Sivu 1/1
Necroneista kysyttävää
Lähetetty: Su 27.08.2006 19:41
Kirjoittaja Tomb Spyder
Oon kuullu että necron claw (klosis ase)toimii samalla lailla kuin lightningclaw.Mutta rules buuk sanoo että claw on fiisti.Kumpi on oikeessa? Ja onko tomb spyderien partikle projektor =partiklevhip (olen aloittelija)
Lähetetty: Su 27.08.2006 19:45
Kirjoittaja Jake
Ei kumpikaan. Tomb spyderien clawit on ihan tavallisia lähitaisteluaseita (verrattavissa haarukkaan), mutta tomb spyderit ovat monstrous creatureja joten ignoraavat kumminkin savet niillä.
Particle projectorilla on samat säännöt kuin staff of lightilla, mikä lukee myös erinomaisen selvästi codexissa.
Re: Necroneista kysyttävää
Lähetetty: Ma 28.08.2006 11:30
Kirjoittaja The Captain
Tomb Spyder kirjoitti:Oon kuullu että necron claw (klosis ase)toimii samalla lailla kuin lightningclaw.Mutta rules buuk sanoo että claw on fiisti.Kumpi on oikeessa?
Rulebookin mukaan
power claw on sama kuin power fist, ja
lightning claw on lightning claw. Huomannet eron. Tavallinen claw toimii vain tavallisen close combat weaponin säännöillä, jollei toisin mainita.
Lähetetty: Ma 28.08.2006 18:05
Kirjoittaja Tomb Spyder
Ok,unohtui kysyä mikä on wraithsien barbed tail?
Lähetetty: Ma 28.08.2006 18:12
Kirjoittaja MacKeke
Ihan perus lähisase ilman mitään boonuksia. Kuten nuo clawitki.
Lähetetty: Ti 29.08.2006 09:04
Kirjoittaja The Captain
Nämä ovat taas näitä GW:n tyypillisiä "vicious claws" tai "huge ritual blades" -tyyppisiä aseita, joille ei ole viitsitty mainita sääntövastaavuutta. Huomattavaa on myös, että vaikka hahmon aseiden kuvauksessa olisi lueteltu kädet, jalat, häntä, sarvet, lonkerot ja muut epämääräiset ulokkeet, niistä ei saa lisähyökkäystä, jollei aseiden kohdalla ole nimenomaan mainittu "counts as two close combat weapons".