Sivu 1/1
Warmachinen aloitus
Lähetetty: Ke 09.08.2006 17:59
Kirjoittaja Nitrone
Elikkäs kiitos Kuopion warhammer turnaukseen tulleiden Warmachine demottajen, olen kaverin kanssa vakavasti ajatellut ko. pelin aloittamista. Elikkäs enismmäinen kysymykseni koskee tuota Prime rulebookin sisältöa ja sen tärketyttä. Eli onko tuossa sääntökirjassa jotain erikoisempia ja pelin kannalta vältämättömiä sääntöjä, mitkä eivät ole siinä julisteessa, jonka avokätisesti meille lahojoititte.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 18:06
Kirjoittaja hotsauceteddy
kyllä. Primessä kerrotaan paljon tarkemmin esim. focukseen ja taisteluun liittyvät säännöt, kerrotaan säännöt infantrylle ja commandille + paljon muuta. kirjoista sanoisin että ainakin prime on pakkohankinta, jos sitten muut kirjat ei kiinnosta. primessä on myös monien yksiköiden tiedot, tosin nämä eivät aina ole niin oleellisia, kun omien yksiköiden statsit kummiskin figujen mukana tulevat kortteina.
Mutta joo, kyllä se prime kannattaa ostaa tai ainakin delegoida sen hankkiminen jollekin lähitutulle

Lähetetty: Ke 09.08.2006 18:23
Kirjoittaja Ironman
Periaatteessa primeä ei tarvitse, jos ei infantryä meinaa peleihin ottaa mukaan. Itse ainakin suosittelen pelin opettelemista hankkimalla peliporukan kesken noita battlegroup-bokseja. Noista saa ihan kivoja pelejä aikaiseksi, oppii säännöt, eikä rahallinen panostuskaan päätä huimaa (40 euroa). Primen voi sitten ostaa kun näyttää siltä, että peliporukka on valmis laajentamaan pelejään ottamalla mukaan infantryä jne.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 18:28
Kirjoittaja Murhe
Periaatteessa pelin alkuun pääsee oikein hyvin quick start läpyskällä, joka tulee jokaisen aloitusboksin mukana. Vakavaan pelailuun kuitenkin tuo prime on melkoisen tärkeä kirjanen.
Lloyba tuossa jo totesikin mitä kaikkea kirja pitää sisällään. Tärkeäksi arvioisin juuri noiden yksiköiden tiedot, jotta voi valita mieluisensa joukot muunkin kuin ulkonäön perusteella. Toinen vaihtoehto tähän on tietysti faction korttipakka, jossa tulee yksi kappale jokaista casterin korttia ja useampi kappale sooloja, jackeja ja yksiköitä. Tietysti pakan ilmestymisen jälkeisiä kortteja siihen ei ole lisätty.
Kirjasta löytyvät jalkaväki säännöt ovat varsin oleelliset, koska jälkaväki tuo 350 pisteen jälkeen erityisen hyödyllistä maustetta peliin kuten myös soolot. Lisäksi jackien power-attackeista taitaa olla enemmän kerrottuna, jotka ovat varsin hyödyllisiä. Unohtaa ei kannata myöskään fluffia.
Peliähän teille esitteli Teräratas niminen kaveri täältä ja mukana olimme minä ja Grond.
Escalation kirja taisi pitää sisällään pari uutta power attackia ainakin ja lisää jaakkoja ja yksiköitä. Kuitenkin tasapaino on pelissä sellainen, että peruskirjan yksiköillä oikeasti pitäisi pärjätä.
Kannattanee katsella tästä osiosta löytyvää keskustelua Conin turneen säännöistä, jossa oli ainakin linkki referenssi läpyskään.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 18:28
Kirjoittaja Teräratas
Tosiaan sillä antamallani sääntöjulisteella onnistuu käytännössä pelaaminen ilman jalkaväkeä, eli aloitusboxien pelit kyllä onnistuvat hyvin ilman sääntökirjaakin.
Lloyba kertoikin oleellisimmat mitä Prime tarjoaa. Lisäksi se on vallan hyvä luettava myös pelimaailman hahmottamiseksi ja helpottaa toki ihan oman armeijan hankinnassakin.
Ihan alkuun kirjaa ei siis ole pakko hankkia, mutta kyllä se helpottaa jonkin verran alkua, ja kun se kumminkin melko pian armeijoiden kasvaessa on välttämätön, ei se heti ensihankintanakaan kyllä mene hukkaan.
Roolipelit.net ja
Peliarkku myyvät ainakin sääntökirjaa ja aloitusboxeja, joten noista lienee helpointa aloittaa kysely.
Yksi Prime pyöri vähän aikaa sitten sotavasarassa käytettynäkin,
tuossa ketju, en tiedä onko vielä kaupan.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 20:21
Kirjoittaja Nitrone
Kiitokset kaikille vastanneille selvennyksistä.
[Edit:] Tuleeko noiden Battlegroup boxien mukana kortit kyseisille figuille?
Lähetetty: Ke 09.08.2006 20:44
Kirjoittaja Murhe
Olisi hauska kuulla mitkä mahdollisuudet teillä olisi käydä Varkaudessa pelailemassa joskus? Tai mikäpä estäisi meitä tekemästä pelireissua Kuopiossa, jos vain tilat järjestyvät. Varmasti mukavampi aloitella uutta peliä, jos peliseuraakin alkaisi löytyä.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 20:46
Kirjoittaja Nitrone
Varkaus on pikkaisen turhan kaukana, koska Koupioonkin pääsy täältä Nurmijärveltä oli aika kallista.
Nurmijärveltä on Helsinkiin ~25min matka.
[Edit:] Suomen kartta olikin hieman hakusessa, muistelin Varkauden olevan pohjois-suomessa ;) Nyt kun Wikipeidan avustuksella löysin paika, eihän se niin kauhean kaukana olekkaan.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 20:50
Kirjoittaja Murhe
Kaikkien figuuriboksien mukana tulee säännöt yksikölle tai figuurille. Loitsijat saavat statit, loitsut ja featit. Battleboksin mukana tulee kortit kaikille mukana tuleville yksiköille.
Ja asia on ymmärretty. Peliseuraa siinä tapauksessa löytynee lähempääkin. Kuvittelimme vain, että olitte Kuopiosta kotoisin.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 20:53
Kirjoittaja Nitrone
Ok, kiitos. Saamme varmaankin muutaman kaverin tästä lähipiiristä houkuteltua mukaan harrastuksen pariin.
Lähetetty: Ke 09.08.2006 23:35
Kirjoittaja Thelacan
Ja tosiaan, edes figuurit eivät ole välttämättömyys. Privateer Pressin sivuilta kun voi ladata Quick Start-säännöt ja jokaisen aloituspaketin kortit, niin voi kokeilla eri factioneita ja täten valita, että mikä tuntuisi mieluisimmalta.
Ulkonäön perusteella jos valitsee factionsa, voi vähän harmittaa. Itselleni nimittäin kävi niin, ja päätin aloittaa Khadorin kun en ollut edes tarkastellut muita factioneita. Oli siinä sitten kieli pitkällä ihastellessa muiden factioneiden figuureja.

Stattikortti-paketti on varsin mukava, tulee Primen ja Escalation kirjoissa ilmestyneiden hahmojen kortit ja kys. faction saatavilla olevien merccien kortit. Sekä kortteja voi tulla tietylle hahmolle useampi kappalekkin.