Sivu 1/1
Hankalien miniatyyrien kuljetus?
Lähetetty: Ke 16.08.2006 13:50
Kirjoittaja Markkola
Moro
Olen aloittanut Dogs of War armeijan, johon on tarkoitus sisällyttää muutaman kymmentä pikemania. Näille pitäisi kuitenkin keksi jonkilainen kuljetusmetodi, joka estäisi aseenvirkaa toimittavien hauraiden metallitankojen katkeamisen. Toimisiko esmi. battlehive tähän tarkoitukseen hyvin? Figut ovat metallia, joten kuljetuksen pitäisi olla myös maalipintaystävällinen, ettei laukua avatessa vastaan tulisi pilkullisia pikkumiehiä.
Apu ja vihjeet olisivat toivottavia.
Re: Hankalien miniatyyrien kuljetus?
Lähetetty: Ke 16.08.2006 13:54
Kirjoittaja The Captain
Battlehive, Army transport tai muu vastaava kustomoitava kuljetuslaukku olisi hyvä. Armytransportiin ja battlehiveen saa kumpaankin tehtyä juuri äijälle sopivat lokoset n. sentti*sentti-palasia irrottelemalla, enkä ainakaan AT:n takia ole omistakaan figuistani maaleja menettänyt.
AT:ssa ainoa ongelma on, että aivan reunoilta irrotettavat palaset jättävät jälkeensä jokseenkin tanakan liimajämän, joten reunimmaiset figut on syytä sijoitella siten, että base tulee uloimmaksi, jotta figu itse ei tarttuisi kiinni tahmaan.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 14:27
Kirjoittaja AVVV
Yllä esitetty vastaus on hyvä, mutta vähän vastauksen sivusta ehdottaisin, että korvaisit figujen pitkät white metal-varret pelimiehen kannalta yhdentekevistä valuominaisuuksistaan huolimatta selvästi jämäkämmällä brass rodilla. Vaivaa tulee ihan kohtalaisesti, mutta pitemmän päälle harmittanee vähemmän. Ja askarteluhan on kivaa.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 14:53
Kirjoittaja Markkola
AVVV kirjoitti:Yllä esitetty vastaus on hyvä, mutta vähän vastauksen sivusta ehdottaisin, että korvaisit figujen pitkät white metal-varret pelimiehen kannalta yhdentekevistä valuominaisuuksistaan huolimatta selvästi jämäkämmällä brass rodilla. Vaivaa tulee ihan kohtalaisesti, mutta pitemmän päälle harmittanee vähemmän. Ja askarteluhan on kivaa.
Tuossa on ideaa... tuleepahan ainakin uudelle pin vicelle käyttöä, jos ei muuta.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 15:04
Kirjoittaja Dead Maniac
Niin, kannattaa tosiaan muistaa että messinki on pirullista katkaistavaa.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 17:33
Kirjoittaja Nostra
Dead Maniac kirjoitti:Niin, kannattaa tosiaan muistaa että messinki on pirullista katkaistavaa.
Oh... Kuinka näin?
Miniatyyreissä tuskin tarvitaan mitään 1-2mm paksumpaa rauta/messinki/kupari/mitävaan metallitankoa. Tällaisen katkaisee vaikka saksilla, viilalla tai niinkuin yleensä, sivuleikkureilla. Ei ole ollenkaan pahaa katkottavaa.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 17:35
Kirjoittaja Ozzy
Hobbypoint myy 1mm paksuista teräslankaa. Siitä sai aika hyvät keihäät kelteille, eikä vaadi pihtejä järeämpää katkaisukalustoa.
Lähetetty: Ke 16.08.2006 17:37
Kirjoittaja Dead Maniac
No, nuo messinkiputket mitä minulla on, 2mm, siihen ei meinaa saha purra millään, ja kun sen leikkaa sivuleikkurilla, niin se leikkauskohtahan menee linttaan ja se pitää siistiä. Eikä noilla normiveitsillä paljon pure myöskään.
Lähetetty: To 17.08.2006 08:37
Kirjoittaja The Captain
Dead Maniac kirjoitti:No, nuo messinkiputket mitä minulla on, 2mm, siihen ei meinaa saha purra millään, ja kun sen leikkaa sivuleikkurilla, niin se leikkauskohtahan menee linttaan ja se pitää siistiä. Eikä noilla normiveitsillä paljon pure myöskään.
Hämmentävää. Mutta onhan 2 mm jo melko paksua, ainakin jos keihäiksi meinasi. Kumminkin minulla on nyt fiilis, että ongelman ydin on jossain muualla kuin ko. brass rodin koostumuksessa.
Lähetetty: To 17.08.2006 08:38
Kirjoittaja maxxon
Dead Maniac kirjoitti:No, nuo messinkiputket mitä minulla on,
Osta täyttä tankoa, ei putkea.
Putki täytyy joko sahata tai vetää putkileikkurilla, muuten se menee lyttyyn.
Mä olen tehnyt keihäitä muovisen katuharjan harjaksista. Vasaralla kevyesti pää littaan ja saksilla muotoilee kärjen. Muovi on taipuisaa (ja
palaa muotoon), joten liimasaumaan kädessä ei tule niin pahaa rasitusta jos keihäs tökkää johonkin.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 14:07
Kirjoittaja Sauron The Great
Nostra kirjoitti:Dead Maniac kirjoitti:Niin, kannattaa tosiaan muistaa että messinki on pirullista katkaistavaa.
Oh... Kuinka näin?
Miniatyyreissä tuskin tarvitaan mitään 1-2mm paksumpaa rauta/messinki/kupari/mitävaan metallitankoa. Tällaisen katkaisee vaikka saksilla, viilalla tai niinkuin yleensä, sivuleikkureilla. Ei ole ollenkaan pahaa katkottavaa.
Itselläni jäi joskus ainakin gw:n leikkureihin pahat jäljet, kun leikkasin glemmarista porttiin saranat. Tämä tuskin kuitenkaan oli ollut messinkiä, vaan jotain muuta. Eli kannattaa varoa, jos on juuri ostanut uudet leikkurit, niin mitä menee leikkelemään.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 15:44
Kirjoittaja Thelacan
Tai sitten hankkii ihan kunnolliset sivuleikkurit, eikä GW:n riistoversiota joka kestää ehkäpä muovin.