Sivu 1/5
Noppien painottaminen?
Lähetetty: Pe 18.08.2006 22:11
Kirjoittaja Imperial_Noob
Hei!
Elikkäs olisiko kelläkään tietoa tästä miten noppia voisi itse painottaa? Ei sillä että haluaisin pilata oman peli-iloni, mutta kaverini kyllä, ja hän lupautui maksamaankin hiukan ohjeista

Tiedän ja kaverini tietää että niitä saa kaupasta mutta kun ne ovat painotettuja aina kuutoselle ja kun pienempiäkin lukuja tarvitsisi... Että tämmöstä tällä kertaa...
Lähetetty: Pe 18.08.2006 22:25
Kirjoittaja Matti N
Suosittelisin ruuvaamaan lyhyen mutta painavan ruuvin kutosen vastapuolelle (ykkönenkö siellä lymyää?)
Ei ole toki mikään stealth vaihtoehto, mutta hei, halutko vanhempana jossain turnauksessa pelatessasi huomata että perskuta, mullahan on käytössä mun painotetut nopat, ilmankos on menny niin hyvin?
Ehdottomasti suosittelisin jättämään "huomaamattoman" nopan painotuksen sikseen.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 22:28
Kirjoittaja Imperial_Noob
Matti Niemelä kirjoitti:Suosittelisin ruuvaamaan lyhyen mutta painavan ruuvin kutosen vastapuolelle (ykkönenkö siellä lymyää?)
Ei ole toki mikään stealth vaihtoehto, mutta hei, halutko vanhempana jossain turnauksessa pelatessasi huomata että perskuta, mullahan on käytössä mun painotetut nopat, ilmankos on menny niin hyvin?
Ehdottomasti suosittelisin jättämään "huomaamattoman" nopan painotuksen sikseen.
Siis kaveri haluaa nämä ihme nopat joilla tappaa peli-ilo en minä. Mietin myös tuossa että porais jollain
helevetin ohuella poran terällä reiän tiettyyn paikkaan tunkee sinne painoa ja ''muuraa'' sen GS:lla tai muulla mömmöllä kiinni...
Lähetetty: Pe 18.08.2006 22:35
Kirjoittaja Dolmot
Suosittelen että "kaveri" tulee tänne kysymään omalla nimellään jos vain munaa riittää.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 22:54
Kirjoittaja Imperial_Noob
Dolmot kirjoitti:Suosittelen että "kaveri" tulee tänne kysymään omalla nimellään jos vain munaa riittää.
Pitääpä kokeilla! Tietenkin valittaa jotai et se ei saa rekisteröityy ynnä muuta paskaa et tulee viiruksii, mutta whinetys nappi päälle...
Lähetetty: Pe 18.08.2006 23:09
Kirjoittaja Teräratas
Ainakin kolmenlaisia huijausnoppia pitäisi olla olemassa:
1. Nopat joissa on paino sisällä, niin että haluttu alapuoli painaa enemmän. Sopivan pyöränurkkainen noppa toimii tässä parhaiten.
2. Noppa joka ei ole täysin kuution muotoinen, eli ykkössivu on suurempi ja kutossivu pienempi.
3. Noppa jossa ei ole oikeat numerot. Tässä tapauksessa noppaan laitetaan vain kolme eri numeroa, ja niin että yhdeltä sivulta katsottuna kaikki kolme eri numeroa ovat aina näkyvissä. Käytännössä samat silmäluvut pitää siis sijoittaa toisiinsa nähden vastakkaisille puolille. Eli nopassa toistuu kahdesti esim. tulokset 3,5,6.
Liekkö vielä muitakin..? Aikanaan noiden käytöstä sitten sai kuulan otsaansa, nykyään taitaa päästä elinikäisellä turnausbannilla.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 23:15
Kirjoittaja QQ3
Teräratas on ammattilainen huijausnoppien valmistamisessa.

Oletkos teräratas noita koskaan itse kokeillut?
Lähetetty: Pe 18.08.2006 23:17
Kirjoittaja Teräratas
QQ3 kirjoitti:Teräratas on ammattilainen huijausnoppien valmistamisessa. ;) Oletkos teräratas noita koskaan itse kokeillut?
Enpä ole, mutta kun pelinhoitajan ammattia ihan rahasta pelaten olen joskus harjoittanut, niin pientä kiinnostusta on ollut uhkapelien historiaan kumminkin.
Lähetetty: Pe 18.08.2006 23:50
Kirjoittaja Thelacan
em4:lta saa tilattua painotettuja noppia. Metallisianoppia monenlaisia, ihan tavallista metallia, tai sitten kullalla tahi hopealla päällystettyjä.
Ei tarvi edes huijata ja moisella noppapussilla voi ojentaa pelikaveria helposti turhasta nillittämisestä.
Mutta tuskin haettiin tällä tavalla painotettuja noppia, mutta suosittelen niitä lämpimästi.
Lähetetty: La 19.08.2006 07:54
Kirjoittaja Sir_Jarkko
Joskus kun omistin penskana jonkun lautapelin, joka lojuu nyt jossain nurkissa pieninä päreinä, siinä oli noppia joista sai irroitettua ykköspuolen tai kutospuolen. Noh, siitäpähän painottelemaan, pari painotin yksinkertaisesti niin että iskin suht huomaamattoman palan sinitarraa ykköspuolelle, tämä tuli tosin jossain vaiheessa peliä huomatuksi ja "mukava" peliosuus päättyi siihen. Nämä stealth, nopat olivatkin sitten hieman huomaamattomampia, ykköspuoli irti, parit pienet prikat sinitarralla, taas, kiinni irroitettuun ykköspuoleen, ja kas vain, johan rupesi peli kulkemaan. Tämäkään ei tosin ollut enää vedenpitävä ratkaisu, sillä mokoma kertakäyttönoppa päätti levitä kerran iskeytyessään pöydälle, olisi varmaan pitänyt pistää liimalla kiinni.
Kyllä niitä stealth-noppiakin löytyy, kannattaa katsella Tiimarista sun muista halpahalleista. Tunnistaa yleensä siitä että ykkös silmälukupuolella on kummallinen valujälki josta vähän sivulta painamalla pala kiepsahtaa irti ja näin pääsemme operoimaan. Tietysti on sitten, sekä sinun että kaverisi, kannalta syytä miettiä mitä näillä nopilla haluaa saavuttaa, päivänvalo nimittäin päivettää joskus hyvinkin suunnitellut ja piilotellut salaisuudet.
Lähetetty: La 19.08.2006 09:35
Kirjoittaja Markkola
Liekö urbaanilegenda, mutta kuulin, että joku SM pelaaja oli modannut kaikista nopistaan kakkosen kolmoseksi. Sinänsä velmua, koska kolmonen lienee yleisin luku, jota mariineilla haetaan.
Lähetetty: La 19.08.2006 10:55
Kirjoittaja Imperial_Noob
Kiitoksia, nyt vain kaverille kertomaan. Mutta en ainakaan pelaa häntä vastaan ennenkuin oon tarkastanu sen nopat

Lähetetty: La 19.08.2006 13:25
Kirjoittaja Pannukakku
Minulla on pari painotettua noppaa, ostettu linnanmäen pilailukaupasta, kiusausta kun ei voinut oikeen vastustaa.

Hintaa taisi olla se pari euroa. Toimivat silleen, että nopista ykkösen ''kannen'' voi irrottaa ja laittaa sinne sisään pienen metallipainon, joka siis tuli paketin mukana. Ihan kiitettävästi on itsellä (tietysti vain kaveripeleissä) toiminut, ~75% heitoista kutosia.
Ongelma vaan on siinä, että jos nopan heittää liian korkealta ilmaan, niin ykkösen kansi irtoaa ja metallipaino vierii ulos... Siinähän sai sillon ekan kerran selitellä jotain tyyliin ''öö...hups.. ei siinä ihan näin pitäny käyd- Eiku siis tota mitenköhän toi paino tonne on joutunu, ihan vahinko se oli.. ei siinä paketissa mitään mainittu.. tai en mä ainakaan huomannu..ehehehe?''
Eli jos Helsingissä asutte, niin linnanmäelle vaan (taitaapi olla nykyään ilmainen sisäänpääsykin).
Lähetetty: Su 20.08.2006 11:37
Kirjoittaja figunarkki
Pannukakku kirjoitti:Minulla on pari painotettua noppaa, ostettu linnanmäen pilailukaupasta, kiusausta kun ei voinut oikeen vastustaa.

Hintaa taisi olla se pari euroa. Toimivat silleen, että nopista ykkösen ''kannen'' voi irrottaa ja laittaa sinne sisään pienen metallipainon, joka siis tuli paketin mukana. Ihan kiitettävästi on itsellä (tietysti vain kaveripeleissä) toiminut, ~75% heitoista kutosia.
Ongelma vaan on siinä, että jos nopan heittää liian korkealta ilmaan, niin ykkösen kansi irtoaa ja metallipaino vierii ulos... Siinähän sai sillon ekan kerran selitellä jotain tyyliin ''öö...hups.. ei siinä ihan näin pitäny käyd- Eiku siis tota mitenköhän toi paino tonne on joutunu, ihan vahinko se oli.. ei siinä paketissa mitään mainittu.. tai en mä ainakaan huomannu..ehehehe?''
Eli jos Helsingissä asutte, niin linnanmäelle vaan (taitaapi olla nykyään ilmainen sisäänpääsykin).
Näitä toki saa halvemmalla muualtakin. Lähes jokainen kookkaampi marketti myy jossain leluosaston sopukoissa pilailuvälineitä, sieltä löytyy yleensä myös painotettuja noppia. Esimerkiksi stockmannilta löytyypi.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 08:45
Kirjoittaja maxxon
Mulla on setti painotettuja noppia, jotka ostin joskus vitsinä.
Ongelma on siinä, että ne on painotettu niin raskaasti (n. 90% tuloksista tulee painotetulle sivulle) että sokea gerbiilikin näkee ettei ne pyöri oikein. Tietysti jos ujuttaa muutaman sellaisen esim. 10 tavallisen nopan sekaan, asia ei ole ihan niin helppo huomata.
Velmumpi temppu omalla pöydällä voisi olla laittaa pieni prikka nopan sisään ja pöydän alle voimakas sähkömagneetti ja siihen huomaamaton kytkin...
Muita "nerokkaita" huijauksia: Käytä pitkähihaista paitaa, jossa on n. 1" ruudut. Jo helpottuu etäisyyksien arviointi... (tosin 40K:ssa tällä ei ole enää niin suurta merkitystä -- saa nähdä onko uudesta Fabasta tippunut guess range)
Joo, akateemisen mielenkiinnon lisäksi näistä tempauksista on hyvä olla perillä siksi, että jossain on aina se peelo, joka oikeasti yrittää käyttää jotain tällaista. Vaikka tavallisempaa taitaa olla "vahingossa" väärin lasketut pisteet, harmillisten sääntöjen "unohtaminen" ja "väärin ymmärtäminen", "vahingossa" kaatuneiden figujen nostelu uusille paikoille jne.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 09:06
Kirjoittaja The Captain
maxxon kirjoitti: saa nähdä onko uudesta Fabasta tippunut guess range)
Ei o.
Joo, akateemisen mielenkiinnon lisäksi näistä tempauksista on hyvä olla perillä siksi, että jossain on aina se peelo, joka oikeasti yrittää käyttää jotain tällaista. Vaikka tavallisempaa taitaa olla "vahingossa" väärin lasketut pisteet, harmillisten sääntöjen "unohtaminen" ja "väärin ymmärtäminen", "vahingossa" kaatuneiden figujen nostelu uusille paikoille jne.
Joo. Tätä näkee turnauksessa yllättävänkin usein näitä "vahingossa" väärin laskettuja pisteitä. Onneksi oma silmä sentään osaa tätä nykyä melko hyvin erottaa summittaisen VP-määrän, niin että saatan pyytää tarkistuslaskentaa, jos epäilen vahingon tai "vahingon" käyneen. Vaikka pakko se on myöntää, että kun ruumiskasassa makaa toistakymmentä yksikköä ja kentällä toiset, niin joskus joku jää itseltäkin ihan vahingossa laskematta. Edellisessä pelissä kävi vahinko (ei onneksi ollut turnauspeli), että jätin helblasterini pisteet laskematta vastustajan hyväksi, kun blaster itse oli yhä kentällä, mutta miehittämättömänä.
Yllättävän moni örkkipelaaja "unohtaa" animosityn ja beastipelaaja unrulyn. Kruunupäisten vampyyrilordien stupidityä "muistaa" heittää huomattavasti harvempi kuin kruunua käyttää, enkä edes muista, milloin olisin viimeksi nähnyt jonkun heittävän 40K-demoniaseelleen mastery testiä.
Huijaaminen ei sovi mihinkään lajiin. Kusettajilta soisin loppuvan pelikavereiden ja muidenkin sen verran nopeasti, että loppuelämästä tulisi yksinäistä, alkoholisoitunutta ja kurjaa.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 12:29
Kirjoittaja maxxon
The Captain kirjoitti:
Yllättävän moni örkkipelaaja "unohtaa" animosityn ja beastipelaaja unrulyn. Kruunupäisten vampyyrilordien stupidityä "muistaa" heittää huomattavasti harvempi kuin kruunua käyttää, enkä edes muista, milloin olisin viimeksi nähnyt jonkun heittävän 40K-demoniaseelleen mastery testiä.
Näinpä juuri. Tosin täytyy sanoa, että aina se ei ole tahallista, vaan tiedostamattomien psykologisten tekijöiden summa. On ihan oikeasti helpompi muistaa itselle edulliset asiat. Ikävät jutut, niinkuin laskujen maksu, pakataan jonnekin muistin perukoille ja jännityksen kasvaessa niitä on vaikea kaivaa esiin.
Sääntöjen suunnittelulla voi vaikuttaa tähän. Esimerkiksi sen sijaan, että annetaan miinuksia pelaajalle voidaankin antaa plussia vastustajalle. Vastustajalla on positiivinen assosiaatio bonarin muistamiseen. Esimerkiksi 40K:n cover savet toimii tällä periaatteella (ennenhän suojasta tuli miinuksia osumaheittoihin).
GW:n julkaisustrategiassa asiaa ei tietysti helpota se, että kaikki erikoissäännöt ovat omassa armeijakirjassaan jota vastustaja ei välttämättä ole koskaan edes selaillut, saati sitten ajatuksella lukenut.
Tosin muistan minä pelanneeni 4. laitoksen Fabaa porukassa, joka oli tietoisesti päättänyt jättää käyttämättä "1/6 että hahmo ei osallistu taisteluun" -sääntöä, joka liittyi yhteen taikaesineeseen. Olisiko ollut Book of Sorcery tjsp. Esine oli tietysti eräs suosituimmista siinä porukassa. Perustelu oli, että "matsia on turha pelata, jos puolet pisteistä kävelee ulos ennen ekaa vuoroa". Yksi näistä tyypeistä meni sittemmin GW:lle designeriksi...
Lähetetty: Ti 22.08.2006 15:18
Kirjoittaja Drâyhèn
enkä edes muista, milloin olisin viimeksi nähnyt jonkun heittävän 40K-demoniaseelleen mastery testiä.
Tämä on se sääntö, mikä kaikilla Kaaos pelaajilla unohtuu
oikeasti.
Itse muistelisin, että olen vain kerran tai kaksi tässä vuoden aikana heittänyt masteryä, se on unohtunut niin tehokkaasti.
Enkä ole myöskään nähnyt kaverien
koskaan heittäneen tätä.
Sinänsä outo homma, varmaan se ainoa sääntö Kaaoksella mitä ei ikinä pelin aikana muista jstn kumman syystä heittää.

Lähetetty: Ti 22.08.2006 16:59
Kirjoittaja laurentius
Eikös kai gunkin ole daemon weapon?!?!?

en heittänyt kertaakaan masteryä koko ropeconin aikana....
unohdin....
Ensi kerralla sitten...
Lähetetty: Ti 22.08.2006 17:29
Kirjoittaja Slaughter Master
Anteeksi OT:n jatkaminen, mutta en ole niinikään itsekään koskaan muistanut koko sääntöä. Enkä ole myöskään pelivastustajien nähnyt masteryä heittävän.
Juu, mitä painotettuihin noppiin tulee, sano kaverillesi, että jos hän meinaa painotetuilla nopilla pelata, niin ensinnäkin, se on epäurheilijamaista käytöstä, ja toisekseen, jos sellaisesta jää kiinni, niin rehellisen pelaajan maine menee siinä samassa huitsin nevadaan. Itse en koskaan ole näin törkeää temppua käyttänyt, enkä tule käyttämään.