"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kaartin kirjautuneet + ilkeä komissari setä

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Maybach
Viestit: 160
Liittynyt: La 28.05.2005 21:24
Paikkakunta: Kuopio

Kaartin kirjautuneet + ilkeä komissari setä

Viesti Kirjoittaja Maybach »

Kahlailtuani lävitse armeijakirjan ja turhaan etsittyäni päivitettyä sääntöä (onko minkäänlaista päivitysvihkosta edes julkaistu?) tähän kohtaa, minua ihmetyttää kovin, että miten toimitaan, kun doktriiteistä on otettuna independent comissars ja sitten tämä miekkonen lyödään suurehkoon conscripti porukkaan.

Lynkkaako komissaari moraalitestin epäonnistuessa vain yhden poloisen poikaparan, kun ei sopivaa ylempää upseeria tai kersanttiakaan ole ryhmässä? Vai vaivaako minua lukihäiriö, kun en siihen vastausta ole lötänyt?

(Niin moni ylistää tätä viidenkymmenen kirjautuneen lössiä objectiven päällä istumassa tai roikumassa carnifexin jaloissa ja käsissä epätoivosten huutojen vallitessa)
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

IG:n faqissa lukee, että jos komissaarin ryhmässä ei ole johtajaa, komissaari teloittaa yhden rivijäsenen. GW:n sivuilta löytyy, hae ite.

3333 GET!!
Avatar
Dead Maniac
Viestit: 496
Liittynyt: Ke 12.07.2006 00:34
Paikkakunta: Mänttä-Vilppula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Dead Maniac »

Imperial Guard faq v4.0:ssa mainitaan juurikin tämä, eli se posse ottaa yhden casualtyn ennenkuin se passaa sen moralen.
En muista mistä latasin moisen filun, mutta aika virallisen oloinen.
Time waits for no slave.

Kääntyneet kaartilaiseni:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... p?p=638449
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

40k FAQit ovat tällä hetkellä alhaalla. Mutta Alessio is hardly working on them.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Voisi tässä kysäistä... Kun commissaari jää yksin niin se taitaa teloittaa itsensä. Olenko oikeassa?
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

vompovompatti kirjoitti:Voisi tässä kysäistä... Kun commissaari jää yksin niin se taitaa teloittaa itsensä. Olenko oikeassa?
Onko komissaari "yksikkö, jossa on komissaari"?

Tähän on tosiaan tainnut jäädä pieni reikä sääntöihin, koska yksinäistä komissaaria ei ole todettu Fearlessiksi. Oli IC tai ei (eli jos on jäänyt viimeiseksi eloonjääneeksi komentoryhmästä), se taitaa altistua normaaleille moraalisäännöille. Tai sitten se ampuu kuulan omaan kalloonsa riippuen siitä, mitä esimmäiseen kysymykseeni vastataan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3011
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

kyllähän se komissaari joskus tajuaa oman kuolevaisuutensa ja tajuaa lähteä pakoon.
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Avatar
Maybach
Viestit: 160
Liittynyt: La 28.05.2005 21:24
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Maybach »

Selvä homma. Itekkin kokeilin latailla tuota FAG:ia, mutta ei onnistunut ilmeisesti samasta syystä.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Heretic kirjoitti:kyllähän se komissaari joskus tajuaa oman kuolevaisuutensa ja tajuaa lähteä pakoon.
Vanhaan hyvään aikaan olivat pelottomia.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”