Sivu 1/6
Karttapohjainen FB kampanja Tampereella
Lähetetty: La 19.08.2006 18:14
Kirjoittaja Hypnotoad
Eli pelaajia haetaan otsikon mainitsemaan aktiviteettiin. Etsimme kampanjaan vielä ainakin kahta pelaajaa lisää
(yhteensä 6+ pelaajaa), edellytyksenä olisi vähintään 2,5k:n FB armeija ja aikaa osallistua kampanjaan ainakin kerran viikossa
(=käydä pelaamassa Sorilla ja/tai kaverini kotona). Kampanjan kestosta ei ole vielä mitään tarkkaa tietoa, mutta eiköhän siihen mene 1-3 kuukautta (?), riippuen osallistujien aktiivisuudesta. Kampanja toteutetaan Generals compendiumin pohjalta, parilla muutoksella höystettynä.
Kuten edellä mainitsin taistelut käytäisiin Sorilla tai kaverini "Beardlingin"
(Asuu Annalassa, Tampereella ) kotona. Siirrot kampanjakartalla hoidettaisiin sähköpostina kampanjan organisoijalle, jolloin kampanja etenee mahdollisimman nopeasti.
Kysymyksiä ja osallistumisilmoituksia saa lähettää YV:nä minulle tai suoraa tähän ketjuun.
Enköhän tästä ilmoituksesta jotain oleellista unohtanut, mutta lisään tietoja sitä mukaan kun muistan.
PS. Kiinnostaisiko ihmisiä lukea tämän kampanjan etenemisestä Taisteluraportit-osiossa?
En tiedä jaksaako kukaan siitä kirjoittaa, mutta jos haluatte niin ainakin minä voin jotain kirjoitella.
Lähetetty: Su 20.08.2006 12:15
Kirjoittaja Samuli.H
Kiinnostaisi kyllä osallistua, mutta ongelmaksi tulee että 500 pistettä jää uupumaan. Tosin ainahan sitä pikkuhiljaa lisää tulee maalattua, mutta minun tahdillani aika hitaasti. Millon kampanja olisi alkamassa? (jos joltain irtoaa ~500p helffejä lainaan niin voin ainakin osallistua)
Lähetetty: Su 20.08.2006 12:36
Kirjoittaja Hypnotoad
Kyllä tuon 500 pistettä voi vaikka proxyttää. Sitäpaitsi normaali pelikoko on 2k, mutta joissain olosuhteissa se saattaa nousta siihen 2,5k:hon. Mun yks kaveri voi ehkä lainata Helffejä, jos se ei ite pelaa niillä. Kampanja aloitetaan kun ollaan saatu 6 pelaajaa kasaan ja kaikilla on aikaa.
Kuinka aktiivisesti pystyisit osallistumaan? Varmaan ainakin kerran viikossa sorilla, mutta ehditkö käymään tarvittaessa pelaamassa useamminkin?
Lähetetty: Su 20.08.2006 12:45
Kirjoittaja jullevi
Hmjaa, voisi kai noita nappeja ulkoiluttaakin vaihteeksi. Pelaamaan en tosin ehdi kuin aikaisintaan syyskuun puolivälissä. Jos kampanjan aloitus tapahtuisi lähempänä syyskuun loppua, niin pelaajilla olisi tovi aikaa tutustua seiskaedikan sääntöihinkin.
Lähetetty: Su 20.08.2006 12:50
Kirjoittaja Samuli.H
Kai sitä pelailemaan ehtii, koulu on oikeastaan ainoa este, eli sorin lisäksi ainakin viikonloppuisin ehdin pelaamaan, joten sen ei pitäisi olla ongelma. Tosin Annala on vähän hankalassa paikassa, mutta enköhän minä sinne itseni tarvittaessa järjestä.
Lähetetty: Su 20.08.2006 17:30
Kirjoittaja Drgon
Voisin harkita osallistumista. Tarvitsee odottaa vain tuo uusi O&G-sääntökirja, silloin saisin mukavan "kaksijapuolitonnisen". Skaveneilla se menisi aivan liikaa hahmojen boostaamiseen ja muuhun typerään. Tosin opiskelijakekkereitä on pahasti aina viikolla joten tuskin sinne Sorillekaan ihan joka keskiviikko pääsisin. Saa ny nähä!!
Lähetetty: Su 20.08.2006 23:55
Kirjoittaja Salonen
Pistetään Salonen mukaan mättöihin.
T:Salonen
Lähetetty: Ma 21.08.2006 08:06
Kirjoittaja Hypnotoad
jullevi kirjoitti:Jos kampanjan aloitus tapahtuisi lähempänä syyskuun loppua, niin pelaajilla olisi tovi aikaa tutustua seiskaedikan sääntöihinkin.
Ihan järkevä vaihtoehto. Tosin edikan vaihtuminen ei taida haitata kampanjan etenemistä. Pelataan sen edikan säännöillä jotka kaikki osaavat, ja vaihdetaan vaikka kesken kampanjan, kun eihän ne sääntömuutokset niin maatamullistavia ole. Mutta kyllä tuo kampanja voi aloittaa sitten syyskuun puolella, niin saadaan sinutkin mukaan.
Tosin Annala on vähän hankalassa paikassa, mutta enköhän minä sinne itseni tarvittaessa järjestä.
Keskustasta pääsee bussilla numero 20 kaverini talon viereen, joten ainakin sieltä pääsee annalaan helposti. (tosin sunnuntaisin 20:nen ei liikennöi, mutta 22:lla pääsee lähes yhtä lähelle.) Neuvon tarvittaessa sitten tarkemmin.
Hieno juttu että kiinnostuneita pelaajia löytyy, nyt ainut ongelma on enää se, että saadaanko kaikki pelaajat mahtumaan Border Prince kartalle vai pitääkö väsätä ite joku isompi. Jos joku löytää vaikka netistä jonkun ison tähän tarkoitukseen suunnitellun kartan, niin voisi pistää linkkiä.
Nyt meillä on kasassa 8 pelaajaa, jos vain kaikki pääsevät osallistumaan. Se on aikalailla maksimi, joten enempää pelaajia ei enää oteta. Varasijoille kuitenkin pääsee

Lähetetty: Ma 21.08.2006 21:16
Kirjoittaja Hypnotoad
Kysytään nyt vielä, että keille nämä generals compendiumin säännöt ovat tuttuja? Ja millä armeijoilla ajattelitte osallistua? Pahoja armeijoita tarvittaisiin vähän lisää, jotta kaikilla olisi suunnilleen yhtä paljon mahdollisia liittolaisia.
Lähetetty: Ma 21.08.2006 21:21
Kirjoittaja Vile
Voin tulla messiin med ORCS & Goblins, nii saatte pahixii.
Lähetetty: Ma 21.08.2006 21:45
Kirjoittaja Samuli.H
Juu, elikkä helffeillähän minä olen tulossa ja compendium löytyy hyllystä.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 10:16
Kirjoittaja jullevi
Luultavasti pelaan empirellä, mutta jos pahixista uhkaa tulla pulaa niin saatan loikata kaaoksen puolelle. General's Compendium löytyy minultakin.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 14:52
Kirjoittaja Salonen
Snortling kirjoitti:Kysytään nyt vielä, että keille nämä generals compendiumin säännöt ovat tuttuja? Ja millä armeijoilla ajattelitte osallistua? Pahoja armeijoita tarvittaisiin vähän lisää, jotta kaikilla olisi suunnilleen yhtä paljon mahdollisia liittolaisia.
Pahixia jos haluutte niin DA FATHA'S GREAT SOLDIERS saapuu paikalle levittämään inhoa ja kauhua.
T:Salonen
Lähetetty: Ti 22.08.2006 18:21
Kirjoittaja Hypnotoad
Mietitäänpäs nyt noita armeijoita..
Hyville on tulossa varmasti nyt:
2x Welfs (Rantanen, Maleksi)
1x Dwarfs (Beardling)
1x helf (Samuli.H)
Pahoille on tulossa ainakin:
1x kaaos (minä)
1x O&G (Drgon tai Vile)
koska 8:sta pelaajasta 4:llä on jo hyviksiä, niin loput vois olla pahiksia. Tosin en muista voivatko nuo kyykät liittoutua elffien kanssa.. Jos eivät voi, niin Jullevi vois tulla ihmisillä.
Lähetetty: Ti 22.08.2006 18:28
Kirjoittaja Salonen
Snortling kirjoitti:Mietitäänpäs nyt noita armeijoita..
Hyville on tulossa varmasti nyt:
2x Welfs (Rantanen, Maleksi)
1x Dwarfs (Beardling)
1x helf (Samuli.H)
Pahoille on tulossa ainakin:
1x kaaos (minä)
1x O&G (Drgon tai Vile)
koska 8:sta pelaajasta 4:llä on jo hyviksiä, niin loput vois olla pahiksia. Tosin en muista voivatko nuo kyykät liittoutua elffien kanssa.. Jos eivät voi, niin Jullevi vois tulla ihmisillä.
Salonen tulee jollain pahojen armeijalla. Pari eri vaihtoehtoa löytyy. Lizzut on ilmeisesti pahoja?
T:Salonen
Lähetetty: Ke 23.08.2006 12:28
Kirjoittaja VVirtanen
Lizzut on ilmeisesti pahoja?
Oikeastaan ne on neutraaleja. Eivät pysty liittoutumaan kunnolla kuin toisten liskojen kanssa, mutta perinteisten (ihmiset, W/Helffit ja Kyykät) hyvisten kanssa pystyvät kyllä liittoutumaan, mutta kärsivät Enmity säännöstä.
(Units within 6" of a unit or model toward which they feel Enmity suffers - 1 Ld.)
Tosin en muista voivatko nuo kyykät liittoutua elffien kanssa.. Jos eivät voi, niin Jullevi vois tulla ihmisillä.
Voivat, mutta kärsivät Enmity säännöstä.
Voin toki myös pelata isoilla hatuilla, mikäli ei-hyviä tarvitaan lisää.
Lähetetty: Ke 23.08.2006 12:58
Kirjoittaja Hypnotoad
Ei viitsisi kauheasti rajoittaa noita armeijoita. Sovitaan että jos kaikille löytyy kaks mahdollista liittolaista niin se riittää.
Meillä olisi muuten mahdollisuus pelata siege matsejakin, kun Maleksi saa sellaisen linnoituksen kohta valmiiks. Jos jollain on hyviä ehdotuksia kuinka se saataisiin toimimaan kampanjassa vaikka "Malkon" (sellainen iso linnake) alueella, niin ehdotuksia saa laittaa. Itseäni ainakin kiinostaisi pelata.
Lähetetty: Ke 23.08.2006 13:29
Kirjoittaja VVirtanen
Meillä olisi muuten mahdollisuus pelata siege matsejakin...Höpinää.
Itseasiassa Kenraalin käsikirjasta löytyy erikois-säännöt jokaiselle tärkeälle alueelle (Malko, Tor Anrok jne...). Malkon ruudussa tapahtuvat tappelut ovat nimenomaan
siege matseja.
Ei viitsisi kauheasti rajoittaa noita armeijoita. Sovitaan että jos kaikille löytyy kaks mahdollista liittolaista niin se riittää.
Käytännössä kaikki "hyvikset" pystyvät liittoutumaan keskenään, mutta jotkut saattavat kärsiä enmity säännöstä.(Esim Haltsut-Kyykät) Toki voidaan sopia Emnity säännön pudottamisesta poiskin. Tosin pahatkaan armeijat eivät juuri luota toisiinsa ja niin ollen kärsivät myös enmity säännöstä, joten emnity ei ole mitenkään epäreilu hyviä kohtaan.
Lähetetty: Ke 23.08.2006 13:57
Kirjoittaja Salonen
Beardling kirjoitti:
Käytännössä kaikki "hyvikset" pystyvät liittoutumaan keskenään, mutta jotkut saattavat kärsiä enmity säännöstä.(Esim Haltsut-Kyykät) Toki voidaan sopia Emnity säännön pudottamisesta poiskin. Tosin pahatkaan armeijat eivät juuri luota toisiinsa ja niin ollen kärsivät myös enmity säännöstä, joten emnity ei ole mitenkään epäreilu hyviä kohtaan.
Onko tuo liittuituminen ny niin tarkkaa, kun se rajoittaa armeija valintja huomattavasti. Ei tän tarvi olla mitään just fluffin mukaan menevä kampanja. Ihan hyvin voisi olla et ns. "hyvät" armeijat voisi liittoutua keskenään ja samoin pahat.
Ei menisi hirveeksi säädöksi.
T:Salonen
Lähetetty: Ke 23.08.2006 17:08
Kirjoittaja Hypnotoad
Allekirjoitan edellisen.
Malkon ruudussa tapahtuvat tappelut ovat nimenomaan siege matseja.
Joo-o, eli malkossa puolustava armeija on puolet pienenmpi eli tonnin armeija. Vai kuinka tuo kenraalinkäsikirja sen ajatteli hoitaa. Siege mättö tuntuu jotenkin epäreilulta kahdella samankokoisella armeijalla.