, vaaran tunnetta et kuitenkaan tunne vaan valo on lämmintä ja se ei tunnu vaaralliselta. Se tuntuu kutsuvan sinua ja kuulet sanojen kaiun mielessäsi, "Oi suuri ja mahtava soturi! Tule ottamaan paikkasi sankareiden tiellä ja saavuta saavuttamaton! Ole suurin soturi ja lisää nimesi suurten sankareiden viereen! Taistele tiesi voittoon kamppailen muita kuolematonta mainetta etsiviä sotureita vastaan! Tule! Tule Sankareiden Tielle!"
Turnaus: Sankareiden Tie II
-Kaikista GW:n virallisista lähdeluetteloista ( Fantasy Battle) otetut hahmot sallitaan ja pisterajana on 275 pistettä ja hahmot saavat ostaa taika-esineitä, ominaisuusbonuksia ja erikoiskykyjä 125 pisteen edestä omien lähdekirjojen rajoitusten mukaan, esim. Doombull saa ostaa vain taika-aseita tai beastmen hahmot eivät saa kantaa enchanted-esineitä. Kääpiöt saavat ostaa riimuja oman armeijakirjansa mukaan ja hero-luokan hahmot isompien vastineidensa verran eli 125/150 pisteen edestä.
-Ottelijoita otetaan 16 ja kaksi(2)varalle.
-Ei erikoishahmoja.
-Laittakaa hahmon tiedot YV:llä tulemaan.
-Toivon monipuolista ottelijakuntaa.
-Hahmot voivat ostaa myös ratsun, joka voi olla monster-ratsu, tämän on mahduttava pisteisiin. Ratsun ostaminen ei sisälly hahmon 100 pisteeseen, jolla hahmo ostaa taikaesineitä ja kykyjä. Taistelut ovat hahmojen välisiä, joten jos hahmo kuolee ratsun jäädessä eloon, ottelu päättyy ja henkiin jäänyt taistelija voittaa ottelun. Ratsujakin vastaan voi hyökätä vaikka se omaisikin vain yhden(1) woundin ja mikäli ratsu menehtyy, niin hahmon on jatkettava taistelua ilman ratsua ottelunsa loppuun ja seuraavatkin ottelut, mikäli hän ei uutta ratsua osta.
-Ottelusta selviävä hahmo voi ostaa itselleen 25 pisteen edestä lisää kykyjä, varusteita tai muuttaa varustustaan siten, että ”myy” wanhan esineensä tai kykynsä, lisäten sen hinnan ottelustaan saamaan 25 pisteeseen ja voi halutessaan ostaa sillä uuden varusteen tai kyvyn. Varusteita ja kykyjä voi ostaa listasta, jonka julkaisen sääntöjen yhteydessä. Mikäli hahmo haluaa jotain omasta armeijakirjastaan, siitä saa neuvotella. Lähestykää asiasta minua YV:llä.
-Epäselvissä asioissa pyydän minuun otettaman yhteyttä YV:llä.
-En kaikkea kaikesta tiedän, joten pidätän oikeudet sääntöjen muunteluun unohtamatta reilun pelin henkeä! =o)
-Hahmot paranevat otteluiden välissä yhden haavan tai jos hahmolla on täydet haavat niin saa hän tilalle yhden re-rollin seuraavan otteluun. Re-roll voidaan käyttää mihin vain. Finaalimatsi käydään täysillä energioilla ja ilman näitä re-rolleja, jos sellainen on siunaantunut.
-Ja jos kumpikin hahmo kuolee syystä tai toisesta, seuraa uusi taistelukierros kunnes voittaja selviää.
Huomioitavaa:
-Fellbladen kantajan vuoron lopussa aseesta heitettävät ja saamat haavat eivät parane ja jos kantaja menehtyy surmattuaan vastustajan tulee uusinta taistelukierros.*
-Tiettyjä vihollisia vastaan suunnatut esineet sallin mutta haluan muistuttaa, että vastustajat arvotaan sattumanvaraisesti.*
-One use only-esineet menetetään kun niitä käytetään. Eli voit vain kerran ja vain kerran, koko turnauksen aikana niitä käyttää. Tällaisten esineiden varalta ohjeet hahmon mukaan, että koska sitä/niitä käytetään. Ja jos ei ole erikois-ohjeita, käytän niitä kuten sopivaksi katson.
-Challenge-esineet on kielletty.
-Dark mace of Deathin saavat Nurglen merkkiä kantavat hahmot mutta se maksaa 50 pistettä.
-0+ tai parempi armour save on kielletty.
-1+ tai parempi re-rollattava armoursave on kielletty
-Bound spell-esineet ja kyvyt on kielletty.
-Etherealit olennot on kielletty.
-*Koska Armour of Damnation & Gaze of the Gods esine-yhdistelmää pidetään tehokkaana tällaisessa turnauksessa niin asetan tällaisten esineiden omistajat toisiaan vastaan enkä arvo ottelijapareja. Sama koskee Fellbladen, Frostbladen ja Hellfire Swordin kantajia. Ja hartaasti toivon löytäväni muitakin kuin kaaoslordeja AoD&GotG:lla ja skaven sotalordeja F.Bladella sekä muita kyseisiä esineitä saavia hahmoja.
Hahmoilta pyydettävät tiedot:
Nimi:
Rotu:
Fluffi: (Hahmon kuvaus)
Statit: M WS BS S T W I A Ld Sv.
Ratsun tiedot:
Erikoissäännöt:
Normaalit varusteet:
Taikavarusteet ja niiden erikoissäännöt:
Pisteet: (Hahmon ja esineiden hinnat erikseen ilmoitettuna, kiitos.)
Lisää huomioitavaa:
-Killing Blow aiheuttaa 2W menetyksen ja surmaa vastustajan heti ( vain ihmisenkokoiset kohteet) mikäli tämä epäonnistuu iskua seuranneessa toughness-testissä.
-Taistelut ovat challengeja ja break-testit otetaan normaalisti mutta vain haavoista, ylivoimalla ei ole väliä. Break-testin epäonnistuessa, myös epäkuolleet ja demonit, hahmo perääntyy taistelusta ja saa tuomareilta varoituksen. Kahdesta varoituksesta seuraa luovutusvoitto vastustajalle.-Taistelun aloitusjärjestys on hahmon Movement + Initiative. Suuremman tuloksen omaava aloittaa, tasapelissä arvon aloittavan sattumanvaraisesti. Jos hahmolla on ratsu, niin ratsun movement lasketaan hahmon oman movementin tilalta. Taistelu jatkuu normaalin Iniatiative-järjestyksen ja sääntöjen mukaan. Jos hahmolla on esine tai kyky, joka antaa always strikes first-taidon, niin hän iskee ensin normaaleiden sääntöjen mukaan.
-Fear: Epäonnistuttaessa hahmo osuu vain 6+.
-Terror: Epäonnistuttaessa peräännyt ja saat tuomareilta varoituksen, kahdesta varoituksesta seuraa luovutusvoitto vastustajalle.-Kertakäyttövarusteet aktivoin minä kerran taistelussa.
-Tomb King maksaa 20pts. vähemmän ja Prince 10pts. Ei Inkarnaatioita.
-Wardancereiden tanssit arvotaan vuoron alussa. Sama tanssi ei edelleenkään voi tulla 2 kertaa peräkkäin. Uskoakseni jotkut haluavat pois Woven Mistin, joten voin järjestää niin pyydettäessä. Samoin muita ei-toivottuja tansseja poistetaan, mutta minimimäärä on 2 tanssia.
-Peitsellä/keihään omistajat rynnäköivät tätä asetta käyttäen ja se on käytössä jokaisen taistelun ensimmäisellä kierroksella, jonka jälkeen hahmo siirtyy käyttämään lähitaisteluasettaan/-aseitaan tai taika-asettaan.
-Ratsain ollessaan hahmo voi käyttää vain yhtä asetta ja kilpeä, kahdenkäden aseet ovat kiellettyjä, poikkeus tähän on Cavalry Hammer.
-Mahdolliset demonit kulkevat Daemonic Legion muutoksilla.
-Vampyyrit tai muut oliot, joilla on pohjana taikaleveleitä saavat 10 pts. hyvitystä (pois perushinnasta) jokaista taikaleveliään kohti.
Sankareiden Tie-lisäelementit(optiolliset).
Weaponry;
-Additional handweapon: Grants +1 attack to the bearer, 25 pts.
-Heavy handweapon: Grants +1 strength and rolls of 6 to hit wounds automatically in the first round of any combat, 20 pts.
-Warhammer/-pick: Grants armourpearcing attacks, 10 pts.
-Shield; defense: -1 attack from one enemy in base contact, 15 pts.
Breaks easily; After end of combat phase, roll a single D6 to see if the shield breaks. On a roll of 1, it breaks and cannot be used for the rest of the battle. In the subsequent rounds, add +1 to roll to see if the shield breaks. In addition, weapons which strength-bonus is greater than 1, add additional +1 on the roll. Hits that are armourpearcing, add further +1 on the roll. The armourpearcing attacks and bonuses from weapons that add strength are cumulative. For example, a warrior who carries shield is attacked by cavalry hammer, shield breaks on a roll of 3+ or less. Shield cannot block attacks that ignores armoursaves. Shields breaks automatically if the roll of 6 is needed. If the bearer is mounted, the shield can be used only for defending.
-Shield; offense: Adds +1 attack on the bearer, breaks easily, (15 pts). If used only for attacking, shield breaks only for rolls of 1. You can use the shield both ways, offensily or defensily but you must choose which way for single combat phase and it can be altered on the next combat phase.
-Broadaxe/ Pollaxe: Grants killing blow-special ability for the bearer, requires two(2) hands to use, 20 pts.
-Halberd: Adds +1 strength bonus and in addition, attacks from the halberd are armourpearcing. Requires two(2) hands to use, 20 pts.
-Flail: Rolls of 6 to hit wounds automatically and in addition, adds +2 strength bonus to the bearer in the first round of any combat. Requires two(2) hands to use, 30 pts.
-Cavalry spear: Grants +1 strength bonus to bearer, 20 pts.
-Cavalry hammer: Grants +1 strength bonus the bearer and in addition, blows from this weapon are armourpearcing, 30 pts.
-Lance: Adds +1 attack on the bearer and the bearer has the always strikes first-special ability, adds +2 strength bonus to the bearer, blows from the lance ignore armoursaves and cause D3 wounds instead of one. Single attack; lance breaks from impact and cannot be used again in the rest of battle. 60 pts.
Armours;
-Light armour: 6+ armoursave, 5 pts.
-Medium armour: 5+ armoursave, 10 pts.
-Heavy armour: 4+ armoursave, 15 pts.
-Full heavy armour: 3+ armoursave, 20 pts.
-Platemail armour: 2+ armoursave, 25 pts.
-Full platemail armour: 1+ armoursave, 30 pts.
Crafting;
-Mastercrafted weapon: The warrior may re-roll any failed rolls to hit or to wound. +30 pts.
A weapon may be mastercrafted only once!
-Mastercrafted armour: The warrior may re-roll any failed armoursave. +25 pts.
Mounts;
M Ws Bs S T W I A Ld Sv. Pts.
Cavalry horse 9 2 0 3 3 1 3 (1) 5 - 5
Light warhorse 9 3 0 3 3 1 3 1 6 - 8
Warhorse 9 4 0 4 4 2 4 2 7 - 25
Heavy warhorse 9 4 0 5 4 3 4 3 8 - 50
Warbull 7 4 0 5 5 3 2 3 8 5+ 70
Special rules:
-Cavalry horse cannot carry barding nor it’s rider use lance and cavalry horse can attack only if it’s been attacked first.
-Light warhorse can carry up to medium barding.
-Warhorse can carry up to full heavy barding.
-Heavy warhorse can carry up to full plate mail barding, in addition it causes fear.
-Warbull can carry even ogre sized models into fight! Cannot carry barding, in addition causes fear.
Notice! Mounts do not grant armoursave to the rider!
Barding;
-Light armour: 6+ armoursave, no movement penalty. 5 pts.
-Medium armour: 5+ armoursave, -1 to movement. 10 pts.
-Heavy armour: 4+ armoursave, -1 to movement. 15 pts.
-Full heavy armour: 3+ armoursave, -2 to movement. 20 pts.
-Platemail armour: 2+ armoursave, -2 to movement. 25 pts.
-Full platemail armour: 1+ armoursave, -3 to movement. 30 pts.
Warriors skills-list:
-Heroic Strike: Rolls of 6 to wound ignore armoursave. 15 pts.
-Berserker: The warrior is subject to frenzy for the rest of combat. Models on foot only! 40 pts.
-Disarm: Enemy looses one attack in base contact. Models on foot only! 25 pts.
-Sunder Armor: Attacks are armourpearcing. 10 pts.
-Master Strike: The wounds are multiplied into D3 wounds, requires great weapon. 40 pts.
-Vile Scar: Attacks are poisoned. 15 pts.
-Charge: +1 strength bonus in the first round of any combat. 15 pts.
-Fearless: The warrior is immune to horrors of models that cause fear or terror. 10 pts.
-Lightning Reflexes: The warrior always strikes first in combat. Models on foot only! Cannot been given to models with greatweapon. 25 pts.
-Master Rider: +1 to hit while mounted. Mounted models only! 30 pts.
Blessings and amulets:
-Healing Bless: Restores 1W. 25 pts.
-Bless of the Brave: Gain one re-roll. 25 pts.
-Blessed Amulet: Grants 6+ ward save. 15 pts.
-Blessed Amulet of the God: Grants 5+ ward save. 30 pts.
-Blessed Amulet of the Gods: Grants 4+ ward save. 45 pts.
Characteristic bonuses;
- +1 Movement/ +10 pts., max. M6.
- +1 Weaponskill or Ballistic skill/ + 10 pts., max. Ws or Bs 8.
- +1 Strength/ +20 pts., max. S5.
- +1 Toughness or Wound/ +50 pts., max. T5 or W4.
- +1 Initiative/ +5 pts., max. I8.
- +1 Attack/ +25 pts., max. A5.
- +1 Leadership/ +30 pts., max. Ld10.
Osallistuminen päättynyt! =o)
Sankareiden Tie II:sen Osallistujat!
”Näet häilyvän sinistä valoa tuottavan portaalin edessäsi. Se helmeilee ilmassa niin kuin ympäristöä lämpimämpi ilma. Vastaavaa et ole aikaisemmin nähnyt ja se herättää sinut varuillesi, vaaran tunnetta et kuitenkaan tunne vaan valo on lämmintä ja se ei tunnu vaaralliselta. Se tuntuu kutsuvan sinua ja kuulet sanojen kaiun mielessäsi, "Oi suuri ja mahtava soturi! Tule ottamaan paikkasi sankareiden tiellä ja saavuta saavuttamaton! Ole suurin soturi ja lisää nimesi suurten sankareiden viereen! Taistele tiesi voittoon kamppailen muita kuolematonta mainetta etsiviä sotureita vastaan! Tule! Tule Sankareiden Tielle!"
Turnaus: Sankareiden Tie II
-Kaikista GW:n virallisista lähdeluetteloista ( Fantasy Battle) otetut hahmot sallitaan ja pisterajana on 275 pistettä ja hahmot saavat ostaa taika-esineitä, ominaisuusbonuksia ja erikoiskykyjä 125 pisteen edestä omien lähdekirjojen rajoitusten mukaan, esim. Doombull saa ostaa vain taika-aseita tai beastmen hahmot eivät saa kantaa enchanted-esineitä. Kääpiöt saavat ostaa riimuja oman armeijakirjansa mukaan ja hero-luokan hahmot isompien vastineidensa verran eli 125/150 pisteen edestä.
-Ottelijoita otetaan 16 ja kaksi(2)varalle.
-Ei erikoishahmoja.
-Laittakaa hahmon tiedot YV:llä tulemaan.
-Toivon monipuolista ottelijakuntaa.
-Hahmot voivat ostaa myös ratsun, joka voi olla monster-ratsu, tämän on mahduttava pisteisiin. Ratsun ostaminen ei sisälly hahmon 100 pisteeseen, jolla hahmo ostaa taikaesineitä ja kykyjä. Taistelut ovat hahmojen välisiä, joten jos hahmo kuolee ratsun jäädessä eloon, ottelu päättyy ja henkiin jäänyt taistelija voittaa ottelun. Ratsujakin vastaan voi hyökätä vaikka se omaisikin vain yhden(1) woundin ja mikäli ratsu menehtyy, niin hahmon on jatkettava taistelua ilman ratsua ottelunsa loppuun ja seuraavatkin ottelut, mikäli hän ei uutta ratsua osta.
-Ottelusta selviävä hahmo voi ostaa itselleen 25 pisteen edestä lisää kykyjä, varusteita tai muuttaa varustustaan siten, että ”myy” wanhan esineensä tai kykynsä, lisäten sen hinnan ottelustaan saamaan 25 pisteeseen ja voi halutessaan ostaa sillä uuden varusteen tai kyvyn. Varusteita ja kykyjä voi ostaa listasta, jonka julkaisen sääntöjen yhteydessä. Mikäli hahmo haluaa jotain omasta armeijakirjastaan, siitä saa neuvotella. Lähestykää asiasta minua YV:llä.
-Epäselvissä asioissa pyydän minuun otettaman yhteyttä YV:llä.
-En kaikkea kaikesta tiedän, joten pidätän oikeudet sääntöjen muunteluun unohtamatta reilun pelin henkeä! =o)
-Hahmot paranevat otteluiden välissä yhden haavan tai jos hahmolla on täydet haavat niin saa hän tilalle yhden re-rollin seuraavan otteluun. Re-roll voidaan käyttää mihin vain. Finaalimatsi käydään täysillä energioilla ja ilman näitä re-rolleja, jos sellainen on siunaantunut.
-Ja jos kumpikin hahmo kuolee syystä tai toisesta, seuraa uusi taistelukierros kunnes voittaja selviää.
Huomioitavaa:
-Fellbladen kantajan vuoron lopussa aseesta heitettävät ja saamat haavat eivät parane ja jos kantaja menehtyy surmattuaan vastustajan tulee uusinta taistelukierros.*
-Tiettyjä vihollisia vastaan suunnatut esineet sallin mutta haluan muistuttaa, että vastustajat arvotaan sattumanvaraisesti.*
-One use only-esineet menetetään kun niitä käytetään. Eli voit vain kerran ja vain kerran, koko turnauksen aikana niitä käyttää. Tällaisten esineiden varalta ohjeet hahmon mukaan, että koska sitä/niitä käytetään. Ja jos ei ole erikois-ohjeita, käytän niitä kuten sopivaksi katson.
-Challenge-esineet on kielletty.
-Dark mace of Deathin saavat Nurglen merkkiä kantavat hahmot mutta se maksaa 50 pistettä.
-0+ tai parempi armour save on kielletty.
-1+ tai parempi re-rollattava armoursave on kielletty
-Bound spell-esineet ja kyvyt on kielletty.
-Etherealit olennot on kielletty.
-*Koska Armour of Damnation & Gaze of the Gods esine-yhdistelmää pidetään tehokkaana tällaisessa turnauksessa niin asetan tällaisten esineiden omistajat toisiaan vastaan enkä arvo ottelijapareja. Sama koskee Fellbladen, Frostbladen ja Hellfire Swordin kantajia. Ja hartaasti toivon löytäväni muitakin kuin kaaoslordeja AoD&GotG:lla ja skaven sotalordeja F.Bladella sekä muita kyseisiä esineitä saavia hahmoja.
Hahmoilta pyydettävät tiedot:
Nimi:
Rotu:
Fluffi: (Hahmon kuvaus)
Statit: M WS BS S T W I A Ld Sv.
Ratsun tiedot:
Erikoissäännöt:
Normaalit varusteet:
Taikavarusteet ja niiden erikoissäännöt:
Pisteet: (Hahmon ja esineiden hinnat erikseen ilmoitettuna, kiitos.)
Lisää huomioitavaa:
-Killing Blow aiheuttaa 2W menetyksen ja surmaa vastustajan heti ( vain ihmisenkokoiset kohteet) mikäli tämä epäonnistuu iskua seuranneessa toughness-testissä.
-Taistelut ovat challengeja ja break-testit otetaan normaalisti mutta vain haavoista, ylivoimalla ei ole väliä. Break-testin epäonnistuessa, myös epäkuolleet ja demonit, hahmo perääntyy taistelusta ja saa tuomareilta varoituksen. Kahdesta varoituksesta seuraa luovutusvoitto vastustajalle.-Taistelun aloitusjärjestys on hahmon Movement + Initiative. Suuremman tuloksen omaava aloittaa, tasapelissä arvon aloittavan sattumanvaraisesti. Jos hahmolla on ratsu, niin ratsun movement lasketaan hahmon oman movementin tilalta. Taistelu jatkuu normaalin Iniatiative-järjestyksen ja sääntöjen mukaan. Jos hahmolla on esine tai kyky, joka antaa always strikes first-taidon, niin hän iskee ensin normaaleiden sääntöjen mukaan.
-Fear: Epäonnistuttaessa hahmo osuu vain 6+.
-Terror: Epäonnistuttaessa peräännyt ja saat tuomareilta varoituksen, kahdesta varoituksesta seuraa luovutusvoitto vastustajalle.-Kertakäyttövarusteet aktivoin minä kerran taistelussa.
-Tomb King maksaa 20pts. vähemmän ja Prince 10pts. Ei Inkarnaatioita.
-Wardancereiden tanssit arvotaan vuoron alussa. Sama tanssi ei edelleenkään voi tulla 2 kertaa peräkkäin. Uskoakseni jotkut haluavat pois Woven Mistin, joten voin järjestää niin pyydettäessä. Samoin muita ei-toivottuja tansseja poistetaan, mutta minimimäärä on 2 tanssia.
-Peitsellä/keihään omistajat rynnäköivät tätä asetta käyttäen ja se on käytössä jokaisen taistelun ensimmäisellä kierroksella, jonka jälkeen hahmo siirtyy käyttämään lähitaisteluasettaan/-aseitaan tai taika-asettaan.
-Ratsain ollessaan hahmo voi käyttää vain yhtä asetta ja kilpeä, kahdenkäden aseet ovat kiellettyjä, poikkeus tähän on Cavalry Hammer.
-Mahdolliset demonit kulkevat Daemonic Legion muutoksilla.
-Vampyyrit tai muut oliot, joilla on pohjana taikaleveleitä saavat 10 pts. hyvitystä (pois perushinnasta) jokaista taikaleveliään kohti.
Sankareiden Tie-lisäelementit(optiolliset).
Weaponry;
-Additional handweapon: Grants +1 attack to the bearer, 25 pts.
-Heavy handweapon: Grants +1 strength and rolls of 6 to hit wounds automatically in the first round of any combat, 20 pts.
-Warhammer/-pick: Grants armourpearcing attacks, 10 pts.
-Shield; defense: -1 attack from one enemy in base contact, 15 pts.
Breaks easily; After end of combat phase, roll a single D6 to see if the shield breaks. On a roll of 1, it breaks and cannot be used for the rest of the battle. In the subsequent rounds, add +1 to roll to see if the shield breaks. In addition, weapons which strength-bonus is greater than 1, add additional +1 on the roll. Hits that are armourpearcing, add further +1 on the roll. The armourpearcing attacks and bonuses from weapons that add strength are cumulative. For example, a warrior who carries shield is attacked by cavalry hammer, shield breaks on a roll of 3+ or less. Shield cannot block attacks that ignores armoursaves. Shields breaks automatically if the roll of 6 is needed. If the bearer is mounted, the shield can be used only for defending.
-Shield; offense: Adds +1 attack on the bearer, breaks easily, (15 pts). If used only for attacking, shield breaks only for rolls of 1. You can use the shield both ways, offensily or defensily but you must choose which way for single combat phase and it can be altered on the next combat phase.
-Broadaxe/ Pollaxe: Grants killing blow-special ability for the bearer, requires two(2) hands to use, 20 pts.
-Halberd: Adds +1 strength bonus and in addition, attacks from the halberd are armourpearcing. Requires two(2) hands to use, 20 pts.
-Flail: Rolls of 6 to hit wounds automatically and in addition, adds +2 strength bonus to the bearer in the first round of any combat. Requires two(2) hands to use, 30 pts.
-Cavalry spear: Grants +1 strength bonus to bearer, 20 pts.
-Cavalry hammer: Grants +1 strength bonus the bearer and in addition, blows from this weapon are armourpearcing, 30 pts.
-Lance: Adds +1 attack on the bearer and the bearer has the always strikes first-special ability, adds +2 strength bonus to the bearer, blows from the lance ignore armoursaves and cause D3 wounds instead of one. Single attack; lance breaks from impact and cannot be used again in the rest of battle. 60 pts.
Armours;
-Light armour: 6+ armoursave, 5 pts.
-Medium armour: 5+ armoursave, 10 pts.
-Heavy armour: 4+ armoursave, 15 pts.
-Full heavy armour: 3+ armoursave, 20 pts.
-Platemail armour: 2+ armoursave, 25 pts.
-Full platemail armour: 1+ armoursave, 30 pts.
Crafting;
-Mastercrafted weapon: The warrior may re-roll any failed rolls to hit or to wound. +30 pts.
A weapon may be mastercrafted only once!
-Mastercrafted armour: The warrior may re-roll any failed armoursave. +25 pts.
Mounts;
M Ws Bs S T W I A Ld Sv. Pts.
Cavalry horse 9 2 0 3 3 1 3 (1) 5 - 5
Light warhorse 9 3 0 3 3 1 3 1 6 - 8
Warhorse 9 4 0 4 4 2 4 2 7 - 25
Heavy warhorse 9 4 0 5 4 3 4 3 8 - 50
Warbull 7 4 0 5 5 3 2 3 8 5+ 70
Special rules:
-Cavalry horse cannot carry barding nor it’s rider use lance and cavalry horse can attack only if it’s been attacked first.
-Light warhorse can carry up to medium barding.
-Warhorse can carry up to full heavy barding.
-Heavy warhorse can carry up to full plate mail barding, in addition it causes fear.
-Warbull can carry even ogre sized models into fight! Cannot carry barding, in addition causes fear.
Notice! Mounts do not grant armoursave to the rider!
Barding;
-Light armour: 6+ armoursave, no movement penalty. 5 pts.
-Medium armour: 5+ armoursave, -1 to movement. 10 pts.
-Heavy armour: 4+ armoursave, -1 to movement. 15 pts.
-Full heavy armour: 3+ armoursave, -2 to movement. 20 pts.
-Platemail armour: 2+ armoursave, -2 to movement. 25 pts.
-Full platemail armour: 1+ armoursave, -3 to movement. 30 pts.
Warriors skills-list:
-Heroic Strike: Rolls of 6 to wound ignore armoursave. 15 pts.
-Berserker: The warrior is subject to frenzy for the rest of combat. Models on foot only! 40 pts.
-Disarm: Enemy looses one attack in base contact. Models on foot only! 25 pts.
-Sunder Armor: Attacks are armourpearcing. 10 pts.
-Master Strike: The wounds are multiplied into D3 wounds, requires great weapon. 40 pts.
-Vile Scar: Attacks are poisoned. 15 pts.
-Charge: +1 strength bonus in the first round of any combat. 15 pts.
-Fearless: The warrior is immune to horrors of models that cause fear or terror. 10 pts.
-Lightning Reflexes: The warrior always strikes first in combat. Models on foot only! Cannot been given to models with greatweapon. 25 pts.
-Master Rider: +1 to hit while mounted. Mounted models only! 30 pts.
Blessings and amulets:
-Healing Bless: Restores 1W. 25 pts.
-Bless of the Brave: Gain one re-roll. 25 pts.
-Blessed Amulet: Grants 6+ ward save. 15 pts.
-Blessed Amulet of the God: Grants 5+ ward save. 30 pts.
-Blessed Amulet of the Gods: Grants 4+ ward save. 45 pts.
Characteristic bonuses;
- +1 Movement/ +10 pts., max. M6.
- +1 Weaponskill or Ballistic skill/ + 10 pts., max. Ws or Bs 8.
- +1 Strength/ +20 pts., max. S5.
- +1 Toughness or Wound/ +50 pts., max. T5 or W4.
- +1 Initiative/ +5 pts., max. I8.
- +1 Attack/ +25 pts., max. A5.
- +1 Leadership/ +30 pts., max. Ld10.
Osallistuminen päättynyt! =o)
Sankareiden Tie II:sen Osallistujat!
Jurpo kirjoitti:Nimi: Tarquin 'Gnng' Akobo-Roghaart
Rotu: Chaos Dwarf
Fluffi:Bingzi-Bangzi katseli alaistaan kiukkuisena. Hänen arpinen naamansa irvisteli ilkeämielisesti ja hänen hengityksensä mädäntynyt löyhkä sai Tarquinin pysymään kaukana. "Olette surkea. Toivottavasti tiesitte sen? "
"Mitä minä nyt olen tehnyt? " Tarquin kysyi ja pyyhki räkää poskeltaan.
"Olen lukenut raporttinne ja se on surkeaa roskaa. Tälläkin viikolla on tapahtunut vain 79 vakavaa työtapaturmaa ja niistä vain 22 ovat olleet välittömästi kuolettavia. Osaatko sinä edes arvata kuinka hankalaa on sahailla niitä vihernahkoja kun ne vielä liikkuvat. "
"Olen taloudellinen. " Tarquin totesi rauhallisena. "Orjista huolehtiminen helpottaa tuotantoamme, sillä meidän ei tarvitse tilata koko aikaa uusia orjia ja se on jo alkuinvestointina halvempaa. Lisäksi säästämme vartijoiden palkoissa, sillä meidän ei tarvitse koko aikaa olla huolehtimassa kapinoista.
"ULOS! " Bingzi-Bangzi mylväisi.
"Eikö voitaisi neuvo..." Tarquin yritti jatkaa.
"EI! ULOS! " Bingzi-Bangzi mylvi ja alkoi kiskoa työpöytänsä laatikkoa auki. Seillä hän piti torrakkoa, joka oli useaan otteeseen tuonut neuvotteluvaltin tilanteeseen.
Tarquin kääntyi ja juoksi ulos luolamaisen kammiom ovesta. Hän kuulii huumaavan rytinän kun luonteensa takia legendaarinen Bingzi-Bangzi paiskasi työpöytänsä nurin.
"Kirottu ukko ei tajua mistään mitään. " Tarquin totesi ja käveli alas tornista. Hän huomasi Bingzi-Bangzin sotakarjun ja miettimättä seurauksia hän sivalsi sitä päähän valtavalla lekallaan. Mikään ei piristänyt päivää niin hyvin kuin väkivaltainen kosto.
***
Tarquin 'Gnng' Akobo-Roghaart on paha, turmeltunut, epärehellinen ja inhottava. Nuo ovat hänen hyviä ominaisuuksiaan. Hänellä on huono maku, mutta hänelle myös maksetaan siitä etä hänellä on huono maku. Hänen tahtonsa on tosiasia ja pahin aseensa on hänen hikinen löyhkänsä. Hänellä on asennevamma ja jos joku sanoo että hänen pitäisi tehdä jotain sille, hän vetää turpiin niin että tukka lähtee. Kerrankin kävi niin että hän hävisi haarniskansa kortissa eräälle hiidelle. Hänen piti nuijia tään pää linttaa kiveä vasten saadakseen sen takaisin. " joo. Se petkutti joka tapauksessa. " oli hänen kommenttinsa tilanteesta.
Hänen lempinimensä Gnng on seuraus eräästä juopuneesta kärhämästä, missä häntä lyötiin päähän moukarilla. Hän jäi eloon maailman kiusaksi ja on siitä lähtien ollut jokseenkin omituinen. Hän aina kertoo vastustajilleen matemaattisen oppitunnin: Zeid Ze Man Gerd Aa Zeid Ze Man!
Rotten sound kirjoitti:Nimi:Lord Kurash The ûber
Rotu:Half Orc (Elector count) 80pts
Fluffi: Jo pienestä pojasta asti hän näki äitinsä itkevän, joka ilta ilman mitään syytä. "Äiti miksi sinä itket" Kysyi pieni, mutta iso puoli-örkki. "Isäsi Lord Kurash JR sanoi että sinun pitää mennä Sankareitten areenalle taistelemaan, että hän hyväksyy sinut sukuun" Orja äiti itki. Tämän karmaisevan illan jälkeen Uber on harjoittellu tappelua ja voimiaan koetusta varten. Uberin tajutessa, kun örkki kuolee niin sen siulu lähtee takaisin kohti vihreää ja näissä sieluissa on taistelian puhdas voima. Moni ei tiedä, että näitä vain harvat näkevät, mutta eivät hyödy tästä lahjasta. Sieluja voi syödä, mutta siulu voi syödä sinutkin.
Uberin tajutessa tämän salaisuuden hän on etsiny ja syöny näitä sieluja ja nykyään hän ei edes näytä ihmiseltä. Uber on nykyään täydellinen örkki, jonka iho hohtaa täyttä Waaggh voimaa ja iho on kasvanu kovaksi ja päähän on kasvanu isot sarvet ja tora hampaat, jotka leikkaavat ilmaa hänen rynnätessä.
"Nyt minua ei estä kukaan!" Huusi Lord Kurash The Ûber!!!
The Chosen of Waagh kirjoitti:Nimi: Dervyl, king of bandits
Rotu: ihminen
Fluffi: Dervyl on johtanut rajaprinssien rosvojoukkioita jo kahdenkymmenen vuoden ajan, ja voittanut itselleen läjäpäin kultaa ja rikkauksia. Hänen ahneuttaan ei tosin tyydytä mikään, ja hän jatkaa ryöstelyään vaikka oman henkensä uhalla saadakseen lisää saalista. Jotkut ovat yrittäneet vakuuttaa Dervylille, että hänellä on jo aivan tarpeeksi omaisuutta, mutta kukaan ei ole onnistunut laimentamaan hänen ahneuttaan vähimmässäkään määrin. Yli kaiken muun hän halajaa erilaisia maagisia varusteita, jotka ovat hänelle jo pakkomielle.
Hiljattain Dervyl on saanut kuulla urkkijoiltaan, etta sankareiden tie on taas kuljettavissa. Kuultuaan tarinoita sen päässä odottavista maagisista esineistä ja rikkauksista hän on lähtenyt matkaan kohti tietä niin nopeasti kuin vain pystyy, ja ottanut mukaansa parhaimmat varusteensa päihittääkseen muut sankareiden tielle havittelevat.
Dervyl on pitkä ja lihaksikas mies, jonka kasvoja kirjovat pitkät arvet. Hän on pukeutunut mustaan kokovartalohaarniskaan, joka peittää hänet varpaista kaulaan saakka. Asusteisiin kuuluvat myös pitkä, musta viitta, jonka alareunoissa on paljon viiltoja taisteluista. Kädessään hän kantaa pitkää, mustaa miekkaansa, jonka pinnassa väreilee aika ajoin punaisia juovia. Toisessa kädessään hänellä on kilpi, jossa on teroitetut reunat hyökkäystä varten. Kaulassaan hän kantaa ryöväreiden pyhää symbolia.
Horde Lover kirjoitti:Nimi:Grumsus Da Weird ´Un
Rotu:Black orc Warboss
Fluffi: Grummus on suurehko musta-örkki, jonka kasvatti eräs sokea ritari, joka luuli häntä vain pieneksi ihmislapseksi. Hänen oikeat vanhempansa kuolivat suuressa WAAAGHissa. Vanhus opetti hänet lukemaan ja kirjoittamaan oikein ja kertoi hänelle täysin uusia tapoja taistella.
Hänestä kasvoi kylmän laskelmoiva örkki, joka käyttää kahta tiikerinkynsi asetta. Ne näyttävät suurilta rautahanskoilta, joihin on kiinnitetty yhteensä kahdeksan riimujen täyttämää terää. Niiden nimet olivat Naghut ja Oghas, Joista toinen repi läpi paksuimmankin haarniskan ja joista toinen pystyi tappamaan yhdellä iskulla suuriakin otuksia.
Karattuaan vanhuksen luota, osallistui hän erääseen Waaghiin, jonka aikana hän näki kääpiöiden Slayereitä. Hän päätti aloittaa oman Slayerin elämänsä, etsien aina vain vaarallisimpia vastustajia.
Tapettuaan erään Ogre Tyrantin, hän tunsi kevyttä hiumausta. Sitten hän näki vain sinistä pyöreilyä. Sen jälkeen hän tunsi kädessään tutun karvaisen turkin. Hän tunnisti heti vanhan tutun Rykäisyn, vanhan harmaan villisiansa, jonka oli nähnyt tapettavan jo kolmesti, mutta aina se oli palannut hänen luokseen.
Pyörimisen jälkeen hän näki olevansa suuren areenan hiekalla mahallaan. Noustuaan pystyyn han katsoi yleisöön. Hän näki heti hopeiseen haarniskaan pukeutuneen ritarin, jolla oli side silmillään. hänen sydämensä pysähti hetkeksi.Vanhus. Hän oli tullut hakemaan hänet kotiin.
Heretic kirjoitti:Nimi:Zacharias The Damned
Rotu:blood dragon
Fluffi: (Hahmon kuvaus)
silmät tulta loistaen Zacharias astuu sankareiden tielle.Hän tietää kykynsä ja tietää ettei muista ole vastusta hänelle.Hän olisi oleva Mestari.Kuvaus=täyteen panssariin varustautunut nuoren näköinen heppu joka vasta äsken sai verisuudelman.
Khordon kirjoitti:Nimi: Tainaron Tientuntija
Rotu: Wood Elf Lord
Fluffi: "Tainaron on yksinäinen susi. Jo lapsena hän vaelteli yksin vanhoissa aarniometsissä ja keskusteli eläinten kanssa. Pian hän ystävystyi metsän eläinten kanssa ja varttuessaan ajautui pikkuhiljaa eroon haltiasisaruksistaan. Hän alkoi vaeltaa kokoajan kauemmas ja kauemmas ja eräänä päivänä hän saapui niin vanhaan metsänosaan, että sen oli täytynyt olla olemassa aikojen alusta asti. Pian hän saapui suurelle aukealle, jota peittivät ikivanhojen puiden oksistot niin, että syntyi vaikutelma suuresta salista. Pieniä metsänhenkiä kipitti ympäriinsä joka puolella metsäsalia. Ilmassa lenteli pieniä, hentosiipisiä keijuja ja muita pieniä henkiolentoja. Keskellä aukeaa oli kivinen pilari, joka oli miltein kokonaan peittynyt sitä tasaisesti kiertäviin paksuihin köynnöksiin. Se oli ainakin viisi kertaa miestä pidempi, joten Tainaron ei nähnyt mitä huipulla oli. Uteliaisuutensa ajamana hän loikkasi yhden melkein hänen itsensä paksuisen köynnöksen päälle ja pinkaisi ylös kivipaaden päälle. Siellä häntä odotti kumma näky: Keskelle kiveä, pienelle kiviselle kohoumalle oli lyöty kaunis, ilmeisesti haltiatekoa oleva keihäs. Sen terä oli vain puoliksi näkyvissä ja koko keihäs oli täynnä siroja kaiverruksia. Koko keihäs hehkui heikosti valkoista valoa. Sen terän juuresta roikkui pieni riipus, jonka keskelle oli upotettu pieni safiiri. Tainaron asteli aseen luokse ja tarttui siihen. Hänen mieleensä hyökyi kuvia vanhoista haltioista, osa varjojen peitoissa, osa kylpemässä valossa, osa näiden kahden välissä tasapainoitellen. Hän karjaisi kerran ja vaipui kivipaaden päälle keihään varsi tiukasti nyrkissään.
Kun hän heräsi, joka paikkaa hänen kehossaan kolotti ja hän katseli kummastellen keihästä, jota hän yhä piteli kädessään. Riipus oli siirtynyt hänen kaulaansa. Miettien, minkälainen esine keihäs olisi hän poistui aukiolta, eikä enään koskaan löytänyt takaisin sinne.
Tänä päivänä, Tainaron kiertelee yhä metsissä etsien samaa paikkaa, mistä löysi keihäänsä ja riipuksensa. Usein, kun ulkopuoliset tunkeilijat ahdistelivat Metsähaltioiden valtakuntaa, hän kuulee tästä eläimiltä ja osallistuu taisteluun. Hänestä kehittyi legenda metsässä olevasta aaveesta, joka vaelteli metsissä etsien vihollisia joiden veren hän voisi juoda. Haltiat eivät itetenkään tähän usko, vaan tietävät kyseessä olevan Tainaron Tientuntija, haltia, joka valitsi yksinäisyyden ja eristyneisyyden.
Kerran, kun Tainaron oli juoksemassa ylhäällä puiden oksistossa kilpaillen alhaalla olevan susilauman kanssa, hän yhtäkkiä horjahti ja putosi alhaalla odottavaan portaaliin. Nyt hän on tullut Sankariden Tielle, ei omasta tahdostaan, vaan ilmeisesti jonkin ohjaamana.
daider kirjoitti:Nimi: The Black Knight
Rotu: Bretonnian
Fluffi: Rauhallisen metsän kulki polku. Normaalisti metsän eläimet saivat olla rauhassa polulla kulkevilta ihmisiltä mutta tänään tieltä kuuluva meteli karkoittu kaikki lähialueen eläimet karkuun eikä kukaan ollut katsomassa eriskummallista seuruetta joka vaelsi tiellä. Polulla käveli kolme miestä. Kaksi heistä kantoi paareilla hartioillaan panssaroitua miestä, joka tosin oli kadottanut kätensä ja jalkansa. Kolmas mies käveli heidän perässään kantaen selässään matka-arkkua, pakattua telttaa, miekkaa, kilpeä, peistä, kattilaa, viulua ja jotain mikä näytti vihreältä pahasti murjotulta kattilalta. Kulkiessaan kantaja hakkasi yhteen kahta kookospähkinän kuoren puolikasta saaden aikaan kavioiden kopinaa muistuttavan äänen.
Kaikesta tästä tavaramäärästä huolimatta eniten meteliä aiheutti paareilla kannettava mies joka huusi ja raivosi taukoamatta:
- Se kirottu Arthur! Mokoma keltamaksainen pelkuri, pakenee kesken taistelun! Olenko minä kertonut teille siitä? hän huusi kantajilleen ja jatkoi huutamista ennenkuin he kerkesivät vastata.
- Totta kai minä olen kertonut siitä teille! Mutta te ette kuuntele! Minä olen käskenyt teidän viedä minut Arthurin luokse mutta te vain harhailette pitkin maita ja mantuja! ARTHUR!
Samassa paarien kantajat pysähtyivät kuin seinään.
- Mitä tämä tarkoittaa? panssaroitu mies kysyi ja etumainen kantaja kumartui hieman jolloin paarit kallistuivat jottä tämä näkisi mitä edessä näkyi.
Outo sinistä valoa hehkuva portti oli ilmestynyt heidän eteensä. Ritari kuuli äänen jostain kaukaa
-Oi suuri ja mahtava soturi! Tule ottamaan paikkasi sankareiden tiellä ja...
- Onko Arthur siellä? paareilla makaava mies keskeytti.
- Arthur kuka? ääni vastasi hieman hämillään.
- Arthur, se keltamaksainen kuningas joka pakeni taistelusta minua vastaan.
Ääni oli hetken aikaa hiljaa, yskäisi ja sanoi:
- Ehkä.
- Siinä tapauksessa minä tulen sinne ja puren jalat poikki kaikilt ajotka uskaltavat seisoa minu tielläni! Eteenpäin!
- Siinä tapauksessa , äääni jatkoi, Oi suuri ja mahtava soturi! Tule ottamaan paikkasi sankareiden tiellä ja...
- Turpa kiinni, huusi takimaisena tuleva kantaja, Minä saan päänsärkyä jo tuon yhden kailotuksesta!
El Capitan kirjoitti:Nimi: Jaakob the giant slayer (dwarf lord)
Rotu: kääpiö
Fluffi: Jaakob hylättiin katuihin rahan pulan takia kun hän oli 4 vanha ja sieltä hänet napattiin viihdyttämään kaiken maailman kummajaisia. 8 vanhana, ärtyisänä ja voimakkaana hän sai tarpeeksi viihdyttämisestä, mutta ei uskaltanut panna ristiä rastiin. Aika kului ja häntä kohdeltiin kuin eläintä, mutta 14 vanhanahän alkoi kapinoimaan. Otti kirveen juopuneelta ihmiseltä ja alkoi taistelemaan. Tapettuaan kaikki hän myös varati heidän rahansa ja lähti omalle tielleen.
Hän oli kuolla nälkään, mutta pusikosta tuli liskoja, jotka auttoivat hänet kyläänsä ja ruokkivat ja hoitivat häntä 3 auringon kierron ajan. Minulla ei ole paljoa annettavaa takaisin joten päätin auttaa heitä hoitamaan peikon, joka oli kiusannut ja tuhonnut heidän tilojaan liian kauan. Sain puusta tehdyn haarnniskan ylleni ja lähdin peikko jahtiin. Se ei ollut mikään vaiva, pelkkä isottelia vain, mutta liskot pitivät minua sankarina.
Muita auttaen olen elänyt ja kulkenut paikasta toiseen. Isot ja pienet tuholaiset eivät olleet pulma, oikeastaan nautin heidän verensä mausta javielä enemmän jos se on iso. Kerran baarissa juodessani eräs mies puhui sankareiden mittelöstä, mielenkiintoinen tapahtuma ja ajattelin mennä, mutta ei oikein huvittanut. Samalla hän sanoi, että siellä jotkut otteliat ratsastavat isoilla hirmuilla, joiden hampaat ovat kuin lohikäärmeen. Se on siinä seuraava taisteluni käydään tuolla. Nousin maksamatta ja lähdin kohti turnausta.
Viiksivallu kirjoitti:Nimi: Agul Ironfang
Rotu: Kääpiö
Fluffi: Agul on Karak-Hirnin mahtava ruhtinas ja hyvin tappelun haluinen. Eräänä pävanä Hänen tiedustelijansa palasivat ja kertoivat, että:"Ihmisten valtakunnassa järjestetään suuret turnajaiset ja teitä pyydettiin osallistumaan", sanoivat tiedustelijat. Agul oli hyvin iloinen kutsusta ja päätti osallistua. Hän puki ylleen sotisopansa ja nousi mahtavan kilpensä päälle. Agul otti mukaansa pienen seurueen ja riittävästi ruokaa matkalle. Matkan aikana Agul mietti mitä olisi palkintona ja mitenkä montaa örkkiä hän saisi nöyryyttää.
Nazreg Moonsinger kirjoitti:Nimi: Bazrhrak Mummy Slayer (Bornaat The Slavemaster)
Rotu: Bull Centaur (Chaos Dwarf)
Fluffi: Ja niin Bornaat osallistui turnajaisiin. Tuttuun tapaansa kuitenkaan hän itse ei ollut aikeissa menettää henkeeään tuolla leikkien sankaria, vaan hän työnsi jonkun aivan muun ottamaan osumaa itseensä. Bazrhrak...
AUTS kirjoitti:Nimi: Kehraph I
Rotu: Tomb Kings
Fluffi: Toisin kuin muut kuninkaat Kehraphilla ei ollut suurta armeijaa. Hän oli elänyt rauhassa ja pitänyt valtakuntansa poissa sodista, mutta kun hänet herätettiin sodat alkoivat ja hänen valtakuntansa anastettiin. Hän ei valloittaja kuninkaan mielestä ollut tappamisen arvoinen ja karkoitti hänet pois maastaan...
Hän on janonnut kostoa siitä asti kun hänet suistiin vallasta...
Hän hylkäsi rauhallisen elämäntapansa ja on ryhtynyt harjoittelemaan taistelutaitojaan...
Kun hän on mielestään valmis hän aikoo palata ja murskata valloittaja kuninkaan ja nousta takaisin valtaistuimelleen.
Ensimmäisen Sankareiden tie turnauksen yhteydessä Kehraph kuoli liskon käsiin. Hänet kuitenkin pelasti kuolemalta hänen veljensä. Heidän vihollisensä valloittaja kuningas Hahmutt oli tappanut Kehraphin veljen Sethekin.
Kehraph vannoi veljensä edessä, että ei astuisi lepoon ennen kuin olisi murskannut valloittaja kuninkaan ja perinyt valtakuntansa takaisin.
Kun veli haihtui Kehraph näki uskollisen miekkansa joka hohtisinistä valoa, kilpensä ja hänen veljensä panssarin joka oli Skorpioni jumalan tekemä. Hän otti ne ja lähti matkaan.
Matkallaan pois aavikolta hän taisteli useita eri hautakuninkaiden skorpioneja vastaan, mutta hänen veljensä panssari takasi hänelle aina voiton. Hän oli jo unohtanut Sankareiden tien. Nyt hänestä oli tullut kokeneempi, viisaampi ja kestävämpi kuin koskaan ennen.
Kun hän on päässyt keitaalle ja juonut hieman vettä. hän näkee häilyvän sinistä valoa tuottavan portaalin edessään. Hän on kerran aikaisemmin nähnyt tuon sinisen hehkun ja on täysin rauhallinen kun sen sisältä kuuluu ääni: "Oi suuri ja mahtava soturi! Tule ottamaan paikkasi sankareiden tiellä ja saavuta saavuttamaton! Ole suurin soturi ja lisää nimesi suurten sankareiden viereen! Taistele tiesi voittoon kamppailen muita kuolematonta mainetta etsiviä sotureita vastaan! Tule! Tule Sankareiden Tielle!"
Kehraph lähtee astelemaan valoon...
TuomioSopuli kirjoitti:Nimi: Imrik Merciful
Rotu: High elf prince
Fluffi: Imrik katsoi käteensä sidottua huivia. Miksi minä kannan tätä? Miksi tämä merkitsee minulle niin paljon etten voi luopua tästä. Imrik kuuli rapinaa takanaan. Hän veti nopeasti riimuitetun miekkansa esille. Se oli vain Imrikin hevonen. Hän laittoi miekkansa tuppeen ja meni hevosensa luokse. Hevonen oli rauhaton. Aivan kuin se yrittäisi varoittaa häntä jostakin. Imrik katseli ympärilleen etsien jotakin sellaista mistä hevonen yrittäisi häntä varoittaa. Lopulta Imrik totesi ettei mitään vaarallista ollut ja meni rauhoittelemaan hevostaan. Heti hevosen rauhoituttua Imrik meni nukkumaan. Herättyään uniltaan hän huomasi olevan jossakin areenan tapaisella paikalla. Noustuaan pystyyn hän huomasi hevosensa seisovan vieressään. Imrik katseli ympärilleen ja tajusi missä oli. ''Ei. Ei voi olla.''
Sipulih kirjoitti:Nimi: Quehan First of Tzunki, Veteran of the Way of The Heroes
Rotu: Saurus Old blood
Fluffi: "Quehanin historia on tuntematon mutta eräs hänen suurimpia saavutuksiaan on voitto Sankareiden Tie-turnauksesta ja hänen seikkailujaan voi lukea Sankareiden Tie-kronikoista." -Charles Remington-
Terminator Sergeant kirjoitti:Nimi: Zlater of Quetzl
Rotu: Saurus Oldblood
Fluffi: Despite being killed in the same arena last time, Zlater was restored to life by Old Ones. Now hes back and hungry. Mummies beware.
Executioner kirjoitti:Gabriel, Knight of the Lady of a Thousand Winters
Rotu: Ihminen
Fluffi: Hävittyään viimeisellä Sankareiden Tiellä, Gabriel on palannut entistä vahvempana, ja janoaa pääsyä jumalattarensa valituksi..
Onnea turnaukseen! =o)Emmyon kirjoitti:Nimi: Haze Scarlett
Rotu: Vampire countesses
Fluffi: Yö oli melkein ohitse. Scarlett kulki levottomasti ympäri tallia, käyden vähän väliä kurkistamassa ovesta pihatielle. Eochaid ei ollut vielä palannut. Scarlett oli huolissaan. Veli oli joutunut maksamaan kovan hinnan hänen henkiin palauttamisestaan. Liian kovan. Se kävi päivä päivältä selvemmäksi.
Scarlett värähti. Käynti tuonpuoleisessa ei ollut mikään miellyttävä kokemus. Vaistomaisesti hän nosti kätensä rintakehälleen. Imrikin miekan aiheuttamat arvet saattoi tuntea ohuen kankaan läpi. Kädet puristuivat nyrkkiin. Hän oli ollut varomaton silloin antaessaan raivolle vallan. Todella varomatonta. Ja rangaistuksena oli ollut kuolema.
Henkiin palautumisensa jälkeen Haze Scarlett oli keskittynyt entistä enemmän taitojensa hiomiseen. Illasta aamuun hän joko tutki tietoja eri roduista tai harjoitteli taistelua eri aseilla. Hänen voimansa olivat paljon suuremmat kuin ennen. Pedon vaisto oli kehittynyt herkemmäksi mutta hän hallitsi sen paremmin kuin koskaan.
Askelia! Scarlett juoksi ulos. Eochaid palasi viimeinkin! Veli oli kalpea ja kulki hitaasti. Tämän vasen jalka oli selvästi vioittunut. Kuullessaan jonkun lähestyvän Eochaid pysähtyi. Huomatessaan tulijan sisarekseen, suru nousi hänen kasvoilleen ja silmiinsä. Matriarkan vastaus leijui sanattomana ilmassa heidän välissään. Pelko kulki pitkin Scarlettin ruumista. Ei...
Samassa Eochaid hätkähti ja tuijotti sisarensa taakse. Nopeammin kuin henkäys Scarlett pudottautui oikean polvensa varaan ja kääntyi ympäri tikarin ilmestyessä kuin tyhjästä hänen käteensä. Olettamansa hyökkääjän sijaan hän näkikin edessään kuultavan sinisen portaalin. Scarlett kohottautui hitaasti takaisin seisomaan. Kyllä, hän lähtisi. Ja tällä kertaa myös voittaisi! Voitto olisi Eochaidin ainoa mahdollisuus. Se, tai Scarlettin kuolema. Tuntien veljensä hiljaisen, hyväksyvän katseen selässään, Haze Scarlett käveli portaaliin taakseen katsomatta.